• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [215l] Ameryka Płd towarzysko

#1
- Zbiornik: 215l 100x40x63 jest to Aquael Glossy więc realny litraż jest znacznie mniejszy, gdyż pokrywa i oświetlenie są wbudowane do wnętrza akwarium.
- Oświetlenie: 2 razy świetlówki LED 16 W, od startu akwarium używam praktycznie tylko jednej z nich.
- Filtracja: Filtr JBL e702
- Parametry wody: Używam warszawskiej kranówki (chyba wodociąg północny), nigdy nie mierzyłem parametrów, do większości podmianek dodaję wywaru z szyszek olchowych.
- Użyte dekoracje: Dwa korzenie wycięte z jednego drzewa wyrzuconego na brzeg przez Wisłę, do tego kamienie granitowe z umocnień brzegowych, w linii roślin żwir, pozostałe podłoże dna to piasek.
- Obsada akwarium: 4 x Akara z Maroni, 4 x Kiryśnik czarnoplamy, 5 x Otosek przyujściowy, 14 x Neon czerwony
- Rośliny: Limnophilia, sagittaria, anubias, żabienica, wąkrotka (w odwrocie), ludwigia (w odwrocie), nowo posadzony nurzaniec
- Akwarium zostało wystartowane w marcu 2020 roku. W związku z rozwijającą się pandemią w pospiechu kompletowałem obsadę akwarium (moje pociechy nie dały by mi żyć przy 2-3 miesiącach pustego akwarium, a na to się zapowiadało w marcu). Po dwóch tygodniach do akwarium wpuściłem kiryśniki, neony, po kilku następnych dniach otoski a po kolejnych dwóch tygodniach 4 x guianacary stergiosi. Niestety gujanki były strasznie agresywne w stosunku do kiryśników (które szybko stały się ulubieńcami moich pociech) i zostały wymienione na Akary. W sumie chyba dobrze się stało. Obecnie głównym problemem akwarium są sinice, z którymi nieustannie walczę różnymi sposobami. Poza tym chyba wszystko powoli się zgrywa.
   
   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
No więc moje akwarium ma dwa lata. Flora została wymieniona na to co się utrzymuje w moim baniaku tj. anubiasy, sagitaria i cryptokoryna balansae (tak naprawdę ta ostatnia zaczęła rosnąc dopiero dwa-trzy miesiące temu, bo wcześniej przez kilka miesięcy była w odwrocie). Co do fauny tutaj jest większa stabilizacja: akary i kiryśniki są w komplecie. Neonów pozostało 9 szt. Otoski się niestety nie utrzymały. Później dokupiłem jeszcze 3 szt, jednak aktualnie mam tylko jednego. No i są jeszcze dwa Ancistrusy sp. Jeden młody którego sam kupiłem i jeden dorosły odmiany albinotycznej (przygarnąłem z kasowanego przez znajomą baniaka). Ten ostatni wbrew obiegowym opiniom wyczyścił moje akwarium z glonów, sinic i innych plag [Obrazek: papa.gif] i zaczęło się w końcu jakoś prezentowac. Ale najważniejsze, niestety nie doczekałem się tarła moich akar, podejrzewam że winna jest kranówka i myślę żeby wiosną i latem zmienic trochę warunki w akwarium i dowozic wodę ze studni na działce.


Załączone pliki Miniatury
               
[-] Post Bartek80 otrzymał 2 Lubię to od:
  • mimo12, piotrK
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Hej, fajne rybki. Mam słabość do tych gatunków, w szczególności Maronek.

Czy będziesz dokładać jakichś roślin, czy zostajesz z taką ilością zieleni? Próbowałeś mikrozorium, Bolbitis albo lotosów?

Czy woda z Twojej studni ma stabilne parametry? Nie ma zwiększonych zawartości jakichś metali? Rzeczywiście jest miększa niż kranówka? Jakie parametry ma Twoja kranówka? Sorki za lawinę pytań. Tongue
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
No więc nigdy nie mierzyłem parametrów mojej kranówki Confused . Według danych z MPWiK powinna mieć pH 7,24. Co do wody ze studni na działce to tylko podejrzewam że jest miększa, około 200-300 metrów od działki znajdują się torfianki więc myślę że jakoś tam wpływają na wodę w studniach. Oczywiście zanim zacznę swój eksperyment dokonam niezbędnych pomiarów, bo faktycznie może być to bezsensowny ruch.
Co do roślin to cieszę się na razie tym co rośnie. Większość roślin nawet przy początkowym obiecującym wzroście, po pewnym czasie zanikała w moim baniaku, nawet nurzaniec. Jedyną rośliną którą mam od początku to anubiasy po prawej stronie zbiornika. Ale faktycznie za jakiś czas może podejmę próbę wprowadzenia lotosa w centralnej strefie...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości