• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Belka power led DIY krok po kroku

#1
Wszystkie części dawno kupione, ale nie było czasu zabrać się za poskładanie. Mam kilka dni urlopu więc się zmobilizowałem.

Opiszę dla potomnych jak się z tym męczyłem prawie 2 tygodnie Smile
Akcesoria:
Profil aluminiowy 190 x 10 cm, pleksa na klosz w tym samym wymiarze, radiatory pcb 40 sztuk, power led Epistar 1W - 40 sztuk ( 16 x 6500 K, 16 x Full spectrum i 8 x 2500 K ). Do tego pasta i klej termoprzewodzacy, kabelki i cyna do lutowania, przewód zasilający z wtyczką, zasilacz 24V, 60W, 2,5A, kabel 6 żyłowy do połączenia belki że sterownikiem. Do sterowania zakupiłem TC420.
   
   

Plan jest taki, żeby podzielić 40 diód na 5 oddzielnych obwodów po 8 sztuk, podpiętych do 5 kanałów w sterowniku.

Ch1÷Ch4 - 4x Full spectrum + 4x6500K
Ch 5 - 8x2500K
O sposobie zasterowania tym ustrojstwem napiszę trochę później.
No ale do roboty .
Krok 1
Rozplanowanie punktów świetlnych.
Rozkład na profilu jest taki, że diody kazdego kanału od 1 do 4 zgrupowane w 4 miejscach na długości belki, a kanału 5 równo rozłożona na całej długości.
Zrobiłem sobie szablon na cnc z otworkami do odznaczenia miejsc diód na profilu. Otworki w szablonie fi 5mm i zaznaczamy punkty klejenia pcb.
   
   

Krok 2 klejenie radiatorów.

Od razu uwaga. U mnie wielka dokładność pod tym względem nie była konieczna, ale jak by ktoś zamiast calego klosza dawał plekse z otworami warto zrobić w szablonie otwory o średnicy radiatorów PCB i wklejać je w szablon.
Kropla kleju na płytkę, przykładamy do profilu, dociskamy i gotowe. Ważne, aby ustawić odpowiednio bieguny, by potem łatwo kabelkami połączyć w szereg diody ( + - + - + - itd ). Na pcb wyraźnie widać gdzie jest + a gdzie - . Na diodach będzie gorzejSmile. Pcb przyklejone. Teraz klej musi zaschnąć. Poczekam do jutra, więc pora na
Krok 3 . Ze dwa browary na lepszy sen.
   
   
   

Ranek...... klej trzyma mocno. Bierzemy się za

Krok 4. Mocowanie power ledów.
Na PCB jest 6 miejsc do lutowania. 3 plusy i 3 minusy. Mniejsze są pod stopki czipów power led, a większe pod kabelki. Czipy do pcb mocujemy pastą tetmoprzewodzacą. Na stopkach czipów są oznaczenia + i -. Słabo widoczne, ale są. Kropla pasty na pcv, dokładamy czipy stawiając stopki z plusem na + a z minusem na -. I lutujemy. No i zonk. Sprawdziłem lutownicę. Dawno nie używana i niestety nie działa. Jutro jest niedziela więc nowej nie kupię. Telefon do przyjaciela i już jedzie z lutownicą... i z akcesoriami do Kroku 3.
Żeby nie marnować czasu w trakcie powtórki Kroku 3 zaczynamy przygotowania do
Krok 5 lutowania kabelków.
Tniemy kabelki na odpowiednie odcinki. Zarabiamy końcówki i pokrywamy je cyną. Dla lepszej orientacji dobrze jest użyć kabelków różnych kolorów, ja niestety mam tylko biały. Przynajmniej na końcach obwodów, dla odróżnienia plusów i minusów. Intensywnośc powtórki Kroku 3 spowodowała, że prace dostały poślizgu i będą kontynuowane dnia kolejnego.
Niedzielny ranek okazał się połódniem. Klin na Krok 3 i zabieram się za Krok 4 i 5. Lutowanie kabelków idzie sprawnie. Z diodami więcej zabawy. Może jak bym to zrobił często było by lepiej. Rada.... im bardziej się staramy tym gorzej wychodzi Smile Do wieczora wszystko połączone. 
   
   
   

Proba świecenia.... i kicha. Na 5 obwodów odpalił 1. Jadę po miernik do kumpla . Wolę go tu nie wołać bo wracanie do kroku 3 nie jest wskazane Smile po sprawdzeniu wszystkich połączeń okazuje się, że kilka stopek diód nie ma styku z pcb. Poprawianie lutowania to masakra. Nie pokażę tego na fotce bo wstyd. Nasmarkane cyną koszmarnie. Ale w końcu obwody pozamykane i belka świeci tak.
Fajnie by było, jak by belka była odpinana od kabla. Na allegro znalazłem 6 pinową wtyczkę hermetyczną, z gniazdem. 5 kanałów i 1 plus więc będzie ok. Kilka dni na przesyłkę więc prace stanęły. Od niej 6 zyłowym kablem lecimy do sterownika. Niestety jest grubsza niż profil i muszę pokombinować z jej mocowaniem, tak aby nie wyrwać przy rozłączaniu.
   
   
   

I pora na
Krok 6. Programowanie TC420.
Zrobię sobie na początek 2 programy. Inne powstaną jeśli będą potrzebne.
1. Techniczny - 4 kanały dzienne odpalone na 80% - do prac przy obsłudze akwarium
2. Standard - świt-poludnie-zmierzch-noc.

Zasada działania programu Standard :
Kanały dzienne
Kanał - h start - h max (100%) - h stop
Ch1 7.00 11.30-13.30 18.00
Ch2 8.00 12.30-14.30 19.00
Ch3 9.00 13.30 -15.30 20.00
Ch4 10.00 14.30 -16.30 21.00
Kanał nocny max 30%
Ch5 19.00 2.30 8.00
Tak wystartuje. Pewnie z czasem wyjdą jakieś zmiany. Ciekawe czy ta wędrówka światła po akwarium sprowokuje któreś ryby do pływania za nim i czy się rybkom spodoba w ogóleSmile.
Jak dopracuje program wrzucę filmik jak to świeci, a na teraz fotka z odpalonymi wszystkimi diodami.
   
TC działa i to beż rezystorow i innych dodatków. Nie chciałem w to wierzyć jak zamawialem części. A tajemnica wiary tkwi w magicznej liczbie 8. 8 diód w obwodzie i wszystko działa.
Podsumowując. Koszt części ( bez Kroku 3 ) jakieś 350 zł. Poświęcony czas - bezcenny Smile skała trudności zadania ( 1 łatwe ÷ 10 niemożliwe) coś koło 4.
Co by belka długo działała wskazane jest powtórzenie kroku 3. Dla odmiany tym razem wysterowanego na 40% mocy Smile.

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Bardzo ciekawe czy próba odwzorowania  naturalnych zmian w oświetleniu wpływa znacząco na zachowanie ryb w naszych akwariach, przy zwykłym oświetleniu bez sterownika te zmiany są gwałtowne nagle dzień w pełni na wieczór nagle bach i ciemno, ciekawe czy ryby przyzwyczajają się do takiego stanu rzeczy i się już takimi nagłymi zmianami nie przejmują  czy powoduje to u nich większy stres niż w tak zmajstrowanej belce gdzie staramy się jeszcze bardziej odwzorować naturalne pory dnia. Bardzo fajny opis jak kiedyś zdecyduję się na takie rozwiązanie na pewno skorzystam.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Takie maleństwo 200x40 tylko 132 na sterowniku
Mówię od razu obsadą to wybór właściciela reszta moje [Obrazek: eb934c6b160e6e08c47dd39785dbe048.jpg][Obrazek: c3d1db8bfa96c301831614f4b7aeac6c.jpg][Obrazek: e1a27e47fa42c0af5e596c0525521a5d.jpg]    

Wysłane z mojego SM-A505FN przy użyciu Tapatalka
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
(22-07-2020, 11:18 AM)barttsw napisał(a): Takie maleństwo 200x40 tylko 132 na sterowniku
Mówię od razu obsadą to wybór właściciela reszta moje [Obrazek: eb934c6b160e6e08c47dd39785dbe048.jpg][Obrazek: c3d1db8bfa96c301831614f4b7aeac6c.jpg][Obrazek: e1a27e47fa42c0af5e596c0525521a5d.jpg]

Wysłane z mojego SM-A505FN przy użyciu Tapatalka
Witam
Bartku widzę że w swoich lampach wykorzystujesz zwykłe diody FS. A co sądzisz o WFS nie są lepsze? Podobno świecą też światłem zielonym które rośliny również wykorzystują. Trochę w nich kuleje barwa czerwona ale zawsze można to uzupełnić kilkoma diodami deep red.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Od kiedy rośliny wykorzystują światło zielone Big Grin?
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Nawet jeśli, to w tym konkretnym akwarium ze zdjęć roślin nie będzie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
No w tym nie ale ogólnie Bartek nie korzysta w swoich projektach z WFS więc chciałem zapytać z jakiego powodu.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Belka świeci, sterowanie działa..... Ale coś z nią jest trochę nie tak. Dziś przy grzebieniu w wodzie przy delikatnym dotknięciu  aluminiowego profilu poczułem szczypanie na skórze. W dodatku w momencie, gdy cała belka powinna być wygaszona, to diody jednego kanału leciutko się  jarzą. 
Czyli gdzies jest jakieś przebicie prądu chyba. Może gdzieś wilgoć weszła, bo belka jest pod szybami nakrywowymi,  a parowanie wody jest dość mocne.
Trzeba będzie zawołać kumpla elektryka i powtórzyć Krok 3 Smile

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
(03-10-2020, 00:20 AM)Goran napisał(a): Belka świeci, sterowanie działa..... Ale coś z nią jest trochę nie tak. Dziś przy grzebieniu w wodzie przy delikatnym dotknięciu  aluminiowego profilu poczułem szczypanie na skórze. W dodatku w momencie, gdy cała belka powinna być wygaszona, to diody jednego kanału leciutko się  jarzą. 
Czyli gdzies jest jakieś przebicie prądu chyba. Może gdzieś wilgoć weszła, bo belka jest pod szybami nakrywowymi,  a parowanie wody jest dość mocne.
Trzeba będzie zawołać kumpla elektryka i powtórzyć Krok 3 Smile
Też tak miałem jak w pierwszej belce wilgoć dostała się do diód.
Polecam lakier PVB 60. Ja lakierowałem te radiatorki (podstawki) diód na których są przylutowane. Dodatkowo jeszcze pędzelkiem dawałem lakier wokół soczewki diody czyli łączenie soczewki z obudową bo właśnie tam mi wchodziła wilgoć i potrafiła się przepalić dioda i później cały szereg nie działa. U mnie to działa. Co prawda wtedy nie miałem pleksy między diodami a taflą ale teraz mam i tak wilgoć wchodzi. Ale belka świeci już siedem miesięcy bez awarii.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
(03-10-2020, 16:08 PM)zenek_8 napisał(a):
(03-10-2020, 00:20 AM)Goran napisał(a): Belka świeci, sterowanie działa..... Ale coś z nią jest trochę nie tak. Dziś przy grzebieniu w wodzie przy delikatnym dotknięciu  aluminiowego profilu poczułem szczypanie na skórze. W dodatku w momencie, gdy cała belka powinna być wygaszona, to diody jednego kanału leciutko się  jarzą. 
Czyli gdzies jest jakieś przebicie prądu chyba. Może gdzieś wilgoć weszła, bo belka jest pod szybami nakrywowymi,  a parowanie wody jest dość mocne.
Trzeba będzie zawołać kumpla elektryka i powtórzyć Krok 3 Smile
Też tak miałem jak w pierwszej belce wilgoć dostała się do diód.
Polecam lakier PVB 60. Ja lakierowałem te radiatorki (podstawki) diód na których są przylutowane. Dodatkowo jeszcze pędzelkiem dawałem lakier wokół soczewki diody czyli łączenie soczewki z obudową bo właśnie tam mi wchodziła wilgoć i potrafiła się przepalić dioda i później cały szereg nie działa. U mnie to działa. Co prawda wtedy nie miałem pleksy między diodami a taflą ale teraz mam i tak wilgoć wchodzi. Ale belka świeci już siedem miesięcy bez awarii.
Jeżeli belka jest dobrze zrobiona ze sztuka będzie świecić 5 lat bez awari a nawet dłużej
Problem polega że niestety robi a to ludzie bez wiedzy (Nie ruszając nikogo )

Wysłane z mojego SM-A505FN przy użyciu Tapatalka
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości