• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Kilka pytań technicznych to 500l BW

#1
To mój pierwszy post na forum więc chciałem się przy okazji przywitać, mam na imię Marcin, akwarystyką zajmuję się już ponad 20 lat i miałem już kilka zbiorników, w ty zbiorniki towarzyskie, holendry, black water czy morskie. Jakieś więc doświadczenie w akwarystyce już posiadam, lecz teraz staję przed największym projektem w moim życiu, czyli riparium/paludarium o wymiarach 170cm długości, 155cm wysokości i 55 głębokości, przy czym część wodna bezie miała odpowiednio 170x55x55, w którym postaram się jak najlepiej będę potrafił odwzorować warunki panujące nad rio negro. Pomóc ma  mi w tym automatyzacja zbiornika którą obsłużę przy pomocy Siemens Logo!. A zautomatyzowane ma być : 
-symulacja wschodów i zachodów słońca
-symulacja opadów deszczu z grzmotami, błyskawicami, porywami wiatru
-symulacja pory suchej/deszczowej
-kontrola wilgotności
-kontrola temperatury
W części akwarystycznej będzie raczej klasycznie, kąsacze, kirysy, zbrojniki, pielęgniczki i masa korzeni i liści, zaś w części nadwodnej jakiś gatunek drzewołazów i masa roślin.

A teraz do pytań. Nigdy nie miałem zbiornika 500l+ z czarnymi wodami i po 120l widzę jak dużo powstaje odpadu organicznego zapychającego filtr, głównie z butwiejących liści. Jaki polecilibyście system filtracyjny. Myślałem nad wieloma opcjami. Najprościej byłoby zamontować 2 filtry i tyle. Problem w tym że filtry są dość wysokie, a ja chciałbym jak najniższą szafkę. Druga opcja to jakiś system filtrów narurowych + pompa obiegowa. Można zastosować większe filtry BB10 na ceramike, klasyczne 10" na różne adsorbery/media i na wstępie prefiltr np Sery lub DIY. Trzecia opcja to sump, ale obawiam się że obsługa komina będzie bardzo utrudniona, a wiem z doświadczenia że jest konieczna. Chyba że komin zewnętrzny. 

Kwestia druga to rama. Rozważam stalową spawaną, lub drewnianą. Osobiście wolałbym zrobić drewnianą, bo nie będę potrzebował pomocy spawacza, a sam spawać  nie potrafię, jak ktoś z własnego doświadczenia podpowie jakie grube klocki drewniane to udźwigną to byłoby super. 

Kolejny temat to samo szkło, czy da się zrobić szkło o takich wymiarach (170x55x55) bez wzmocnienia poprzecznego? Pewnie zwiększyłoby to drastycznie grubość szyby, ale może inne wzmocnienia wzdłużne wystarczą. Widziałem już kilka dużych zbiorników bez wzmocnień ale widziałem też tragedie jak jedno pęka. Nie chcę więc ryzykować, zwłaszcza że  mieszkam w bloku na 10 piętrze.

No to chyba tyle pytań, jeśli coś nie jest jasne to doprecyzuję.
Pozdrawiam.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Witaj kolego miałem przez ponad 3 lata BW z sumpem i nie było większego problemu z kominem, co do zbiornika żeby był bez tzw.spinek da się Ale koszty Cię zniechęca bo jeśli twój zbiornik będzie z 12mm to bez spinek 15-19mm A cena już jest bardzo wysoka i nie każdy podejmiecsie tego rodzaju klejenia Sad
Waga takiego zbiornika z 15mm to około 130 kg już mi niedobrze myśląc jak Ty to wniesiesz Big Grin
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Jak będziesz kompletował obsadę drzewołazów to uważaj na użytkownika Rybka/Ribka, to oszust. Widziałem na Olx kilka jego ogłoszeń z żabkami, cena jest konkretna więc szkoda stracić kasę.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Niezbyt polecam drzewołazy do takiego projektu Wink. Do takich głębokich paludariów, gdzie część nadwodna to w większości pionowa ściana z roślinami polecam rzekotki czy sitówki. Z SA masz Trachycephalus resinifictrix czy Trachycephalus nigromaculatus. Obydwa te gatunki są raczej dostępne.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
(19-07-2020, 23:52 PM)Papja napisał(a): Niezbyt polecam drzewołazy do takiego projektu Wink. Do takich głębokich paludariów, gdzie część nadwodna to w większości pionowa ściana z roślinami polecam rzekotki czy sitówki. Z SA masz Trachycephalus resinifictrix czy Trachycephalus nigromaculatus. Obydwa te gatunki są raczej dostępne.
W tym projekcie części płaskiej będzie prostokąt 55x35 + 150x25 cm, to chyba będzie wystarczająco "dna" dla kilku żabek, często są trzymane w dużo mniejszych terrariach. A duża ilość bromelii na korzeniach wiszących nad taflą wody jeszcze doda im powierzchni. Myślę że kilka osobników jednego gatunu, coś około Ranitomeya amazonica, da spokojnie radę.


(13-07-2020, 22:49 PM)barttsw napisał(a): Witaj kolego  miałem przez ponad 3 lata BW  z sumpem i nie było większego problemu z kominem, co do zbiornika żeby był bez tzw.spinek da się Ale koszty Cię zniechęca bo jeśli twój zbiornik będzie z 12mm to bez spinek 15-19mm A cena już jest bardzo wysoka i nie każdy podejmiecsie tego rodzaju klejenia Sad 
Waga takiego zbiornika z 15mm to około 130 kg  już mi niedobrze myśląc jak Ty to wniesiesz Big Grin
Jeśli chodzi o komin to niestety nad czałym tyłem i jednym bokiem na minimum 25 cm a maximum 35 cm będzie "wisiała" cześć lądowa i nie będzie zwyczajnie dostępu do komina, a z doświadczenia wiem że być musi... A co do tych spinek to niestety będę się musiał widzę dostosować, może producent akwarium coś doradzi jak to zminimalizować, czy jakoś zaaranżować z całym projektem...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
(20-07-2020, 21:04 PM)Gotter napisał(a):
(19-07-2020, 23:52 PM)Papja napisał(a): Niezbyt polecam drzewołazy do takiego projektu Wink. Do takich głębokich paludariów, gdzie część nadwodna to w większości pionowa ściana z roślinami polecam rzekotki czy sitówki. Z SA masz Trachycephalus resinifictrix czy Trachycephalus nigromaculatus. Obydwa te gatunki są raczej dostępne.
W tym projekcie części płaskiej będzie prostokąt 55x35 + 150x25 cm, to chyba będzie wystarczająco "dna" dla kilku żabek, często są trzymane w dużo mniejszych terrariach. A duża ilość bromelii na korzeniach wiszących nad taflą wody jeszcze doda im powierzchni. Myślę że kilka osobników jednego gatunu, coś około Ranitomeya amazonica, da spokojnie radę.

Papji raczej chodziło o to, że "drzewołazy" słabo pływają i mogą się utopić. Wink
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
(20-07-2020, 21:04 PM)Gotter napisał(a):
(19-07-2020, 23:52 PM)Papja napisał(a): [quote='barttsw' pid='162070' dateline='1594673358']
Witaj kolego  miałem przez ponad 3 lata BW  z sumpem i nie było większego problemu z kominem, co do zbiornika żeby był bez tzw.spinek da się Ale koszty Cię zniechęca bo jeśli twój zbiornik będzie z 12mm to bez spinek 15-19mm A cena już jest bardzo wysoka i nie każdy podejmiecsie tego rodzaju klejenia Sad 
Waga takiego zbiornika z 15mm to około 130 kg  już mi niedobrze myśląc jak Ty to wniesiesz Big Grin
Jeśli chodzi o komin to niestety nad czałym tyłem i jednym bokiem na minimum 25 cm a maximum 35 cm będzie "wisiała" cześć lądowa i nie będzie zwyczajnie dostępu do komina, a z doświadczenia wiem że być musi... A co do tych spinek to niestety będę się musiał widzę dostosować, może producent akwarium coś doradzi jak to zminimalizować, czy jakoś zaaranżować z całym projektem...
Jak chcesz mieć dostęp do komina to.pomysl.na środku boku też fajnie się sprawdzają takie kominy
Co do grubości szkła zapytaj ,i proponuję ci klejenie na miejscu drożej Ale nie kombinujesz z wniesieniem A to będzie duży problem u Ciebie czytaj waga
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości