• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Obsada do 240l

#21
Moim zdaniem na parę pawiookich może być, na dwie absolutnie nie
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#22
No to w tym momencie wychodzi na to że... Nie ma sensu czytać forów/artykułów starszych jak 3 miesiące. Wszystko zdaje się być nieaktualne.
Naprawdę tak jest? Za każdym razem należy zakładać nowy wątek na forum, bo bliźniacze wątki są przestarzałe/nieaktualne/wprowadzające w błąd? Fora IT tak szybko nie tracą "zgodności ze sztuką". Spójrz na wymiar, nie na litraż. 600l ale wymiary dna to 200x60. Akwarium i tak brałbym na zamówienie w AquaBoro Niemodlin więc mogę wymyślać wymiary, to nie tak że biorę coś z półki sklepowej. Mam stamtąd 240l (będzie z 10 lat) i 468l (130x60x60).
http://pawiookie.pl/index.php?option=com...Itemid=449
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#23
Artur67 moim zdaniem artykuły artykułami, nie wiem czy to bardziej teoria czy pisane z doświadczenia. Mnie ogólnie wkurzają wpisy ludzi teoretyków, którzy tych ryb nie mieli. Najlepiej zaczerpnąć wiedzę od tych co je mieli, wydaje mi się, że kilka osób na forum miało je u siebie. Szkoda tylko, że nie zabierają głosu w takich tematach.
Widziałem i pare w 240l, tylko dla mnie estetycznie to się nie godzi. Każdy ma swój próg wrażliwości.
Czytam ten wątek bo też bym kiedyś chciał te ryby u siebie oglądać, ale to w dużym zbiorniku.

Może tak być, że to ty opiszesz swoje doświadczenia z nimi w twoim baniaku i zostanie temat dla potomnych.
Guianacara sp. Jatapu, Aequidens metae, Apistogramma borellii, Stomatepia pindu, Limbochromis robertsi, Enigmatochromis lucanusi, Pelvicachromis sacrimontis, Lamprologus multifasciatus, Paretroplus kieneri, Amatitlania altoflava, Trichogaster trichopterus wf, Betta sp. Montoi, Erpetoichthys calabaricus, Dormitator lebretonis

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#24
(18-07-2020, 08:48 AM)Zimna Zośka napisał(a): Artur67 moim zdaniem artykuły artykułami, nie wiem czy to bardziej teoria czy pisane z doświadczenia. Mnie ogólnie wkurzają wpisy ludzi teoretyków, którzy tych ryb nie mieli. Najlepiej zaczerpnąć wiedzę od tych co je mieli, wydaje mi się, że kilka osób na forum miało je u siebie. Szkoda tylko, że nie zabierają głosu w takich tematach.
Widziałem i pare w 240l, tylko dla mnie estetycznie to się nie godzi. Każdy ma swój próg wrażliwości.
Czytam ten wątek bo też bym kiedyś chciał te ryby u siebie oglądać, ale to w dużym zbiorniku.

Może tak być, że to ty opiszesz swoje doświadczenia z nimi w twoim baniaku i zostanie temat dla potomnych.
Zgadzam się z Tobą w 100%. Dlatego podlinkowałem artykuł z pawiookie.pl, na samym dole jest napisane:

,,Autor: Rafał Wasiak

na podstawie doświadczeń własnych"

Dlatego wydawał mi się być wiarygodny.
Aktualnie sprawdzałem co i jak z moją podłogą, zbiornik jest ustawiony (i większy też tak byłby ustawiony) że stoi prostopadle do szyn metalowych w podłodze. Myślę więc że mogę tam stawiać naprawę duży zbiornik bez zmartwień, zwłaszcza że dodatkowo (nie licząc owych szyn) stałby przy dwóch ścianach nośnych.

Jedynym ogranicznikiem wielkości baniaka będzie... Że trzeba go będzie jakoś wnieść po schodach lub przez dach garażu i przez okno.
Raz że to duże, a dwa że swoje waży nawet puste. Baniak 130x60x60 12mm ważył chyba coś koło 100kg.

Napisałem orientacyjnie do AquaBoro ile kosztowałoby 200x60x50, ale jeśli potrafiłbym wnieść to wpakowałbym 250x60x50(lub wysokość 60).

Wtedy pojawia się problem, a nawet dwa.
Wnieść to raz, a dwa przy 2,5m kusiłoby mnie wsadzenie tam 5-6 pawic. Niekoniecznie moje pawiookie muszą być dobrane parami. Może być jedna parka i 3-4 ryby ,,single" Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#25
(18-07-2020, 08:17 AM)Artur67 napisał(a): Naprawdę tak jest? Za każdym razem należy zakładać nowy wątek na forum, bo No to w tym momencie wychodzi na to że... Nie ma sensu czytać forów/artykułów starszych jak 3 miesiące. Wszystko zdaje się być nieaktualne.
bliźniacze wątki są przestarzałe/nieaktualne/wprowadzające w błąd? Fora IT tak szybko nie tracą "zgodności ze sztuką".

No mi na to nie wychodzi. To że znajdziesz na forum tematy w których nikt krytycznie nie odniósł się do złej obsady lub czasem nawet co gorsza niejako okazał zbiornikom ze złą obsadą (lub o zgrozo samym złym obsadom) aprobate i nikt nie protestował to nie znaczy że taka jest ogólna retyroka na forum. Nie mniej uważam że w takich kwestiach jak dobór obsady warto zakładać nowe tematy nawet jeśli były już bardzo podobne lub wręcz niemal identyczne. Wiedza o dobieraniu obsad to jest wiedza oparta na sumie jednostkowych doświadczeń (własnych i innych akwarystów) -im więcej osobników w im większej ilości zbiorników o różnych wymiarach i z różnymi obsadami było poddane tym doświadczeniom tym lepsza nasza wiedza o dobieraniu obsad z danymi gatunkami. Więc czasem nawet te 3 miesiące mogą zrobić różnice.

Co do samych 2 par pawiookich w akwa 200x60: napisałeś "Spójrz na wymiar, nie na litraż. 600l ale wymiary dna to 200x60. Akwarium i tak brałbym na zamówienie w AquaBoro Niemodlin więc mogę wymyślać wymiary, to nie tak że biorę coś z półki sklepowej."

No patrze na wymiar, nigdy nie patrze na litraż, ja może jestem prosty chłopak z Chmielowic ale nie idiota. I patrze na wymiar i wychodzi mi 2 pary pielęgnic w zbiorniku o długości 6 dłuższym od nich samych. Fakt mówimy o gatunku relatywnie łągodnym i relatywnie mało terytorialnym ale nadal to 2 pary pielegnic w zbiorniku 6- krotnie dłuższym od nich samych. Dla lepszego zobrazowania co to jest ta 6-krotność to przeskalujmy to sobie na mniejsze ryby. To tak jak 2 pary wspomnianych maronek w 60cm lub 2 pary borelek w 40cm. Jak para będzie się wycierać to gdzie będą pływać pozostałe 2 ryby? I w jakim stresie wtedy będą? A co do wnoszenia baniaka to mogę pomóc (za browara oczywiście).
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości