• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Obsada do 240l

#11
Idź w akary z maronii i któreś Laetacara, do tego się zmieści spokojnie jeszcze ławica Wink.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#12
Wiem właśnie. Co nie zmienia faktu że to też nie Pawiooka która rośnie do tych 15-20cm w 6msc.
Ale koniec końców - Sewerum nie. Za duże bydlę do tego szkiełka, ok.

Po prostu nawet tu na cichlidae widziałem wiele wątków które nawet na moje oko były... przerybione/źle dobrane, a mimo to nie spotkały się z ostrą krytyką.

https://cichlidae.pl/showthread.php?tid=...hlight=240
https://cichlidae.pl/showthread.php?tid=...hlight=240
https://cichlidae.pl/showthread.php?tid=...hlight=240
https://cichlidae.pl/showthread.php?tid=...hlight=240

Dlatego byłem przekonany że 2x sewerum + 4x akar z Maronii będzie ok Smile

(14-07-2020, 16:07 PM)Papja napisał(a): Idź w akary z maronii i któreś Laetacara, do tego się zmieści spokojnie jeszcze ławica Wink.

Teoretycznie gdybym w to szedł, to mów do mnie jak do osoby która zakłada pierwsze akwarium (bo pielęgnic fakt faktem zbyt wiele razy w życiu to nie miałem).

Ile akar, ile i jakie Laetacara dokładniej, co jako ławicę byś widział?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#13
Dobra decyzja Smile i nie oszczędzaj na gratach w wystroju. Osobiście lubię akwaria  gdzie przynajmniej chwilkę trzeba połypać oczami, żeby znależc rybę Smile

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#14
Ale jaka decyzja? Nie podjąłem żadnej Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#15
Myślę, że docelowo 2 pary maronek i para Laetacara. Ale może uda Ci się utrzymać większy układ Wink.
Laetacara nadadzą się każde, w zaleznosci od tego jakie Ci się podobają. Masz dostępne w sklepach curviceps i dorsigera, a tak jak napisałem ja mam F1 araguaiae na wydanie. Start z 6 sztukami młodymi. Maronek nas start 6-8 sztuk. Na dno jakieś większe kiryski, typu sterbai np., około 10 sztuk, a w toń jakieś kąsacze, wymienione przez Ciebie Hyphessobrycon columbianus będą ok. Myślę, że w przypadku kolumbijskich które rosną spore 15 sztuk styknie. Będziesz miał kolorowe akwarium, pełne życia, a myślę, że spokojnie się pomieści wszystko w 120cm długości.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#16
(14-07-2020, 21:16 PM)Papja napisał(a): Myślę, że docelowo 2 pary maronek i para Laetacara. Ale może uda Ci się utrzymać większy układ Wink.
Laetacara nadadzą się każde, w zaleznosci od tego jakie Ci się podobają. Masz dostępne w sklepach curviceps i dorsigera, a tak jak napisałem ja mam F1 araguaiae na wydanie. Start z 6 sztukami młodymi. Maronek nas start 6-8 sztuk. Na dno jakieś większe kiryski, typu sterbai np., około 10 sztuk, a w toń jakieś kąsacze, wymienione przez Ciebie Hyphessobrycon columbianus będą ok. Myślę, że w przypadku kolumbijskich które rosną spore 15 sztuk styknie. Będziesz miał kolorowe akwarium, pełne życia, a myślę, że spokojnie się pomieści wszystko w 120cm długości.


Jak wygląda kwestia zachowania Laetacara? Nigdy nie miałem żadnych "mniejszych" pielęgnicowatych.

Co do wysyłania rybek przez Ciebie - raz że nie ufam transportowaniu żywych zwierząt, a dwa to nie wiem czy do września się wyrobię ze zmianą obsady w akwarium. Smile

Mało czasu + chcę to zrobić dobrze i na spokojnie + muszę znaleźć dom dla Chindongo Saulosi.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#17
Laetacara potrafią być zadziorne dla innych gatunków, ale agresja wewnątrzgatunkowa może też być ostra. Jak byś próbował dobrać na siłę parę i by się sobie nie spodobały, to może dojść do takich akcji, jak wyrwanie pokrywy skrzelowej, oślepienie, zagonienie generalnie. Stąd warto brać ich więcej na start, bo agresja się ładnie rozprasza, a para dobiera się z grupy, więc idzie łatwiej. Wtedy jest też zadziwiający spokój, jak jest sporo miejsca dla słabszych osobników.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#18
Ok. Z racji że nie planuję zmieniać obsady na już zacząłem rozmyślać.

Dwa pytania:

1. Jaki zbiornik byłby potrzebny żeby trzymać (kolejno, każda obsada pewnie inny litraż):

a) 4-6 sewerum + 20-40 bystrzyk kolumbijski
b) 4-6 pawiooka

2. Zbiornik w domu jednorodzinnym, ale na piętrze. Podłoga ceglana, bodajże się to strop Kleina nazywa - ale nie do końca. Poniżej nie ma łuków, cegła jest ułożona ,,płasko" pomiędzy szynami/belkami metalowymi. Nie wiem co ile jest taka szyna, coś pomiędzy 1m a 1,5m. Od stropu Kleina odróżnia ją to że nie ma drgań gdy się po podłodze chodzi. W innym pomieszczeniu, gdzie podłoga jest zrobiona tym sposobem (poniżej, na parterze sufit jest ,,łukowy") gdy przechodzi się obok innego zbiornika woda drży.

Robiona była pod koniec lat 90'tych.
Zbiornik ustawiony w rogu, przy ścianach nośnych. Chyba najmocniejszy punkt. (teraz tam jest 240l, 1m obok 240l jest zbiornik 112l, kiedyś było jeszcze 96l tuż obok) Pokój dość spory bo ma wymiary około 8m x 4,5m (strop przez to (chyba) ciut słabszy), piętro niżej, idealnie na środku - ściana działowa gruba na 28-30cm.

Ile ja tam tych litrów mogę wstawić?

Sorry za tyle pytań ale doszedłem do jednego wniosku...
Podobają mi się najbardziej pawice, później sewerum.

I koniec końców, czego innego bym nie wsadził do baniaka, zawsze będę chciał mieć pawice albo sewerum.
Wolę więc zapytać ile litrów bym potrzebował i jeśli ktoś ma taką wiedzę - to czy strop wytrzyma?

Zawsze można zrobić dodatkową wylewkę, ,,wkutą" w ścianę nośną za pomocą prętów itp. Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#19
(17-07-2020, 21:35 PM)Artur67 napisał(a): Zawsze można zrobić dodatkową wylewkę, ,,wkutą" w ścianę nośną za pomocą prętów itp. Smile

Z konstrukcyjnego punktu widzenia taka "dodatkowa wylewka wkuta w ścianę " to jak sztuczny ząb na sztywcie.  Niby ok ale orzeszków strach jeść.

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#20
Może i tak. Ale dom z tych pancernych -  ściany grube na ponad pół metra. Nie wiem niestety, jak gruba jest podłoga - a nie planuję wiercić otworów w dół Smile Paradoksalnie sufit nad owym pokojem jest najmocniejszy - wylewka betonowa. Tam nie bałbym się stawiać 3000l na samym środku pomieszczenia bo jak sobię przypomnę jak to wzmacnialiśmy podczas budowy to nie wiem... Ktoś tam chyba planował lądowisko dla helikoptera robić Big Grin

Także pytania pozostają Okok

Czytałem że 600l (200x60x50) powinno wystarczyć na dwie pary pawiookich. Później - im dłuższy baniak tym więcej pawic można wpuszczać.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości