• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Użycie bakteri brodibio

#1
Cześć
Moje akwarium jest w fazie dojrzewania, które chciałbym troszkę wspomóc. Zakupiłem 2 ampułki bakterii firmy prodibio i nie wiem jak je zastosować. Borykam się też z zmętnieniem wody (prawdopodobnie pierwotniaki). Mam w posiadaniu również bacto-active.

Akwarium 450l, czyste ro, piasek kreisel.
filtry: biologia ultramax 2000, mechanik ikola 600 maxx.
Na zdj widoczne zmętnienie


Załączone pliki
.jpg   pierw.jpg (Rozmiar: 18.92 KB / Pobrań: 149)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Polecam Tropical Bactinin pond, rebrand MicrobeLift  Wink
Bardzo skuteczne bakterie, stosowałem w słonym i słodkim z bardzo dobrymi efektami w obu.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Miałem to samo. Również czyste RO, dużo drewna, wywary, niskie pH. Użyłem innych bakterii do startu - Microbe-Lift Special Blend + bakterie startowe Juwel (takie w saszetce, do filtra). Jako pożywkę dawałem co kilka dni nieco mrożonki. Zbiornik bardzo długo nie chciał wystartować - rosło stężenie amoniaku aż do 10 ppm, potem skończyła mi się skala testu. No i nic poza tym - azotyny i azotany nie chciały nawet drgnąć, cały czas na zero. Razem z amoniakiem rósł za to fosfor (do 8 ppm). Wykwit pierwotniaków miałem niesamowity, zupełnie jak u Ciebie. Tak było przez pierwsze 6 tygodni, już byłem zrezygnowany o w zasadzie w tym czasie cykl powinien się domykać a tu niespodzianka, nawet nie zaczął startować. Doczytałem, że rozwój bakterii w jałowej wodzie przy niskim pH jest super wolny a czasami wręcz żaden. Nie wierzę, że żaden - w końcu w naturze BW to masa rozkładających się liści i innych szczątków organicznych. Gdyby cykl nie działał, to by cały ten śmietnik zalegał w rzekach Amazonii przez tysiąclecia.

Ja sobie w końcu poradziłem tak, że dodałem trochę soli - tak, żeby nieznacznie podnieść KH do 2-3, GH do 4-5 i pH w okolice 6. Cykl ruszył momentalnie i domknął się w ciągu tygodnia. Potem powrót do czystego RO niczego już nie zepsuł - cykl działa świetnie, zbiornik jest już od jakiegoś czasu zarybiony, amoniak, azotyny i azotany mam cały czas na 0. Liście rozkładają się tak szybko, że muszę co tydzień nieco dorzucać. Stąd mam pewność, że cykl działa bardzo wydajnie. Raz w miesiącu dodaję też Microbe-Lift Substrate Cleaner - to jest doskonały preparat, wbrew pozorom nie używam go do czyszczenia podłoża. Z moich doświadczeń on doskonale wspomaga cykl i tak właśnie go traktuję.

Wlej baterie takie, jakie masz. Ja wręcz sugeruję mieszać różne preparaty - różne gatunki bakterii, różne szczepy, coś się przyjmie, coś innego nie. Większa bioróżnorodność jeśli chodzi o mikroflorę jest zawsze wskazana na starcie. Zwłaszcza, że producenci bakterii często eliminują niektóre pożyteczne gatunki ze względów estetycznych. Wspomniany Special Blend jest doskonały, ale ma potężną wadę - śmierdzi jak sam szatan, jakby szambo wybuchło. Wszystko to za sprawą bakterii siarkowych. Za to np. Seachem Stability (również niezły preparat) jest bezwonny, właśnie z powodu wyeliminowania przez producenta bakterii siarkowych - mimo że pożyteczne, to klienci nie chcą ich wąchać.

Tak więc lej i czekaj cierpliwie, wszystko się wyrówna. Jeśli chcesz szybciej, to dodaj nieco soli, podnieś nieco pH, podgrzej wodę do 28-30C, wtedy wszystko pójdzie o wiele szybciej. Potem wrócisz spokojnie do RO a bakterie już z Tobą zostaną. Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
(11-07-2020, 16:08 PM)tencin napisał(a): Miałem to samo. Również czyste RO, dużo drewna, wywary, niskie pH. Użyłem innych bakterii do startu - Microbe-Lift Special Blend + bakterie startowe Juwel (takie w saszetce, do filtra). Jako pożywkę dawałem co kilka dni nieco mrożonki. Zbiornik bardzo długo nie chciał wystartować - rosło stężenie amoniaku aż do 10 ppm, potem skończyła mi się skala testu. No i nic poza tym - azotyny i azotany nie chciały nawet drgnąć, cały czas na zero. Razem z amoniakiem rósł za to fosfor (do 8 ppm). Wykwit pierwotniaków miałem niesamowity, zupełnie jak u Ciebie. Tak było przez pierwsze 6 tygodni, już byłem zrezygnowany o w zasadzie w tym czasie cykl powinien się domykać a tu niespodzianka, nawet nie zaczął startować. Doczytałem, że rozwój bakterii w jałowej wodzie przy niskim pH jest super wolny a czasami wręcz żaden. Nie wierzę, że żaden - w końcu w naturze BW to masa rozkładających się liści i innych szczątków organicznych. Gdyby cykl nie działał, to by cały ten śmietnik zalegał w rzekach Amazonii przez tysiąclecia.

Ja sobie w końcu poradziłem tak, że dodałem trochę soli - tak, żeby nieznacznie podnieść KH do 2-3, GH do 4-5 i pH w okolice 6. Cykl ruszył momentalnie i domknął się w ciągu tygodnia. Potem powrót do czystego RO niczego już nie zepsuł - cykl działa świetnie, zbiornik jest już od jakiegoś czasu zarybiony, amoniak, azotyny i azotany mam cały czas na 0. Liście rozkładają się tak szybko, że muszę co tydzień nieco dorzucać. Stąd mam pewność, że cykl działa bardzo wydajnie. Raz w miesiącu dodaję też Microbe-Lift Substrate Cleaner - to jest doskonały preparat, wbrew pozorom nie używam go do czyszczenia podłoża. Z moich doświadczeń on doskonale wspomaga cykl i tak właśnie go traktuję.

Wlej baterie takie, jakie masz. Ja wręcz sugeruję mieszać różne preparaty - różne gatunki bakterii, różne szczepy, coś się przyjmie, coś innego nie. Większa bioróżnorodność jeśli chodzi o mikroflorę jest zawsze wskazana na starcie. Zwłaszcza, że producenci bakterii często eliminują niektóre pożyteczne gatunki ze względów estetycznych. Wspomniany Special Blend jest doskonały, ale ma potężną wadę - śmierdzi jak sam szatan, jakby szambo wybuchło. Wszystko to za sprawą bakterii siarkowych. Za to np. Seachem Stability (również niezły preparat) jest bezwonny, właśnie z powodu wyeliminowania przez producenta bakterii siarkowych - mimo że pożyteczne, to klienci nie chcą ich wąchać.

Tak więc lej i czekaj cierpliwie, wszystko się wyrówna. Jeśli chcesz szybciej, to dodaj nieco soli, podnieś nieco pH, podgrzej wodę do 28-30C, wtedy wszystko pójdzie o wiele szybciej. Potem wrócisz spokojnie do RO a bakterie już z Tobą zostaną. Smile
Dzięki wielkie za podzielenie się swoimi doświadczeniami.
Zastanawiam się tylko czy te bakterie wlać do ultramaxa(np. przez prefiltr) czy raczej prosto do wody?

Używać bacto active? Z tego co kojarzę to wspomaga rozwój bakterii. Wlać bakterie i polać bacto active czy odczekać jakiś czas? I ile tych bakterii dać (1 kapsułka co 2 tygodnie/tydzień czy 2 kapsułki od razu?)
Mogę co jakiś czas wsypać suchego pokarmu w płatkach.
Jakiej soli używałeś? RotflRotflRotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Sole dowolne, nie ma znaczenia - ja użyłem chyba Hydromineral, bo miałem pod ręką... Wink
Bakterie zwyczajnie lejesz do wody, one mają się osadzić na wszystkim w zbiorniku - zwłaszcza w podłożu i na tym drewnie które tam masz. Filtr to tylko taki dodatek... Wink
Możesz spokojnie lać jedno i drugie w tym samym czasie, nie musisz robić przerw. Nie powiem Ci ile, bo co preparat to producent zaleca inaczej. Trzymaj się wskazań producenta, powinno być dobrze. Jakby coś, to bakterii nie da się przedawkować (zwłaszcza na starcie).
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
(11-07-2020, 16:54 PM)tencin napisał(a): Sole dowolne, nie ma znaczenia - ja użyłem chyba Hydromineral, bo miałem pod ręką... Wink
Bakterie zwyczajnie lejesz do wody, one mają się osadzić na wszystkim w zbiorniku - zwłaszcza w podłożu i na tym drewnie które tam masz. Filtr to tylko taki dodatek... Wink
Możesz spokojnie lać jedno i drugie w tym samym czasie, nie musisz robić przerw. Nie powiem Ci ile, bo co preparat to producent zaleca inaczej. Trzymaj się wskazań producenta, powinno być dobrze. Jakby coś, to bakterii nie da się przedawkować (zwłaszcza na starcie).
Dzięki Big Grin
Ale myślę że na ceramice w filtrze bakterie się lepiej rozmnażają niż na korzeniu Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Uważaj z "bakteriami" przy pierwotniakach, bo to głównie pożywki(jeśli chodzi o preparaty z "bakteriami" nitryfikacyjnymi), czyli coś na czym pierwotniaki jeszcze bardziej urosną. Wink
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
(11-07-2020, 17:04 PM)Ruki napisał(a): Uważaj z "bakteriami" przy pierwotniakach, bo to głównie pożywki(jeśli chodzi o preparaty z "bakteriami" nitryfikacyjnymi), czyli coś na czym pierwotniaki jeszcze bardziej urosną. Wink

Pełna zgoda. Mi wywaliło pierwotniaki po saszetce Juwela, bo w niej jest masa pożywek. Microbe-Lift nie dają takiego efektu, bo to faktycznie bakterie, które trzeba dokarmiać. Ba, one są wręcz polecane do likwidowania zmętnień - zagładzają pierwotniak bardzo skutecznie. Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Wychodzi na to że nie da się karmić bakterii tak, aby pierwotniaki na tym nie skorzystały. Czy się mylę? Jakieś pomysły? Usmiech
Zasłonić akwarium kocem?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Poczekać, aż bakterie wygrają wojnę o pokarm, co zrobią niezawodnie. To tylko kwestia czasu.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości