• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Wkłady filtracyjne do sumpa

#1
Witam. Jako, że postawienie mojego akwarium o pojemności 1000l zbliża się wielkimi krokami postanowiłem zwrócić się do was z kilkoma pytaniami na temat jego filtracji.
Sump ma mieć wymiary 150x70x50h nigdy nie planowałem wielkości komór w sumpie więc chciałem się zwrócić z pytaniem do Was jakiej wielkości komory zastosować? Ponadto chcę zastosować automatyczną podmianę wody w akwarium albo przynajmniej przygotować się do jej zrobienia poprzez wywiercenie otworu w sumpie do spływu wody do kanalizacji i tutaj mam kolejne pytanie na jakiej wysokości otwór zrobić i jakiej powinien być średnicy? Co do wkładów biologicznych myślałem o ceramice ale po obejrzeniu tego filmiku:
Zacząłem zastanawiać się nad zakupem właśnie tych kulek od MaxSpect'a. Czy 10kg tych kulek wystarczyłoby do ogarnięcia całej biologii w akwarium? Czy może polecacie jakieś inne wkłady biologiczne? 
Co do pompy wybór padł na jebao dcp-500. Jeżeli macie jakieś inne propozycję również chętnie ich wysłucham.
To by było na tyle. Dzięki za odpowiedzi i pozdrawiam.
Pozdrawiam Kacper.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
(02-07-2020, 18:03 PM)ksonski napisał(a): Witam. Jako, że postawienie mojego akwarium o pojemności 1000l zbliża się wielkimi krokami postanowiłem zwrócić się do was z kilkoma pytaniami na temat jego filtracji.
Sump ma mieć wymiary 150x70x50h nigdy nie planowałem wielkości komór w sumpie więc chciałem się zwrócić z pytaniem do Was jakiej wielkości komory zastosować? Ponadto chcę zastosować automatyczną podmianę wody w akwarium albo przynajmniej przygotować się do jej zrobienia poprzez wywiercenie otworu w sumpie do spływu wody do kanalizacji i tutaj mam kolejne pytanie na jakiej wysokości otwór zrobić i jakiej powinien być średnicy? Co do wkładów biologicznych myślałem o ceramice ale po obejrzeniu tego filmiku:
Zacząłem zastanawiać się nad zakupem właśnie tych kulek od MaxSpect'a. Czy 10kg tych kulek wystarczyłoby do ogarnięcia całej biologii w akwarium? Czy może polecacie jakieś inne wkłady biologiczne? 
Co do pompy wybór padł na jebao dcp-500. Jeżeli macie jakieś inne propozycję również chętnie ich wysłucham.
To by było na tyle. Dzięki za odpowiedzi i pozdrawiam.

Kulki 10kg ? Kolego Ty masz 20 tys litrów? 1 kulka na 40l , 1kg 45 kulek to rzetelny wynik
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
To naprawdę wystarczy wrzucić tylko tyle kulek? To co kilogram kulek i gąbki i to wszystko co potrzebuje w sumpie?
Pozdrawiam Kacper.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
(02-07-2020, 20:54 PM)ksonski napisał(a): To naprawdę wystarczy wrzucić tylko tyle kulek? To co kilogram kulek i gąbki i to wszystko co potrzebuje w sumpie?

Tak A nawet mniej ja mam 0.5 kg plus 7l Sipo że starego sumpa
Dzisiejsza nanotechnologia pozwoli na minimalne sumpy , ja osobiście wolę siporax od lat sprawdzony
Nie wiem co tu masz za zbiornik Ale można różne cuda porobić
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Tych 45 kulek w 525 l sumpie to trzeba będzie szukać Hura

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
(02-07-2020, 21:22 PM)Goran napisał(a): Tych 45 kulek w 525 l sumpie to trzeba będzie szukać Hura

Goran Ale to jest przesada , zamiast dawać tyle kasy na.kulki.wolal być dac na pożądaną pompę obiegową A media to 1 kg kulek i Gabki
Jeszcze trzeba uważać na nie bo jak się zapchaja to absorbuje no3
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Wiem, że przesadaSmile  alę ktoś kto robi 525 l sumpa wizualnie wychodzi, że tam musi być wszystkiego dużoSmile wiem, że im więcej wody w obiegu tym łatwiej o stabilne parametry, ale taki wielki sump to też chyba przesada.

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
(02-07-2020, 21:26 PM)barttsw napisał(a):
(02-07-2020, 21:22 PM)Goran napisał(a): Tych 45 kulek w 525 l sumpie to trzeba będzie szukać Hura

Goran Ale to jest przesada , zamiast dawać tyle kasy na.kulki.wolal być dac na pożądaną pompę obiegową A media to 1 kg kulek i Gabki
Jeszcze trzeba uważać na nie bo jak się zapchaja to absorbuje no3
Jaką pompę polecasz w takim razie skoro trochę budżet się powiększył?
Co do wielkości sumpa to planuje w przyszłości dodać drugie akwarium obok tego i podłączyć je do jednego obiegu dlatego zdecydowałem się na za duży sump.
Pozdrawiam Kacper.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
(02-07-2020, 21:42 PM)Goran napisał(a): Wiem, że przesadaSmile  alę ktoś kto robi 525 l sumpa wizualnie wychodzi, że tam musi być wszystkiego dużoSmile wiem, że im więcej wody w obiegu tym łatwiej o stabilne parametry, ale taki wielki sump to też chyba przesada.
Też tu masz rację choć mam znajomego.ktory ma zbiornik 400 cm i sump 400cm
Dużo ludzi nie umie to policzyć

(02-07-2020, 21:45 PM)ksonski napisał(a):
(02-07-2020, 21:26 PM)barttsw napisał(a):
(02-07-2020, 21:22 PM)Goran napisał(a): Tych 45 kulek w 525 l sumpie to trzeba będzie szukać Hura

Goran Ale to jest przesada , zamiast dawać tyle kasy na.kulki.wolal być dac na pożądaną pompę obiegową A media to 1 kg kulek i Gabki
Jeszcze trzeba uważać na nie bo jak się zapchaja to absorbuje no3
Jaką pompę polecasz w takim razie skoro trochę budżet się powiększył?
Co do wielkości sumpa to planuje w przyszłości dodać drugie akwarium obok tego i podłączyć je do jednego obiegu dlatego zdecydowałem się na za duży sump.
Jeśli masz kasę to weź pompę z maspecta zarabiste pompy

A co do leczenia obiegu odradzam A pewno zapytasz dlaczego nie daj Bóg że ci zachowuje coś to masz chorobę w 2 zbiornikach
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
(02-07-2020, 21:46 PM)barttsw napisał(a):
(02-07-2020, 21:42 PM)Goran napisał(a): Wiem, że przesadaSmile  alę ktoś kto robi 525 l sumpa wizualnie wychodzi, że tam musi być wszystkiego dużoSmile wiem, że im więcej wody w obiegu tym łatwiej o stabilne parametry, ale taki wielki sump to też chyba przesada.
Też tu masz rację choć mam znajomego.ktory ma zbiornik 400 cm i sump 400cm
Dużo ludzi nie umie to policzyć

(02-07-2020, 21:45 PM)ksonski napisał(a):
(02-07-2020, 21:26 PM)barttsw napisał(a): Goran Ale to jest przesada , zamiast dawać tyle kasy na.kulki.wolal być dac na pożądaną pompę obiegową A media to 1 kg kulek i Gabki
Jeszcze trzeba uważać na nie bo jak się zapchaja to absorbuje no3
Jaką pompę polecasz w takim razie skoro trochę budżet się powiększył?
Co do wielkości sumpa to planuje w przyszłości dodać drugie akwarium obok tego i podłączyć je do jednego obiegu dlatego zdecydowałem się na za duży sump.
Jeśli masz kasę to weź pompę z maspecta zarabiste pompy

A co do leczenia obiegu odradzam A pewno zapytasz dlaczego nie daj Bóg że ci zachowuje coś to masz chorobę w 2 zbiornikach


Pompa maxspecta może kiedyś ale na ten moment wolałbym uniknąć wydatku 1 kafla Wink ale nie powiem ten model z podwójnym wylotem ma bardzo niskie zużycie jak na jej wydajność. Prawdopodobnie w dłuższej perspektywie zwróciłaby się ekonomią pracy, ale jej przepływ rzędu 10000l/h będzie zdecydowanie za duży do tego akwarium.
Pozdrawiam Kacper.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 2 gości