• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Paludarium - jak to ugryźć?

#1
Cześć. Wpadłem ostatio na pomysł, by założyć 300 litrowe paludarium.Mam zbiornik 120x50x50, myślałem żeby zrobić część podwodną na wysokość 35cm. Chciałbym wsadzić tam jakieś ryby, myślałem nad black water. oczywiście nie wejdą tam żadne wielkie pielęgnice, ale na przykład meeki, miodowe albo jakieś guinacary? powiedzmy 2+2 gujanki, jakaś ławiczka i corydoras adolfoi. udaloby sie? na części nadwonej myślałem nad jakimiś mniejszymi krabami. mam tylko jedno zasadnicze pytanie. Jakie rośliny można wsadzić w część nadwodną? w poniedziałek lece do Leroy Merlin, znajdzie się tam coś? Prosiłbym o kilka propozycji roślin, by nei trzeba było do lasu zapierniczać, bo we wrocławiu ciężko z lasem [Obrazek: icon_e_biggrin.gif] i mówię tutaj raczej o roślinach stricte nadwodnych a nie takich, które wyrastają ponad powierzchnię. Jeśli mam fogger, to udałoby się wyhodować np Heńka, montecarlo czy jakieś althernanthere w formie emersyjnej? tak, by wilgoć z mgły je nawadniała. dzięki za podpowieedzi [Obrazek: icon_e_smile.gif]

a i źle się wyraziłem, ,miałem na myśli generalnie amerykę południową i środkową, nie black water.

zle sie wyrazilem, mialem na mysli ameryke poludniowa i srodkowa, nie black water.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Emm. Jak miałaby wyglądać część nadwodna. Bo sadzenie roślin w koszyczkach, a jedynie zanurzanie ich korzeni w wodzie przy roślinach opartych na korzeniach to dwie różne rzeczy. Czy zbiornik będzie przykryty na tych 50 cm? Jeśli tak, to 15 cm to dosyć nisko na rośliny. Tak samo nie każda roślina pociągnie na twardej wodzie z CA i nie każda będzie lubiła kwaśną u gujan.
Utrzymanie wilgotności za pomocą foggera jest potrzebne przy emersie jedynie jeśli masz otwarty zbiornik. Przy zamkniętym rośliny, które tworzą formę emersyjną, jak same wyrosną nad taflę, to im wystarczy zamknięcie zbiornika by nie uschnąć.
Polskie rośliny w ciepłym palu by w większości Ci wyzdychały z czasem.
Kraby odpuść, część czasu spędzają w wodzie, a takie pielęgnice będą miały wyżerkę po wylince kraba, bądź gdy będzie za mały.
Opisz bardziej projekt, będzie można o czymś konkretnym pomyśleć.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
dzięki za odpowiedź. akwarium nie będzie przykryte, nad akwarium wisi belka, nie pamietam dokladnie jaka moc ale wychodzi z tego co pamietam okolo 0,7/0,6 wata na litr. Czy sadzić w koszyczkach czy nie to się jeszcze nie zastanawiałem, w sumie o ile nie będzie koszyków widocznych to mi to lotto i wybiorę po prostu lepsze rozwiązanie (jesli takie jest Bezradny). Aranzacje chcialem ulozyc tak, jak widziałem na zagranicznym youtube, czyli bez zadnych styropianów, po prostu z tyłu usypane podloze, sciana kamieni ktore mi zostaly ze starych akwariów + korzenie i na to rośliny. Ryby dobiorę raczej pod rośliny, bo to aranzacja ma grac glowne skrzypce. Co do obsady to miałem jeszcze plan z aksolotlami. Zrobiłem mały research w roślinach do paludarium i bardzo spodobały mi się bromelie i trzykrotki, do tego myślałem żeby dołożyć jakiś skrzydłokwiat a reszta mchy i ewentualne rośliny akwariowe (chyba że pójdę w gujany, to bez roslin pod woda) . To takie czyste strzały, nie zagłębiałem się narazie w wymagnaia roślin itp.

(04-07-2020, 02:06 AM)Zabaaa napisał(a): dzięki za odpowiedź. akwarium nie będzie przykryte, nad akwarium wisi belka, nie pamietam dokladnie jaka moc ale wychodzi z tego co pamietam okolo 0,7/0,6 wata na litr. Czy sadzić w koszyczkach czy nie to się jeszcze nie zastanawiałem, w sumie o ile nie będzie koszyków widocznych to mi to lotto i wybiorę po prostu lepsze rozwiązanie (jesli takie jest Bezradny). Aranzacje chcialem ulozyc tak, jak widziałem na zagranicznym youtube, czyli bez zadnych styropianów, po prostu z tyłu usypane podloze, sciana kamieni ktore mi zostaly ze starych akwariów + korzenie i na to rośliny. Ryby dobiorę raczej pod rośliny, bo to aranzacja ma grac glowne skrzypce. Co do obsady to miałem jeszcze plan z aksolotlami. Zrobiłem mały research w roślinach do paludarium i bardzo spodobały mi się bromelie i trzykrotki, do tego myślałem żeby dołożyć jakiś skrzydłokwiat a reszta mchy i ewentualne rośliny akwariowe (chyba że pójdę w gujany, to bez roslin pod woda) . To takie czyste strzały, nie zagłębiałem się narazie w wymagnaia roślin itp.
może jeszcze paprocie, ładnie by pasowały do SA.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Trzykrotkę wystarczy że wsadzisz z korzeniami do wody i sobie spokojnie poradzi - to samo skrzydłokwiat. 
U mnie rośnie to pod belką oświetleniową do akwarium.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Skrzydłokwiat trzykrotka epupremium monstera zielistka fitonia anturium fokus pumila wszystko da radę Ale trzeba oświetlać
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Ważne, żeby nie zanurzać roślin z łodygami, w szczególności trzykrotki, bo to, co pod wodą, to po prostu zgnije. Zanurzasz same korzenie. Pamiętaj więc, by korzenie i kamienie, na których podpierają się rośliny, wystawały ponad wodę.

Rośliny na emers wybierz takie, które nie wymagają bardzo dużej wilgotności (ze względu na otwarty baniak).

O mchach poczytaj o konkretnych gatunkach, bo z nimi różnie bywa z utrzymaniem. Ja do nich nigdy szczęścia nie miałem.
Reszta roślin wybranych powinna na spokojnie dać radę.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości