• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Altum Orinoco + Geophagus Sveni / Winemilleri + ?

#1
Cześć wszystkim,

moj pierwszy post na forum, wiec sie przedstawie, a raczej swoje akwa.

Zbiornik był postawiony pod paletki, od których po 3 latach powoli odchodzę. Ryby były piekne ale trochę "statyczne" oraz wymagały dużo zabawy / leczenia etc. Łącznie w szczycie było ok 40 podrostków, które stopniowo redukowałem do ostatecznej obsady 17 wyrośniętych byków kilku odmian barwnych. Obecnie chce sie przestawić na altumy, ziemiojady oraz na pewno zostawie zbrojniki (różne Lki).

Akwarium: 1000 litrów, długość 250cm / wys 68 / szer 60. 

Filtracja: Fluval FX6, Aquael Unimax 700, duża turbina mechaniczna, cyrkulator + hamburg z drugą turbiną.

Obsada:
Z obecnej obsady zostawie:
Zbrojniki (L340, L213, L14, L75, L600, L200)
Byc moze 3 palety z którymi ciezko mi sie rozstać. 

Do tego chciałbym dołożyć:
Kilka sztuk Altumów Orinoco F1 + (nie z odłowu)
Kilka wiekszych ziemiojadów, najbardziej podobają mi się G. Sveni i G. Winemilleri
Kąsaczowate jako tło: chciałbym neony czerwone, choc wiem ze jest ryzyko ze jak podpłyną pod pysk to mogą w niego wpaść

Chciałbym podpytać:
Czy połączenie altumów z tymi ziemiojadami zadziała i czy ktoś próbował takich połączeń? Gdzie kupie pewne altumy?

Ile powinno byc altumów i ziemiojadów? (przy paletach miałem ok 40 sztuk powyzej 10cm, to było za dużo, docelowo zostało 17 sztuk i było w sam raz uważam, ok 50 litrów na rybe)

Ile kąsaczowatych powinienem wpuścić aby było je widać ale nie dostać oczopląsu?

Wszystkie inne rady sugestie przyjmę Smile Dorzucam obecny stan akwa, dzieki!


Załączone pliki Miniatury
   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Mam takie połączenie (P.altum + G.sveni + L-ki), a w przeszłości miałem podobne (P. altum + G. altifrons). Funkcjonuje to bardzo dobrze. W takim litrażu dałbym 6-8 ziemków i 10-12 altumów. Moje altumy obecnie funkcjonują niemal wyłącznie w parach, więc stado rozbiłem na mniejsze akwaria, bo pary trochę się tłukły. Sporo jednak zależy od wystroju akwarium. U mnie jest sporo pionowych kawałków drewna, wokół których para tworzy swój rewir. U Ciebie tego nie ma, więc być może większa grupa mogłaby funkcjonować w miarę zgodnie po prawej części akwarium.
[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Super, dzieki! Dokladnie taki sklad mi chodzi po głowie, moze docelowo mniej ryb jak podrosną ie ok 6-8 ziemiojadów i 8-10 altumów, w zależności od agresji i filtracji.


Mógłbys mi doradzić  skąd moge wziąć altumy, które faktycznie będą altumami? Smile Oraz ile kąsaczowatych wpuscic jako tło?


Na marginesie, o ile sie nie myle to patrząc na Twoja obsade i zdjęcie profilowe to wydaje mi sie ze niedawno pisaliśmy na OLX odnośnie małych ziemiojadów na sprzedaż (dopytywałem o ewentualna sprzedaż Twoich doroslych ryb) :] 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
(20-05-2020, 16:39 PM)Michal.poz napisał(a): Super, dzieki! Dokladnie taki sklad mi chodzi po głowie, moze docelowo mniej ryb jak podrosną ie ok 6-8 ziemiojadów i 8-10 altumów, w zależności od agresji i filtracji.


Mógłbys mi doradzić  skąd moge wziąć altumy, które faktycznie będą altumami? Smile Oraz ile kąsaczowatych wpuscic jako tło?


Na marginesie, o ile sie nie myle to patrząc na Twoja obsade i zdjęcie profilowe to wydaje mi sie ze niedawno pisaliśmy na OLX odnośnie małych ziemiojadów na sprzedaż (dopytywałem o ewentualna sprzedaż Twoich doroslych ryb) :] 
Michał poszukaj ryb u forumowiczów często ktoś ma na sprzedaż. Możesz również popytać u Pana Krzysztofa w płaszcze gliwice.

Wysłane z mojego MI 8 Lite przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
A tak zapytam. Czy dyskowce i skalar nie są zbyt podobne do siebie? W sensie czy to wielka zmiana jaka zauważysz w akwarium? Czy raczej kosmetyczna ?
W takim litrażu to ja widzę nie 6 wielkich "ziemków" ale stado 15 mniejszych.

A tak to litrażu oczywiście zazdraszczam w pozytywnym sensie. I powodzenia.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
(20-05-2020, 16:39 PM)Michal.poz napisał(a): Super, dzieki! Dokladnie taki sklad mi chodzi po głowie, moze docelowo mniej ryb jak podrosną ie ok 6-8 ziemiojadów i 8-10 altumów, w zależności od agresji i filtracji.


Mógłbys mi doradzić  skąd moge wziąć altumy, które faktycznie będą altumami? Smile Oraz ile kąsaczowatych wpuscic jako tło?


Na marginesie, o ile sie nie myle to patrząc na Twoja obsade i zdjęcie profilowe to wydaje mi sie ze niedawno pisaliśmy na OLX odnośnie małych ziemiojadów na sprzedaż (dopytywałem o ewentualna sprzedaż Twoich doroslych ryb) :] 
Z tego co wiem, młode altumy są u Krzyśka (Płaszczka). Sam mam te ryby z tego samego źródła i są piękne (już dorosłe). Co do kąsaczy to nie jestem ekspertem, więc lepiej niech wypowiedzą się inni. 
Rzeczywiście mogliśmy rozmawiać o moich sveni Wink
[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
@Marcepan
Dzieki, juz tłumacze. Z paletkami jest dużo zabawy (kuracje, leczenie etc) oraz ograniczają co masz w akwarium. Z wielu powodów, po pierwsze wysoka temperatura (mało ryb i roślin dobrze znosi ok 30 stopni) ale tez przez choroby - palety najlepiej trzymac same, najlepiej na gołym szkle (czego ja nie zrobiłem, a byłoby dużo łatwiej ale u mnie akwa jest w domu i zalezy mi na wygladzie), wprowadzajac cokolwiek, tez inne palety, ryzykujesz ze wprowadzisz nicienie, wiciowce lub inne pasożyty z którymi będziesz walczył tygodniami. 

Wiec chcąc mieć bardziej różnorodną obsadę (tez po to aby w akwa było wiecej życia, paletki są piekne ale dość statyczne) chce przejść na coś innego, wybór padł na ziemiojady + altumy + kąsaczowate. 

@Bernard
Dzieki, daleko ale jak nie znajde bliżej to pojade tam, to juz drugie polecenie altumów w płaszczce. Tobie przypadkiem nie mnożą się jeszcze ? Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Mam 3 w miarę dobrane pary, które już się wycierały. Nie ingeruję w to, ikra znika... Jak już zdecydują się na wychów to będą młode, a jak nie - trudno. Nie będę zabierał ikry. 
Co do ziemków - to Krzysiek (Płaszczka) ma aktualnie w ofercie G. winemilleri.
[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Witam, u mnie, w podobnym gabarytowo zbiorniku pływa około 70 szt Paracheirodon axelrodi i faktycznie pływają w ławicy, od jednego do drugiego końca zbiornika. Robią to przy zapalonym świetle, przy zgaszonym chowają się w rośliny. Mam tez Hyphessobrycon eques z 50 szt i te nigdy nie pływały w ławicy, zawsze są w ukryciu, a wychodzą tylko w porze karmienia. Ławica zaczęła się formować jak podrosły Pterophyllum, a jest ich 16. Nikt nikogo nie zjada.... Paracheirodon były pierwsze, po paru miesiącach doszły Pterophyllum. Pewnie też wszystko zależy od zagospodarowania zbiornika.... Nie wiem, jak to by się zachowywało z Geophagusami, bo te są zdecydowanie większe w gębie od Pterophyllum... Spróbować można bo myślę, że ryby wyhodowane w zbiornikach tracą swoje instynkty pierwotne i przystosowują się do obecnych warunków, w tym do pobierania pokarmów o stałych porach i raczej nie będą szukać dodatkowych wrażeń. Ale to tylko moje zdanie i mogę się mylić. 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Przyzwyczajenia pokarmowe ryb można modyfikować  i w pewnych granicach zmieniać, czy ze zdrowiem dla nich to inna sprawa. Jest to zjawisko powszechne w akwarystyce.

Żaglowce instynkt związany z polowaniem i zjadaniem małych ryb mają wpisane bardzo głęboko w swój żywot. Świadczy o tym budowa ciała a szczególnie głowy, która jest przystosowana do pobierania małych żywych ryb. Naukowcy badający dzikie Pterophyllum informują, że miedzy innymi ryby są składnikiem treści żołądkowej, przy czym zawartość procentowa zależy od pory roku. Z tego względu tego instynktu nie można zmienić tak sobie w hodowli akwariowej.
Czy ten instynkt objawi się wobec neonów czy innych małych ryb to kwestia czasu. Gdy Pterophyllum jest odpowiednio duże a ich ofiary małe to czasami niezauważalna przez akwarystę zmiana jakiegoś czynnika w  hodowli może ten instynkt wyzwolić. Np. zmiana sposobu poruszania się neonów pod wpływem wstrząsów czy gwałtownych zmian natężenia oświetlenia lub inny czynnik, który wcześniej nie wstępował. I nie trzeba mieć złudzeń, jak jeden posmakuje w neonach to inne na pewno pójdą w jego ślady.      
Żaglowce karmione w akwariach w sposób celowy narybkiem (np. ryb żyworodnych) świetnie się rozwijają. Ewidentnie taki pokarm im służy.  

Na koniec nasuwa się przewrotne podsumowanie -  raczej należy się martwić tym, że nasze skalary nie zjadają małych ryb a nie tym że je zjadają.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości