• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Nie-klarowna woda od 3 tyg - 375l

#11
W swojej 650tce zrobiłem podobny błąd, nie wypłukałem piasku. Też nic nie pomogło (żadne gąbki tego nie brały), dopiero wata filtracyjna w filtrze rozwiązała kłopot po 3-4 dniach woda była kryształ Smile
Pozdrawiam,Kamil.

[650L] Strefa przejściowa Jeziora Malawi...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#12
(12-05-2020, 22:12 PM)AdrianP napisał(a): Cześć Wam,

3 tygodnie temu zalałem akwarium 375l. Błąd, jaki popełniłem, to nie przepłukałem 60kg piasku, który służy jako podłoże w tym akwarium.

Wciąż woda jest delikatnie mglista. Co może być tego powodem i jak wyklarować wodę? 

Filtracja:
- zewnętrzny Aquael Ultramax 2000 - głównie ceramika, zeolit i gąbka,
- wewnętrzny Aquael Circulator 2000 - najpierw był na gąbce, bardzo drobnej - myślałem, że wyłapie ten "dym" / "pyłek", który powoduje wg mnie zmętnienie. Nie wyłapała, więc kupiłem SERA Crystal Clear - nie pomogło... 

Wlałem też Clarity - nie pomogło. 
Robię podmiany - nie pomaga. 

Co zrobić? Smile
Jesteś zadowolony z ultramaxa? Planuję go daćdo 450l razem z ikolą 600 maxx Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#13
(13-05-2020, 14:30 PM)lukasz1717 napisał(a):
(12-05-2020, 22:12 PM)AdrianP napisał(a): Cześć Wam,

3 tygodnie temu zalałem akwarium 375l. Błąd, jaki popełniłem, to nie przepłukałem 60kg piasku, który służy jako podłoże w tym akwarium.

Wciąż woda jest delikatnie mglista. Co może być tego powodem i jak wyklarować wodę? 

Filtracja:
- zewnętrzny Aquael Ultramax 2000 - głównie ceramika, zeolit i gąbka,
- wewnętrzny Aquael Circulator 2000 - najpierw był na gąbce, bardzo drobnej - myślałem, że wyłapie ten "dym" / "pyłek", który powoduje wg mnie zmętnienie. Nie wyłapała, więc kupiłem SERA Crystal Clear - nie pomogło... 

Wlałem też Clarity - nie pomogło. 
Robię podmiany - nie pomaga. 

Co zrobić? Smile
Jesteś zadowolony z ultramaxa? Planuję go daćdo 450l razem z ikolą 600 maxx Rotfl
Jestem bardzo zadowolony;
- dużo miejsca na media filtracyjne,
- cichy,
- regulacja mocy zasysania i wlotu - ja mam ustawione zasysanie na max, wlot wody do akwa 50%,
- ma prefiltr - co ułatwia "serwis"
- podwójne zabezpieczenia na klapie,
- fajne i w miarę elastyczne węże. 

Wada:
- mogliby zrobić jakieś ładniejsze plastiki te, co są w akwa jako wlot i wylot wody - ale można spokojnie wymienić na np szklane? Smile

(13-05-2020, 12:44 PM)Limak86 napisał(a): W swojej 650tce zrobiłem podobny błąd, nie wypłukałem piasku. Też nic nie pomogło (żadne gąbki tego nie brały), dopiero wata filtracyjna w filtrze rozwiązała kłopot po 3-4 dniach woda była kryształ Smile
Uff - pocieszyłeś mnie. 

A wymieniałeś tę watę podczas tych 3-4 dni filtracji, czy jeden wkład do filtra pomógł?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#14
U mnie wystarczyła jedna porcja waty, nawet może lepiej bo zabrudzając się będzie coraz bardziej szczelna i jeszcze lepiej filtrować (o ile nie stłumi przepływu w wyraźny sposób).
Pozdrawiam,Kamil.

[650L] Strefa przejściowa Jeziora Malawi...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#15
(13-05-2020, 12:27 PM)AdrianP napisał(a): Podmiany robię co 48h, 40l każda już przez 6 dni, więc teoretycznie prawie całą woda się podmieniła już, biorąc pod uwagę objętość akwa. 

Jest lepiej, ale nie idealnie Smile 

Mam nadzieję, że rybom to... wsio ryba? Smile

Nie wiem czy są jakieś opinie specjalistów na ten temat, ale na mój prosty rozum taki pył może być szkodliwy z dwóch powodów. Pierwsza rzecz - razem z pokarmem będzie dostawał się do kiszek ryb i nie wiadomo czy wszystko wydalą. Druga sprawa jest taka, że może drażnić skrzela.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#16
Takie wody w rzekach nazywamy White Water. Parametry i kolor, to właśnie efekt niesienia ze sobą różnych pyłów. Wiele gatunków ryb żyje w takich wodach, także na spokojnie, zaszkodzić nie zaszkodzi.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości