• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: 600l - moja Afryka

#1
Witam,od dłuższego czasu nosiłem się z zamiarem zmiany wystroju akwarium i co za tym idzie obsady ,lecz zawsze brakowało czasu Ostatnio z racji przestoju w pracy spowodowanym koronawirusem wreszcie miałem na to czas. Oczywiście nie obyło się bez problemów, granice zamknięte i ciężko dostać ciekawe rybki. Na szczęście dzięki uprzejmości Krzysztofa z firmy Aquarak  udało się coś sklecić.
Ale od początku:

Akwa 210x65x45;

Filtracja: filtr narurowy napędzany pompą Grundfos Alpha 2 25-60 oraz hydroponika(pomysł zaczerpnięty od Sloma);

Oświetlenie: lampy szynowe led 2x30w barwa biała zimna;

Inny sprzęt: falownik Maxpect gyre 130 oraz Tunze 6046, grzałki brak;

Woda: 50/50 RO i kranówa co dało PH 7,6; GH 12; KH 9; temp. 23 stopnie

Dekoracje: piasek kwarcowy, kamienie, gałęzie i korzenie;

Rośliny: Krynia, Bolbitis, Anubias i mech:

Obsada: 14szt Arnoldichthys spilopterus oraz 7szt malutkich ok 2cm Steatocranus sp. red eye. Jak steatocranusy trochę podrosna dojdą jeszcze Teleogramma depressum,które chwilowo pływają u mojego kolegi.

Na razie zdjęcia akwarium bez obsady,rybki jeszcze bardzo płochliwe i nie chcę dodatkowo ich stresować. Gdy tylko lepiej się zaaklimatyzują na pewno coś wrzucę.

   

   

   

   

   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Pieknie sie zapowiada, zazdroszczę możliwości postawienia tak dużego akwarium.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Świetne akwarium i obsada. Ciekawe jak się to u Ciebie rozwinie, zwłaszcza te garbacze. Kilka lat temu kolega mój wpuścił parkę do 450 L akwarium z rozmaitymi haplochromisami. Garbacze dosłownie skolonizowały ten zbiornik. Po dwóch latach było ich kilkadziesiąt.

Możesz opisać dokładniej filtrację? Średnica rur, złącza jakich użyłeś, zawory. Hydroponika jakimś bypassem tak?

Wystrój bardzo mi się podoba.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
No powiem, ze powalilo mnie to akwarium. Cos podobnego za mna chodzilo od dawna, a tu realizacja i obsada i niebanalna i przepiekna. Ja niestety na cos podobnego moglbym przeznaczyc na razie tylko zbiornik 100x50. Wrzucaj koniecznie aktualki, bede kibicowalSmile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Jak to kiedyś powiedział Mike Tyson :

NICE ....
Satanoperca jurupari (Peru), S.pappaterra(rio Guapore), S.sp.jurupari (rio Preta de Eva),S.leucosticta ( Nickerie river , Surinam),Biotodoma wavrini (Columbia), B.cupido(Rio Nanay),Gymnogeophagus labiatus, G.mekinos, G.sp. "Batovi blue",G.peliochelynion,G.constellatus.Crenicichla celidochilus, C.tuca,Parosphromenus linkei ,P. anjunganensis, P.nagyi,  
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Świetna robota, akwarium unikatowe zarówno pod względem wymiarów, a tym bardziej obsady. Z niecierpliwością czekam na dalszy rozwój.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
(16-04-2020, 22:17 PM)sbc napisał(a): Świetne akwarium i obsada. Ciekawe jak się to u Ciebie rozwinie, zwłaszcza te garbacze. Kilka lat temu kolega mój wpuścił parkę do 450 L akwarium z rozmaitymi haplochromisami. Garbacze dosłownie skolonizowały ten zbiornik. Po dwóch latach było ich kilkadziesiąt.

Możesz opisać dokładniej filtrację? Średnica rur, złącza jakich użyłeś, zawory. Hydroponika jakimś bypassem tak?

Wystrój bardzo mi się podoba.

Dziękuję panowie za miłe słowa. 
Co do garbacze to ja bardzo je lubię więc niech się mnożą choć to jeszcze dużo czasu. A i świeciki im utrudnia wychowanie potomstwa. 
Jeśli chodzi o filtrację to wygląda to mniej więcej tak. W prawym tylnym rogu wywiercony jest otwór - tam znajduje się zasys. Rury system zgrzewany średnica 1cal. Przed pompą są dwa korpusy narurowe z włókniną jako mechaniki, za pompą zamontowany zawór spustowy. Okazjonalnie służy do spuszczania wody z akwa, a teraz podłączony mam tam n wężykach od RO korpus z żywicą PA202+wkładem pochłaniającym po4 i sio. Następnie są 4korpusy po 2 w szeregu, z czego 2 robią jako FBF-y a w dwóch jest wkład Tmbt. Z nich woda leci do akwa, wylot jest ustawiony na równi z powierzchnia wody. Trochę chalasuje ale ja lubię szum wody no i doskonale napowietrza. Zawory mam przed i za korpusami na rurowymi.
Hydroponika to tak jak pisałem pomysł zaczerpnięty od naszego forumowego kolegi Słoma. Zwykla rynna wypełniona keramzytem umieszczona bezpośrednio w akwarium - podwieszona na kontownikach przykręconych do ściany.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Obsada to nie moja bajka ale aranż świetny.
Uważaj żeby rynna nie naciskała na wzmocnienie poprzeczne. Jak to rozwiązałeś?
Uaru amphiacanthoides, Geophagus altifrons, Satanoperca leucosticta, Satanoperca mapiritensis, Biotodoma Cupido, P. scalare, Andinoacara rivulatus, Dicrossus filamentosus, Trichopodus: trichopterus/leerii, Trichopsis vitatta, Sphaerichthys osphromenoides, Parosphromenus linkei, Ctenopoma acutirostre,
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Jak ta hydroponika jest zasilana w wodę? Jest częściowo zanużona? Ma osobą pompę? Czy część wody która leci z narurowca tam trafia? A może cała woda leci przez tą rynnę?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
WOW! fantastyczne akwarium. ciekawe jak sie rozwinie sprawa z rybkami.czekam na forty tychże.no jestem zauroczony...i zazdroszcze takiego duzego zbiornika.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości