• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Parametry wody a sinice

#11
(23-04-2020, 19:40 PM)barttsw napisał(a): Tanie węgla zawierają fosforany
Polecam stosować aquaforest lub rova oczywiście wcześniej przygotowany  one nie zawierają fosforanów
Co do parametrów wody to są właśnie parametry pod sinice
Nie wiem jak aquaforest ale rova zawiera fosforany. Widziałem test 14 węgli różnych firm właśnie pod kontem wydzielania PO4 do wody i Rowa Carbon Crystal Premium była na 6 pozycji. Co nie znaczy ,że jest złym węglem bo nie jest. Niestety dosyć drogim. Trochę tańsze są rodzime dwie marki Aquael i Fitus ,które ulokowały się odpowiednio na 2 i 3 miejscu,więc lepsze od Rowa przynajmniej pod kontem mniejszego oddawania fosforanów do wody.
Jeśli chodzi o przygotowanie węgli przed użyciem to autor testu rekomenduje dwukrotne przepłukanie go w gorącej wodzie a później dwukrotnie w zimnej.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#12
Kolegi wiem o jakim teście mówisz ten film jest trochę prechistorycznym Ale do meritum
Aquaforest rova mierzyłem Hanka jakiś rok temu oba pokazały 000
Aquael pokazał 010 aqua nova 015 na
Wolę dac więcej za węgiel/ 50zl/ niż za phousguard minus 100 zł absorbent fosforanów q
Co do przygotowania wody
Wystarczy zalać gaorącą wodą ro I zostawić na 30 min
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#13
(23-04-2020, 20:00 PM)Goran napisał(a): Co źle odczytuje w tabeli , że mi wychodzi że nie na sinice. Dla No3-10 i Po4-0.5 wychodzi na zielonym polu a nie na niebieskim. A niebieskie to cyjanobskterie czyli sinice.
Wychodzi na granicy,więc łatwo o pomyłkę czy to podczas odczytu testu czy po prostu test przekłamuje jak zdecydowana większość, a skoro masz sinice to odpowiedź już masz.
https://aquarium-vissen.nl/images/No3-Po4.gif
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#14
A ja głupi kiedys martwilem się No3 na poziomie 20. A wtedy wg tabeli trudno o sinice niezależnie od Po4. 
Węgiel miałem taki jaki był do kupienia ... nie mam już pudełka ale dałem coś koło 40 zł za woreczek i przeplukałem gob ylko raz wrzątkiem i raz zimna. 
Czy zaprzestanie podmian lub ich zwiększenie może coś pomóc? Albo zaszkodzić? Smile

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#15
No3 20ppm nie jest źle A wręcz dobre bo te sine niewyskoczą.
A co do podmian to powiem tak ja nie podmieniam wogole/podmiana 1 na 8 miesięcy by Gabki wypłynąć/ tylko Dolewka
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#16
Dobra rada, dla niektórych delikatniejszych ryb 20ppm NO3 to dawka która ewidentnie im nie pasuje, a w dłuższej perspektywie szkodzi Wink.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#17
(23-04-2020, 21:12 PM)Papja napisał(a): Dobra rada, dla niektórych delikatniejszych ryb 20ppm NO3 to dawka która ewidentnie im nie pasuje, a w dłuższej perspektywie szkodzi Wink.

Patryk Ale tu nie mowa o takich Haha
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#18
Kribensisy i taeniatusy przy NO3 większym niż 10 to proszenie się o kłopoty. Big Grin
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#19
Ograniczę się więc do odmulania dna  co jakiś czas żeby z resztek Po4 nie rosło ( ok 5 l wody  ) i zobaczymy co wyjdzie za jakiś czas. 
Nie będę za bardzo się spinał na razie,  bo mam nadzieję że już niedługo ruszy nowy zbiornik to obecny zrestartuje lub zlikwiduje.

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#20
(23-04-2020, 21:36 PM)Ruki napisał(a): Kribensisy i taeniatusy przy NO3 większym niż 10 to proszenie się o kłopoty. Big Grin

No to się nie proszęSmile 
Dzisiejsze pomiary:
NO3 - 5
NO2 - 0
PO4 - 0,5
Jeśli dobrze patrzę na tabelę to idealny stosunek 15. 
I faktycznie nowe sinice jakby nie rosły, tam gdzie zostały stare trudno je zdjąć nawet bo takie cieniutkie.
Pytanie.... czy z tymi które są na przedniej szybie w grubości podłoża coś robić czy lepiej nie ruszać żwiru żeby coś nie nabełtać ?

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości