• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Ryby z odłowu

#41
Ale się naczytałem . Dobry temat i zawsze warto poznać poglądy innych. Wydaje się , że po latach jakie poświęciłem poznawaniu ryb i pracy z nimi mogę napisać kilka zdań. Jako " akwarysta" przeszedłem ostry etap posiadania ryb z odłowu a szczególnie takich które nie były jeszcze rozmnożone w niewoli lub rzadko rozmnażane . Było w tym trochę snobizmu i chęci zrobienia tego co nie udało się innym. Z czasem , na szczęście zmieniłem podejście i nie ma to już dla mnie znaczenia . Obsługiwałem hurtownie akwa jako lekarz i wiem doskonale jak ogromne straty są ponoszone po transporcie ryb z odłowu ale i również hodowlanych . Jeszcze bardziej dramatyczna jest sytuacja w przypadku ryb morskich. Również dramatem jest rozpoczynanie przygody z akwarystyką przez osoby które nie chcą się do tego właściwie przygotować. Gdybym nagrywał wizyty w przychodni , myślę , że wiele takich sytuacji doprowadziłoby nie jednego z Was do zachowań niecenzuralnych. Dzisiaj jestem umiarkowanym przeciwnikiem odłowu ze środowiska naturalnego . Wydaje się , że mamy bardzo dużo dostępnych gatunków od pokoleń utrzymywanych w warunkach akwarystycznych, które zaspokoją naszą ciekawość. Co do badań naukowych odłowy takie są koniecznością i wnoszą bardzo dużo sprawdzonych informacji.Można również podejść do tematu w taki sposób, że każde utrzymywanie w niewoli różnych gatunków nie ma sensu a jedynie mogą to robić " uprawnione jednostki" biorące udział w programach ochrony przed wyginięciem. Bardzo to radykalne i pozbawiłoby nas ogromnej radości z posiadania akwarium. Wydaje się , że we wszystkim potrzebna jest "droga środka", zrozumienie dla odmienności poglądów i wzajemny szacunek.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#42
(11-04-2020, 11:13 AM)Ruki napisał(a): Filas, czyli tak jak na polskiej wsi jeszcze 10-20 lat temu. Big Grin I tu przewrotnie powiem, takie rozproszone ścieki bytowe są mniej szkodliwe dla przyrody niż punktowo wpadające z niedoszacowanych oczyszczalni ścieków(tak jak to jest w Polsce).
Niestety w tamtych regionach nie jest jak w Polsce - tubylcy mnożą się jak gryzonie i obawiam się, że to rozproszenie ścieków będzie krytycznie wysokie Sad, dodatkowo w porze suchej rośnie temperatura tych rzek, pływaliśmy w takiej co miała 30 stopni Wink więc okresowa bardzo mała ilość wody i wysoka temperatura mogą zrobić naprawdę nieodwracalne szkody w połączeniu z płynącym szambem.

Jak zwykle z każdej możliwej strony nasz gatunek jest szkodnikiem Krzyk

(11-04-2020, 11:30 AM)wet-aqua napisał(a): ...Obsługiwałem hurtownie akwa jako lekarz i wiem doskonale jak ogromne straty są ponoszone po transporcie ryb z odłowu ale i również hodowlanych . Jeszcze bardziej dramatyczna jest sytuacja w przypadku ryb morskich. Również dramatem jest rozpoczynanie przygody z akwarystyką przez osoby które nie chcą się do tego właściwie przygotować...

Niestety potencjalny nabywca tego nie widzi a powinien a dotyczy to każdych zwierząt pozyskanych z naturalnego środowiska Sad
Potrzebujesz oryginalny wzór na serwetkę - wycinankę?
Skorzystaj z forumowego avatara Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#43
(11-04-2020, 11:34 AM)filas napisał(a):
(11-04-2020, 11:13 AM)Ruki napisał(a): Filas, czyli tak jak na polskiej wsi jeszcze 10-20 lat temu. Big Grin I tu przewrotnie powiem, takie rozproszone ścieki bytowe są mniej szkodliwe dla przyrody niż punktowo wpadające z niedoszacowanych oczyszczalni ścieków(tak jak to jest w Polsce).
Niestety w tamtych regionach nie jest jak w Polsce - tubylcy mnożą się jak gryzonie i obawiam się, że to rozproszenie ścieków będzie krytycznie wysokie Sad, dodatkowo w porze suchej rośnie temperatura tych rzek, pływaliśmy w takiej co miała 30 stopni Wink więc okresowa bardzo mała ilość wody i wysoka temperatura mogą zrobić naprawdę nieodwracalne szkody w połączeniu z płynącym szambem.

Jak zwykle z każdej możliwej strony nasz gatunek jest szkodnikiem
Filas, tak wygląda polska górska rzeka poniżej oczyszczalni ścieków:
[Obrazek: z25360276V,Rzeka-Bialka-w-okolicach-Bial...nskiej.jpg]
Uwierz mi, przy warunkach temperaturowych jak w Kostaryce to by tam ewolucja zaczęła zachodzić. Wink

Druga sprawa, to o czym piszesz- czyli dopływ biogenów jest tym co czyni zapory potężnym wytwórcą gazów cieplarnianych. Stają się wielkim odstojnikiem w którym w wyniku rozkładu, fermentacji i innych procesów wytwarzane są bardzo duże ilości dwutlenku węgla i metanu. Jak dodamy to do śladu węglowego budowy zapory to tradycyjna elektrownia węglowa okazuje się całkiem eko. Big Grin
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#44
Jakaś całkowita porażka, na szczęście zdjęcie nie przekazuje walorów zapachowych Beczy
Potrzebujesz oryginalny wzór na serwetkę - wycinankę?
Skorzystaj z forumowego avatara Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#45
A i tak oficjalnie WIOŚowcy zwalili to na bobry, a nie na oczyszczalnię ścieków. Big GrinBig Grin
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości