• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Mieszanie biotopów czy to mit?

#11
Jeśli akwarium biotopowe to ma być wycinek naturalnego środowiska, to to się w akwarium nie da dobrze zrobić. Ryby z jednego miejsca zajmują różne nisze pokarmowe, a wtedy mamy problem z karmieniem, np. ... strzelam... roślinożerne tropheusy i mięsożerne szczelinowce, albo wręcz są we wzajemnych stosunkach pokarm-konsument. Oczywiście pewne sytuacje gdzie mamy ryby o takim samym profilu żywieniowym, a różnym sposobie jego zdobywania są możliwe, np jakieś ziemiojady i bystrzyki. Poza tym wiele ryb z wiekiem zmienia siedlisko, czy nawet wraz z porą roku. A raczej nie słyszałem, żeby ktoś pisał, że ma akwarium biotopowe z dyskowcami w trakcie pory deszczowej ( za miesiącten zatopiony las wyrzuci, bo ryby się przeniosą do głównego nurtu rzeki).

No to tak coby Ruki miał co czytać.

Pzd
P.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#12
(06-04-2020, 18:39 PM)Ruki napisał(a): Idę po czipsy. Będzie ciekawie. Big Grin

Ruki piwo też chcesz Haha
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#13
(06-04-2020, 18:36 PM)teo napisał(a): A mnie się wydaje, że nie ma stricte definicji akwarium biotopowego, tylko opis z pobożnymi życzeniami.

To dobrze, że Ci się wydaje - masz prawo mieć swoje zdanie i może Ci się wydawać, co tam chcesz - nie będę nawet próbował z tym dyskutować. Wink 
Na szczęście funkcjonują na świecie bardzo dobre definicje akwariów (biotopowego, środowiskowego, siedliskowego) i można spokojnie je znaleźć. Definicje są racjonalne (wychodzą stricte z definicji biotopu), proste do wypełnienia (masz po prostu szereg punktów do "odhaczenia" by wypełnić definicję) i akceptowalne dla bardzo szerokiego grona ludzi, aczkolwiek (jak zawsze) są też grupy "mądrzejsze" niż inni, które negują wszystko co zaburza im światopogląd - ot, życie. 

Pobożne życzenia są bardzo powszechne, przykładowo taki "biotop Malawi", czy "biotop Amazonki" to wspaniałe pobożne życzenia iż coś takiego istnieje. Smile 

Pigul71 - "akwarium biotopowe z dyskowcami w porze deszczowej" musiałoby się odnosić do konkretnej lokalizacji by było biotopowe Smile No i przecież nikt nie broni pokazywac w swoim domowym zaciszu biotopu, który w naturze "istnieje" przez nawet krótki okres w roku - ważne by istniał w ogóle. Akwarium biotopowe w żadnym wypadku nie zakłada symulowania zmian (czy też odtwarzania stricte tych zmian) jakie dosięgają dany biotop na przestrzeni roku, czy innego okresu (zmiany są często w trybie dziennym - nie do ogarnięcia i nikt nie próbuje, bo to bezsens). To ma być dalej akwarystyka - dawać radochę, zapewniać rybom dobrostan i pokazywać jakiś kawałek podwodnego świata, jak najbardziej zbliżony do tego, co można znaleźć w naturze. 

Nie ma na świecie ryby, która całe swoje życie spędza w jednym biotopie, bo biotop (zgodnie z definicją tegoż) nam się często zmienia co kilka metrów (czy nawet kilkadziesiąt centymetrów) w jednym cieku, czy zbiorniku wodnym.

Ruki - rozczarujesz się, a przynajmniej moim udziałem, bo już skończyłem. Wink

Edit - widzę, że izolacja sprzyja "główkowaniu" - ryby z odłowu, biotopy... ciekawe jakie będą dalsze pogadanki Big Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#14
A szkoda, rozczarowałem się. Sad Brakuje ostatnio pikantnych dyskusji akwarystycznych.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#15
(07-04-2020, 09:10 AM)fazi_poz napisał(a): Edit - widzę, że izolacja sprzyja "główkowaniu" - ryby z odłowu, biotopy... ciekawe jakie będą dalsze pogadanki Big Grin
Oj znajdzie się kilka wrażliwych Haha
Filtracja która lepsza potem dlaczego ta A nie inna
Kolejny media filtracyjne i kilka jeszcze mógłbym tematów wymienić Boisie
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#16
Oczekiwania nie będą spełnione jeśli sami nie weźmiecie się do roboty.
Jest kilka postów, które można rozwinąć.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#17
Mieszanka niby może funkcjonować, mnie jakoś zaczęło to razić w obsadach. Trzymanie się ryzów wybranego typu pasujących środowisk jednego kontynentu wydaje mi się już OK.
Faktycznie fajnie byłoby robić zawsze biotopowe obsady, jednak dostępność zarówno danych jak i ryb czasem kuleje... Fajnie, że ostatnio pojawia się sporo know-how w temacie przygotowania sobie takiej obsady. Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#18
Xiao Lohan, powiem przewrotnie, że wiele z tych miszungów międzykontynentalnych będzie się lepiej zgrywać niż biotopowe puzzle- gdzie przegapi się negatywne interakcje między rybami w warunkach akwariowej szklanki. Big Grin
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#19
(09-04-2020, 16:29 PM)Ruki napisał(a): Xiao Lohan, powiem przewrotnie, że wiele z tych miszungów międzykontynentalnych będzie się lepiej zgrywać niż biotopowe puzzle- gdzie przegapi się negatywne interakcje między rybami w warunkach akwariowej szklanki. Big Grin
No, pewnie tak. Mi np. zawsze się razbory podobały i chętnie bym je wyśmigaczył do apisto, jednak z tą wiedzą, że to tak odlegli sąsiedzi jakoś w oczy mnie to teraz kole.

Strasznie chodzi mi po glowie ostatnio taka drobnicowa Azja. Pangio kuhli też są niepowtarzalne Pies
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#20
Razbory to świetne towarzystwo do Apisto... Smile A sporo azjatyckich brzanek to wyśmienite towarzystwo dla barwniaków. Big Grin
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości