• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Akwarium BW 450l z pielęgniczkami

#1
Cześć Big Grin
Rozważam założenie akwarium 450l (150x50x60).
Główną aranżacją ma być korzeń (około 85x50x55).
Z roślin zamierzam trzymać niewiele "twardszych" roślin (anubias, nurzaniec itp).
Co do podłoża to na pewno piach, ale nie wiem jakiej granulacji.
(czy dawać coś jeszcze?)
Również nie wiem jaką filtracje wybrać oraz grzałkę.
Z obsady to zależy mi najbardziej na pielęgniczkach (agassizia, kakadu, macmasteri itp). W jakich układach mógłbym je trzymać? jak by się miały z nimi skalary? Wiem, że w takim ogólnym akwarium ciężko będzie z odchowaniem młodych pielęgniczek, ale fajnie by było jakieś młode przynajmniej zobaczyć ;p.
Filtr Ro oczywiście będzie Smile.
Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc i porady. Jeśli chodzi o pielęgniczki to miałem w posiadaniu jedynie parkę ramirezek. Jeśli mógłbym ,,Na bieżąco" uzupełniać swoją wiedzę dodatkowymi pytaniami to byłoby super
Pozdrawiam Big Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Z pielęgniczek, jak dobrze zagracisz dno, to możesz dać 3/4+5/6 na spokojnie kakadu albo Macmastera. Jakbyś chciał połączyć te gatunki, to 1/3+3/4 jednego gatunku i 1+2/3 drugiego da radę. Co do Agasiza to nie wiem, więc nie analizuję.
Pierwsza część to samce + samice, a po ukośnikach ilości danej płci.

Warto by było dać w toń jakieś większe bystrzyki, które będą rozpraszać agresję i uwagę Apisto, stworzą też tło dla większych od nich pielęgnic.
Skalarów na początek bym dał 6-10 sztuk, ale to do weryfikacji przez specjalistów. Wink

Piach na dno. Możesz dać kilka otoczaków kwarcowych, jeśli pasuje to w Twoje gusta, trochę grubszego piachu dla urozmaicenia dna. No i kokosy dla Apisto.

Z roślin Anubiasy i nurzańce będą dobrym rozwiązaniem. Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Co myślicie jakbym dał 2 rodzaje apisto  i z 8 młodych skalarów (docelowo 2 pary).
Jak jest z tą ilością pielęgniczek, myślałem że daje się 1 samca i na niego 2-3 samice a często czytam że 4samce na 5 samic. Zależy mi na zobaczeniu narybku więc myślę że dobrze by było jakby tarlaki nie były ze sobą spokrewnione. Apisto mogę kupić osobno samce i samice, a jak postąpić ze skalarami ? U młodych ryb płci chyba nie można odruznic, więc kupować po 1 w innym sklepie ????
Jeśli chodzi o inne ryby to chyba poczekam aż napatrzę się na młode apisto ?.
Proszę o wsparcie i może jakieś pomysły (najbardziej zależy mi na apisto, a z wysokością 60cm pasuje coś większego)
?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Szkoda tak dużego akwarium na hodowlane bieda-jakości Apistogramma Wink.

Możesz iść w jednogatunkową kolonię Apistogramma, albo w różne gatunki. Na początek możesz wpuścić nawet układ 1+2 tych dwóch gatunków i zobaczyć jak się wyklaruje sytuacja po pierwszych tarłach. Z młodych zostawisz sobie ostatecznie docelowy układ Wink.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Czyli 1+2 X2    ,,młodych zostawisz sobie ostatecznie docelowy układ "-masz na myśli skalary ?? 
Ile byś dał tych młodych skalarów na start?
Czy nie będzie wojen jak zostaną 2 pary skalarów i apisto?
Gdzie mógłbym dostać lepszej jakości apisto? 
Najlepiej z okolic Rzeszowa/Podkarpacie. Wysyłka to dodatkowy koszt ale nie wykluczam tej opcji.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Mam na myśli Apistogramma Wink.
Zacząłbym od około 8 skalarów, potem redukował. Nie powinno być wojen. Dzikie Apistogramma ma Mpaw, Stafe również może Ci je sprowadzić. Ja też praktycznie zawsze mam jakieś nadwyżki hodowlane Wink.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
(04-04-2020, 17:28 PM)lukasz1717 napisał(a): Czyli 1+2 X2    ,,młodych zostawisz sobie ostatecznie docelowy układ "-masz na myśli skalary ?? 
Ile byś dał tych młodych skalarów na start?
Czy nie będzie wojen jak zostaną 2 pary skalarów i apisto?
Gdzie mógłbym dostać lepszej jakości apisto? 
Najlepiej z okolic Rzeszowa/Podkarpacie. Wysyłka to dodatkowy koszt ale nie wykluczam tej opcji.

Też jestem z okolic Rzeszowa i niestety bardzo ciężko  znaleźć tu jakieś fajne dzikie/półdzikie pielęgniczkiUndecided
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
To akwarium 450l to będzie przesiadka z 60l z parką ramirezek. Nie mam dużego doświadczenia z apisto, więc myślę, że na początek ze sklepu jak się trafią ładne, żywsze (na oko zdrowe) wystarczą. Później będę myślał nad lepszym "towarem". Big Grin Z resztą akwarium jest dopiero w fazie organizacji więc mam jeszcze czas na przemyślenia i poszukiwania :p
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Znajduję informacje, że nie wszystkie pielęgniczki żyją w BW. Akwarium planuje z 1 duzym korzeniem na środku i mniejszymi liscie szyszki itd. Jakie pielęgniczki mogą w tym żyć, rozmnażać i czuć się dobrze? Jak ze skalarami?(myśle ze moga byc ale wole sie upewnic)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości