• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Czy hałas z filtra przeszkadza rybom?

#1
Dwa dni temu stałem się szczęśliwym posiadaczem eheima 2260. Posiadam akwarium 375l z dedykowaną akwarystyczną szafką, która w moim mniemaniu może okazać się problemem. Osobiście wolałbym metalowy stelaż, ale z racji tego, że akwarium stoi w salonie domownicy uparli się, że ma być ładnie. Problem pojawił się właśnie po zakupie ww filtra. Wcześniej działały JBL 901 i jakiś atman nie pamiętam dokładnie modelu i tak jak te dwa filtry wydawały ledwie słyszalne odgłosy( napowietrzacz był głównym źródłem dźwięku w pomieszczeniu) tak teraz pompa z eheima daje o sobie znać. Mieszkańcom domu to nie przeszkadza lecz naszła mnie myśl czy ryby w akwarium czują i czy przeszkadzają im te wibracje, które filtr im serwuje? Niestety dedykowane szafki nie mają tak jak stelaże "pustego dna" i cała moc pompy przenosi się na szafkę. Podłożyłem 1 cm styropianu pod filtr ale nie wiem czy to wystarczy. Jeżeli zajdzie taka potrzeba odsunę akwarium pół metra od ściany i wsadzę filtr z tyłu. Mam nadzieje, że moja wypowiedź jest w miarę przejrzysta. Co sądzicie? Czekam na wasze zdanie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Głośno chodzące eheimy to zazwyczaj wina wyrobionego wirnika lub trzpienia. Rybom takie coś na pewno przeszkadzać nie będzie, ale licz się z zakupem nowych wnętrzności. Smile
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Wszystko zostało wymienione i działa jak należy.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Ja również od zawsze mam eheim dwa kubły + mechanik wewnatrz słychać je dość mocno w stosunku do konkurencji. Są bardzo wydajne i jestem z nich zadowolony ale hałaśliwe niestety. Moje kubły w komodzie pod akwa są owinięte pianką tapicerska dzięki czemu jest cisza, wyciągam je co kilka miesięcy także nie stanowi to problemu dla mnie. Zgadzam się z przedmówcą jeżeli trzpień lub śruba zużyta to hałas się jescze nasila. Czy rybom przeszkadza to zdania są podzielone niby nie przeszkadza ale ryby jednak wychodzą odważniej w kierunku tafli wody jezeli sprzęt jest wyłączony może to też wynikać z braku ruchu wody, który pozwala im swobodnie się przemieszać po całej bańce.
[Obrazek: baneria.jpg]
-Amphilophus istlanum
-Chiapaheros grammodes
-Herichthys carpintis
-Herichthys cyanoguttatus
-Nandopsis haitiensis 
-Parachromis friedrichsthalii
-Parachromis motaguensis
i parę innych... Big Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
(29-03-2020, 14:48 PM)HOLSON napisał(a): Ja również od zawsze mam eheim dwa kubły + mechanik wewnatrz słychać je dość mocno w stosunku do konkurencji. Są bardzo wydajne i jestem z nich zadowolony ale hałaśliwe niestety. Moje kubły w komodzie pod akwa są owinięte pianką tapicerska dzięki czemu jest cisza, wyciągam je co kilka miesięcy także nie stanowi to problemu dla mnie. Zgadzam się z przedmówcą jeżeli trzpień lub śruba zużyta to hałas się jescze nasila. Czy rybom przeszkadza to zdania są podzielone niby nie przeszkadza ale ryby jednak wychodzą odważniej w kierunku tafli wody jezeli sprzęt jest wyłączony może to też wynikać z braku ruchu wody, który pozwala im swobodnie się przemieszać po całej bańce.
Brak ruchu tafli wody zmniejsza ilość tlenu w wodzie i stąd pewnie ryby płyną pod taflę... Myślę, że dźwięki i wibracje przeszkadzają rybom tak samo jak nam, ale co one mają powiedzieć?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
(31-03-2020, 09:58 AM)Darek napisał(a):
(29-03-2020, 14:48 PM)HOLSON napisał(a): Ja również od zawsze mam eheim dwa kubły + mechanik wewnatrz słychać je dość mocno w stosunku do konkurencji. Są bardzo wydajne i jestem z nich zadowolony ale hałaśliwe niestety. Moje kubły w komodzie pod akwa są owinięte pianką tapicerska dzięki czemu jest cisza, wyciągam je co kilka miesięcy także nie stanowi to problemu dla mnie. Zgadzam się z przedmówcą jeżeli trzpień lub śruba zużyta to hałas się jescze nasila. Czy rybom przeszkadza to zdania są podzielone niby nie przeszkadza ale ryby jednak wychodzą odważniej w kierunku tafli wody jezeli sprzęt jest wyłączony może to też wynikać z braku ruchu wody, który pozwala im swobodnie się przemieszać po całej bańce.
Brak ruchu tafli wody zmniejsza ilość tlenu w wodzie i stąd pewnie ryby płyną pod taflę... Myślę, że dźwięki i wibracje przeszkadzają rybom tak samo jak nam, ale co one mają powiedzieć?

2 minuty po wyłączeniu 3 filtrów pracujących całą dobę raczej nie brakuje tlenu Bezradny
[Obrazek: baneria.jpg]
-Amphilophus istlanum
-Chiapaheros grammodes
-Herichthys carpintis
-Herichthys cyanoguttatus
-Nandopsis haitiensis 
-Parachromis friedrichsthalii
-Parachromis motaguensis
i parę innych... Big Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
(01-04-2020, 16:21 PM)HOLSON napisał(a):
(31-03-2020, 09:58 AM)Darek napisał(a):
(29-03-2020, 14:48 PM)HOLSON napisał(a): Ja również od zawsze mam eheim dwa kubły + mechanik wewnatrz słychać je dość mocno w stosunku do konkurencji. Są bardzo wydajne i jestem z nich zadowolony ale hałaśliwe niestety. Moje kubły w komodzie pod akwa są owinięte pianką tapicerska dzięki czemu jest cisza, wyciągam je co kilka miesięcy także nie stanowi to problemu dla mnie. Zgadzam się z przedmówcą jeżeli trzpień lub śruba zużyta to hałas się jescze nasila. Czy rybom przeszkadza to zdania są podzielone niby nie przeszkadza ale ryby jednak wychodzą odważniej w kierunku tafli wody jezeli sprzęt jest wyłączony może to też wynikać z braku ruchu wody, który pozwala im swobodnie się przemieszać po całej bańce.
Brak ruchu tafli wody zmniejsza ilość tlenu w wodzie i stąd pewnie ryby płyną pod taflę... Myślę, że dźwięki i wibracje przeszkadzają rybom tak samo jak nam, ale co one mają powiedzieć?

2 minuty po wyłączeniu 3 filtrów pracujących całą dobę raczej nie brakuje tlenu Bezradny
Nikt nie pisał o czasie wyłączenia... Też zależy ile jest ryb konsumujących tlen, ile jest roślin go produkujących i ile czasu świecimy tym roślinom. Czy napowietrzamy tylko przez ruch tafli wody... Itp.
Ale tak, 2 minuty nie grają roli.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości