• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: automatyczna dolewka

#31
(18-03-2020, 00:13 AM)Sloma napisał(a):
(17-03-2020, 13:04 PM)barttsw napisał(a): Sloma zbiornik masz przykryty ? u mnie przy powierzchni 200x80 + duza hydroponika   paruje około 60l tygodniowo
z samej hydroponiki tygodniowo około 10l

Tak przykryty. Najlepsze są szyby gr. 4 mm, trochę ważą ale jedna super skrapla się na nich woda.
Powierzchni otwartej (wyloty itp) mam kilkanaście cm2, i mam pod ten sam sump podłączony przelewem zbiornik 576L, który ma też hydroponikę. On też jest przykryty szybami ale jest tam pomiędzy rynną a szybami ok 2 cm przerwy na całej długości akwarium 160 cm.
Sekret chyba też w tym, że moja hydroponika jest w rynnie zanurzona w akwa i na wierzchu jest suchy keramzyt, który też izoluje powierzchnie przed parowaniem.
Wcześniej jak miałem hydroponikę w korytku szklanym i rośliny tylko w koszykach to też mi parowało więcej.

No właśnie ja mam całkowicie otwarty baniak i hydroponike w doniczce 200 cm więc parowanie jest Ale Po prostu nie znoszę szyb pokryw dlatego mam parowanie jakie mam Smile dlatego Autodolewka , przy takich ilościach jakie macie Autodolewka mija się z celem Smile
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#32
(17-03-2020, 21:54 PM)kszyszek napisał(a): Tuptuś, a mógłbyś przybliżyć temat prawidłowego zbudowania tego durso? Też mi się to wydaje fajnym rozwiązaniem bo do sumpa spadało by dużo mniej wody. Tylko w jaki sposób to zrobić żeby faktycznie na dnie nie zbierał się dentrytus?
Taki pobieżny szkic komina z durso. Jako że wahania poziomu wody w komorze pompy mają wpływ na głośność spływu warto w trójnik nad durso zamontować tłumik.

.jpg   durso01v1.jpg (Rozmiar: 29.92 KB / Pobrań: 49)
Opcją dla durso jest jeszcze tzw Maggie muffler ale to już jak kto woli, prosta konstrukcja i też daje dobre efekty.
Problemem może być zbieranie tylko górnej wody w kominie i z czasem na dnie komina może zbierać się znaczna ilość detrytusu co ma miejsce u mnie. Jako że mam 4 rury w kominie połączę chyba te dwie metody i główny spływ dalej będzie oparty na durso a drugorzędny zbierający niewielką ilośc wody będzie oparty na MM. Zostanie dalej problem chałasującej wody w rurach ale to już mały problem Tongue
Osobiście lubię słuchać szumu wody z rur...taka namiastka strumyka w domu Big Grin

   

PS.
Może wydzielić z tematu dolewki część o kominie?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 2 gości