• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [650L] Strefa przejściowa jeziora Malawi - początek przygody.

#21
Piękne ryby w pięknym akwarium. Jest super!
O.t. nigdy nie miałem. Będzie powód, żeby kiedyś wrócić do Malawi Smile
Przypatrz się tylko, czy lethrinopsy nie są ostatnie do jedzenia. Ten samczyk ze zdjęcia jest trochę zbyt szczupły (lubię ryby "trzymające linię" i takie są inne, ale on jakiś trochę wychudzony. Może częściej umieszczaj pokarm w piasku, skąd lethrinops powinien pobierać pokarm jako pierwszy. 
Co do tła, to pielęgnicach jezior afrykańskich ciemny niebieski kolor tła jest świetny. W Amazonce jakoś tego nie widzę. Tu wolę czarne tło, ale to kwestia czysto subiektywna.
[Obrazek: 93c4a8623c8ea33fm.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#22
Zresztą dzikie borelli też mają kilka fenotypów i to znacznie różniących się poza sobą Wink.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#23
Piękne ryby. Jestem zaskoczony, że mogą być tak ładne.
Akwarium jest dla mnie zbyt sterylne i takie puste. Ale ryby fotografujsz fantastycznie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#24
(08-05-2020, 14:41 PM)Marcepan napisał(a): Piękne ryby. Jestem zaskoczony, że mogą być tak ładne.
Akwarium jest dla mnie zbyt sterylne i takie puste. Ale ryby fotografujsz fantastycznie.
Dziękuję za miłe słowo, tego fotografowania się ciągle uczę, focenie akwariów nie należy jak dla mnie do najprostszych.

Co do sterylności akwarium, to kwestia gustu. Miałem już akwaria zawalone korzeniami i "syfem", chwilowo mam przesyt.
Sterylność sterylnością, ale pustym to to akwarium na pewno nie można nazwać. Fakt że nie ma tam chaszczy roślinności, ale ryby swoją aktywnością całkowicie ten zbiornik wypełniają (czego statyczne zdjęcie oczywiście nie może oddać Smile ).

Dziękuję bernardzie za uwagę o Lethrino, fakt że na zdjęciu wyszedł chudy. W rzeczywistości faktycznie jest szczupły, ale poobserwowałem je sobie przy karmieniu i spokojnie mają co jeść (choć faktycznie pierwsze do jedzenia nie są). Tak czy siak, będę na to zwracał jeszcze uwagę w najbliższych tygodniach.
Pozdrawiam,Kamil.

[650L] Labirynty Azji południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#25
Mijają kolejne miesiące szczęśliwego funkcjonowania mojego malawijskiego zbiornika.

Samo akwarium niewiele się zmienia w sensie wystroju. Natomiast ryby, które w tym biotopie są oczywiście główną atrakcją, nie przestają mnie zadziwiać na wiele różnych sposobów.
Bardzo żałuję, że mam tylko stary aparat a nie dobrą kamerę, bo na prawdę byłoby co Wam pokazać - w tym akwarium calutki czas coś się dzieje. Pojedynki samców, tarło co i rusz innego gatunku, inkubacja ikry w pysku, potyczki, pogonie, kopanie w piasku przeróżnych konstrukcji (zwykle związanych z tarłem)... muszę przyznać, że pod względem obserwacji nie miałem nigdy fantastyczniejszego akwarium. Myślałem, że w tanganice się dużo działo, ale dopiero mając pielęgnice z Malawi dostrzegam jak mocno rozwinięte są te ryby, złożoność i mnogość zachowań bije o rząd wielkości to co widywałem wcześniej.

Żeby nie być gołosłownym - Otopharynx tetrastigma, moi niezaprzeczalni ulubieńcy, moim zdaniem totalny must-have dla każdego zakładającego malawijskie akwarium.
Mam 5 samców i tylko 2 samice - niestety niedługo muszę to zmienić, oddać 2 samce i pozyskać ze 2-3 samice, tak będzie lepiej dla obu stron.
Samice już nie nadążają z inkubacją kolejnych miotów, to się w końcu musi negatywnie odbić na ich zdrowiu a tego nie chcę (samice nie jedzą podczas ok 3-tygodniowej inkubacji więc mocno chudną).
Samce (zwłaszcza 3 najsilniejsze) pojedynkują się niemal bez przerwy, na każde 4 tygodnie miesiąca przypada ok 3 tygodnie walk i 1 tydzień lizania ran [Obrazek: 57.png]
Poniżej mały fotospam mojego ulubionego gatunku [Obrazek: 40.png]
1) Dorodne samce - na pierwszej fotce poza okresem tarła - brzuch i dolne płetwy jasne, prawie bez czerni. Druga fotka już na początku "okresu walk" - kolory się intensyfikują, czerń na spodzie ciała już zupełnie wyraźna - dzięki temu atrapy jajowe (białe kółka na dolnej płetwie) są lepiej widoczne i aktywizują samice do tańca godowego.
[Obrazek: file.php?id=17614]tetrastigma 4.JPG (2.39 MiB) Przejrzano 87 razy
[Obrazek: file.php?id=17615]tetrastigma 7.JPG (4.32 MiB) Przejrzano 87 razy
.
2) Kilka (nieudolnych) fotek złapania pojedynków między samcami - prężenie się i w konsekwencji gwałtowne chwyty za pyski i próba wyrzucenia oponenta z wody (całe szczęście że mam ciężkie szyby nakrywowe, bo byłoby grubo [Obrazek: 02.png] )
[Obrazek: file.php?id=17616]tetrastigma 6.JPG (3.65 MiB) Przejrzano 87 razy
[Obrazek: file.php?id=17617]tetrastigma 2.JPG (1.82 MiB) Przejrzano 87 razy
[Obrazek: file.php?id=17618]tetrastigma 3.JPG (2.09 MiB) Przejrzano 87 razy
.
- Tutaj "ostateczna szarża" i atak...
[Obrazek: file.php?id=17619]tetrastigma 5.JPG (3.01 MiB) Przejrzano 87 razy
[Obrazek: file.php?id=17620]tetrastigma 1.JPG (3.07 MiB) Przejrzano 87 razy
Warto pamiętać, że te samce mają po ok 13 cm i do tego masywną budowę, także to już jest kawał ryby jak na warunki akwariowe.
Muszę przyznać, że to już robi wrażenie i budzi respekt.
Jak widziałem walki muszlowców lub naskalników w tanganice albo pojedynki labiryntowców (ryby po max 6-7 cm) to wtedy wydawało mi się to takie... dzikie, agresywne i niebezpieczne.
Ale oglądając teraz starcia tych sporych byczków w malawi wiem, że jeszcze mało widziałem [Obrazek: 57.png]
Uwielbiam te ryby i jeśli ktoś z Was ma lub ma w planach akwarium powyżej 400L, to powinien mocno rozważyć właśnie malawijską non-mbunę [Obrazek: 40.png]
Pozdrawiam,Kamil.

[650L] Labirynty Azji południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#26
Super rybska i fajna relacja Smile Przyznam szczerze, że od jakiegoś czasu chodzą mi głowie te "pawie", może wziąłbym od Ciebie te dwa samce Smile Ciekawe jak by się dogadywały z moimi placidochromis blue otter, które są równie piękne.
540L - SA
540L - Malawi
540L - SA 
480L - Malawi 
480L - CA 
300L - CA - Amatitlania nanolutea F2
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#27
Agresja międzygatunkowa u tetrastigmy praktycznie nie istnieje, więc na pewno by się dogadały z każdym gatunkiem o podobnej nie-agresji Smile
Pozdrawiam,Kamil.

[650L] Labirynty Azji południowej...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości