• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [ 220 l ] Zielone światełko dla pociągu

#31
barttsw trzymam za słowoSmile  wole posłuchać kogoś z doświadczeniem niż uczyć się na własnych błedach zwłaszcza że z wodą nie ma żartówSmile

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#32
Nie ma żadnego problemu ja to.naprawde lubię
Będziesz gotowy daj znać to ci dam całe zestawienie co Ci trzebaSmile
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#33
(02-03-2020, 21:38 PM)Goran napisał(a): Z Rzeszowa sam przywiozę. Firmowo jesteśmy tam raz w tygodnie dużym autem. 
Wpadł mi do głowy jeszcze inny pomysł ale pewnie podróży samo szkło. Mianowicie żeby sump nie był pod spodem tylko obok. Tzn akwa w całości miało by jakieś 3 m razem z sumpem.

Miałem takie rozwiązanie. Robisz naczynia połączone (akwarium - sump), potem gąbki i ceramika, na końcu pompka i wężykiem do akwarium w najdalszy koniec.
Unikasz otworów w dnie, klejenia rur, mocnej pompy itp.
jeżeli sumpa dobrze zamaskujesz to będzie super się sprawdzać.
Uaru amphiacanthoides, Geophagus altifrons, Satanoperca leucosticta, Satanoperca mapiritensis, Biotodoma Cupido, P. scalare, Andinoacara rivulatus, Dicrossus filamentosus, Trichopodus: trichopterus/leerii, Trichopsis vitatta, Sphaerichthys osphromenoides, Parosphromenus linkei, Ctenopoma acutirostre,
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#34
(03-03-2020, 01:43 AM)Sloma napisał(a): Unikasz otworów w dnie, klejenia rur, mocnej pompy itp.
jeżeli sumpa dobrze zamaskujesz to będzie super się sprawdzać.
akurat u kolegi pompa tonie będzie jakiś gigant , i nie rozumie czego się bać otworów czy hydrauliki Big Grin
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#35
Ok. Dziś zrobię sobie rachunek sumienia z mojej niewiedzy i będę pytał żeby nie zrobić czegoś za mało albo za dużo.

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#36
Trochę poczytałem ale nadal nam mętlik w głowie.... Szok
To jakie będzie ostatecznie szkło zależy od filtracji jaką zastosuje. I tu mam dylematy.

Opcja 1
Nic nie kombinować tylko rozbudować to co mam w 112l, czyli multikani. Mam w sumie 4 pojemniki i 2 pompy. Mogę dokupić jeszcze kilka pojemników jeśli będzie trzeba. Teraz jest 1 l gąbek+ 2 l ceramiki na 1 pompie 800 l/h i daje to radę. W nowym akwa w zasadzie zwiększy się głównie ilość wody i tylko troszkę obsada. Zalety to brak wpływu na cenę nowego szkła, cicha praca, zasys wody z okolic dna wraz ze śmieciami. Wady to trudno dostępne media i pogrzebanie w nich, zakładanie gąbek na zasys przy narybku .

Opcja 2.
Sump pod akwarium.  Zalety to łatwy dostęp i możliwość zmian w mediach, grzałka w sumpie a nie w akwa, przelew do komina z powierzchni zlikwiduje obecny problem z filmem bakteryjnym. Wady.... komin podraża szkło zabiera miejsce w akwa ( chyba że zrobię go na zewnątrz doklejany ) przelew górny nie zbiera chyba śmieci z okolic dna, dlatego myślałem o dodatkowym hamburgu na drugim końcu akwa co znów zmniejsza zbiornik. Konieczność dobrego wyliczenia komory i pompy w sumpie żeby się nie zapowietrzała pompa.i żeby nie zalało domu przy braku prądu . Dodatkowo boję się za mam pod akwarium za mało miejsca ( nisko ) na sumpa. 

Opcja 3.
Sump obok skwarium .Dalej biorę ją pod uwagę z uwagi na zalety te same jak przy sumpie pod  a dodatkowo wykorzystam i tak tracone miejsce między sofa a scianą ( wizualuzacja ), brak wiercenia w dnie baniaka, nie ma problemu zalania przy braku prądu ( poziom wody w sumpie taki sam jak w akwa )
Wady ..... to samo co w opcji 2 czyli śmieci z dna i dodatkowy hamburg. I podstawowy dylemat jak wlać wodę z akwarium do sumpa który jest oddzielnym zbiornikiem. Bo robienie szkła 3m długiego z sumpem w środku odpada że względu na cenę szkła.

To tyle na dziś z moich przemyśleń. Będę wdzięczny za wszystkie uwagi.

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#37
Ile masz miejsca pod baniakiem ?
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#38
(03-03-2020, 23:36 PM)barttsw napisał(a): Ile masz miejsca pod baniakiem ?

Dokładnie jeszcze nie tozrysowałem. Ale na szybko licząc.... 
85 cm max góra szkła - 40 cm szkło - 4 cm stelaż i 10 cm na stopki pod dnem ( muszę się podnieść nad rurki od CO. To dsje jakieś max 30 cm. Chyba że sump będzie miał 30 cm max szerokości to może stać na podłodze bez dodatkowego dna . Co da 40 cm h.

Z boku akwa jest za to miejsca 80x40x75h Smile

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#39
Daruj sobie Samoa nie skleisz hydrauliki
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#40
Może jak jedno obok drugiego, to kaskadowy spływ wody z akwarium (jedna ścianka niższa, ze szklaną rynienką na wodę) do sumpa również niższego od akwarium?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości