• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [ 220 l ] Zielone światełko dla pociągu

#11
No ja bym był daleki od takich opinii jakie wyrazili poprzednicy. Nie uważam aby zakładanie takiego zbiornika było bez sensu. Nie uważam też że te wymiary nie są po....ne. bSą. Niezmiernie też dziwi mnie chęć zakładania takiego zbiornika w miejscu w którym nie da się postawić szerszego zamiast postawienia gdziei ndziej bardziej "normalnego" akwa ( tak przy okazji to spokoju mi nie daje i ciekawość mnie zżera co to za miejsce że można postawić na nim zbiornik 25-30cm a nie można szerszego, jedyne co przechodzi mi do głowy to stawianie go przy oknie na ścianie prostopadłej do okna która znajduje się tuż przy oknie. To to?) Nie mniej jednak uważam że taki zbiornik będzie dla obsady zdecydowanie lepszy niż obecny. Nie wiem jaką powierzchnie dna ma profilowana 112, normalna ma 2800cm2 . Planowany zbiornik w wersji 25cm szerokośći będzię miał powierzchnie 5500cm2 (dwukrotnie większą) a w wersji 30cm 6600cm2. Dla porównania standardowa (głupia) 240-stka to ma powierzchnie dna 4800cm2 a niestandardowa (mądra) 6000cm2. Jeśli zaś idzie o stosunek długości ryb to szerokości akwa to w węższej wersji jest to 2,5-krotność długości 10cm barwniaka. Ktoś może powie że to mało ale jeśli np. 35cm pawiookie umieścilibyśmy w zbiorniku o szerokości dającej ten sam stosunek czyli 87cm to każdy by powiedział że łał, że super. Jeśli chodzi o dodanie do tej "Afryki" (nie mogę pojąć skąd taka nazwa) hastatusów to moim zdanie można jak najbardziej ale w ilości większej niż 6-8. Zwiększył bym też ilość razbor i żadnych innych gatunków bym już nie dodawał.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#12
No właśnie ta obsada jakoś kompletnie nie pasuje mi do Afryki, no może oprócz tych barwniaków. Smile
Zielone światło w kierunku Afryki będzie jak oddasz/sprzedasz wszystko oprócz wspomnianych barwniaków... Smile

Wysłane z mojego Redmi Note 8 przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#13
Eee tam, bez przesady. Nie trzeba cisnąć w biotop. Big Grin Razbory i barwniaki bardzo dobrze się zgrywają, jednak w kiryski hastatusy bym nie szedł. Z prozaicznego powodu- dorosły samiec barwniaka je zje. Big Grin
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#14
To nawet nie musi być biotop, ale ryby niech są chociaż z jednego kontynentu. Dla takich wymiarów to aż się prosi o brzaneczki Wink
Guianacara sp. Jatapu, Aequidens metae, Apistogramma borellii, Stomatepia pindu, Limbochromis robertsi, Enigmatochromis lucanusi, Pelvicachromis sacrimontis, Lamprologus multifasciatus, Paretroplus kieneri, Amatitlania altoflava, Trichogaster trichopterus wf, Betta sp. Montoi, Erpetoichthys calabaricus, Dormitator lebretonis

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#15
O, azjatyckie pięciopręgie są świetne do barwniaków. Taki bieda zamiennik Enteromius fasciolatus. Big Grin
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#16
No mi akurat (i podejrze
wam że Zdzichowi też) chodziło o to że to śmieszne i niedorzeczne nazywać takie akwa "Afryką". Absolutnie nie sugeruje aby "cisnąć w biotop". Tak samo nie sugeruje że o niebo lepiej będzie jak ryby będą tylko z jednego kontynentu. To czy my łączymy ryby Kamerunu z rybami z Gwinei lub z Kongo , czy połączymy je z rybami z Brazylii czy z San Escobar to to pod względem "bajotop korekt" jest jeden pierun. Zgadzam się natomiast z Zośkiem że abstrachując o "biotopowości" zbiornika to to jakoś tak przyjemniej wygląda. Bo to świadczy o zastosowaniu jakiegoś klucza przy doborze obsady. Warto jednak pamietać że przy odpowiednim dopasowaniu obsady (pod względem parametrów wody, behawioru, wielkości) takie typowe "akwa towarzyskie" nie nosi żadnych znamion tego co określamy "zupą rybną" i będzie stokroć lepsze niż -jak to niektórzy w grodzie Kraka mawiają- "biotopowy obóz zagłady".

Co do tego że hastatusy mogą zostać zjedzone to nie pomyślałem o tym i faktycznie te hastatusy to słaby pomysł.
Co do brzanek to E. fasciolatus są dostępne w Polsce i są tanie jak przysłowiowy barszcz i więc robienie im bieda zamienników jest raczej bez sensu.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#17
Ile fasciolatusy teraz kosztują? 18 zł sztuka? Przy 3 zł za brzankę pięciopręgą. Big Grin
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#18
Macioch podoba mi się twoja logika Smile też sugerowałem się właśnie powierzchnią dna. Gdybym napisał że stawiam obok siebie dwa zbiorniki 80x30x40 dla 2 par Barwniaków i 70x30x40 dla stadka razbor pewnie nikt by nie mówił , że do d....y. Nurtuje cię pytanie czemu takie dziwne wymiary... ano jak to w życiu najczęściej bywa to wynik kompromisów. 
Pomiędzy funkcjonalnością pokoju, estetyką pokoju, ekonomią postawienia i utrzymania akwarium no i żoną. Niestety akwarium nie ma być głównym akcentem i największą bryłą pokoju i nie mogę wszystkiego pozmieniać z jego powodu. Innej wolnej ściany też nie mam. Może mam dziwne poczucie piękna ale  sarkofagi typu 150x60x60 włażące na pomieszczenie nie podobają mi się. Nie planuję też dużych ryb. Ryby powyżej 10 ÷ 15 cm nawet w dużym domowym akwarium zawsze będą mi się kojażyły z karpiami w sklepie rybnym.
Z tą Afryką to faktycznie trochę na wyrost dlatego to tylko kierunek Smile 
Jak Ruki pisze w biotop nie udeżam.  Może jeszcze mało wiem ale z Afryki wiele do wyboru do Barwniaków nie ma chyba. Razbory faktycznie z barwniakami dogadują się znakomicie więc pewnie w tym większym... o przepraszam... w tym dłuższym akwarium będzie ich więcej. Zastanawiałem się też nad przetestowaniem czy dwie para Barwniaków podzieliły by się jakoś rewirami. A może czerwieniaki kongijśkie? Lub coś z proporczyków lub szczupienczyków?
A co do kirysków to może habrosus zamiast hastatus.
Zanim powstanie szkło obsada się na pewno wyklaruje.
Taka szybka wizualizacja do projektu.. Na razie z 220 cm na obu końcach odcięte po 15 cm na Hamburga i na komin.


Załączone pliki Miniatury
   

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#19
Mam jeszcze prośbę. Żeby już nikogo czarny ląd nie raził w oczy poproszę o zmianę w tytule postu na Zielone światełko dla pociągu.   Smile
Chyba że sam jakoś to mogę zmienić.

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#20
Zrobione.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości