• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [ 220 l ] Zielone światełko dla pociągu

#81
Planuje to zalać max do 35÷40 cm więc nie ma tragedii bo to w sumie jakieś max 500 kilo. Dobrze zrobiony mebel spokojnie to przenosi. A że pod akwa nie będzie sumpa to przegród  mogę zrobić ile będę chciał.
Ale żeby nie  zapeszać o reszcie planów będę pisał i pytał jak już zbiornik przyjedzie i będę przy nim coś kombinował.

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#82
No i akwarium dotarło i pociąg stoi na bocznicy oczekując na remont. Czeka mnie trochę pracy z usunięciem silikonu po przyklejonej kiedyś pokrywie, zmycie niebieskiego tła i pomalowane na czarno, oraz usunięcie osadzonego na szkle kamienia po Malawi. Poprzedni właściciel zapewniał, że baniak jest szczelny ale i tak zrobię próbę szczelności.

W trakcie jest projekt mocnej szafki. Zanim wyczyszczę szkło szafka będzie gotowa  i wszystko trafi w docelowe miejsce.
Zmienily się wymiary zbiornika (240×40x55) i muszę na nowo rozplanować wszystko.
Wysokość zalania wodą max 35 ÷ 40 cm. Resztę chcę przeznaczyć na rosliny nadwodne. Zbiornik będzie odkryty lub częściowo przykryty szybami tam gdzie rosliny i drewno nie będą wystawać ponad szkło.
Dla takich założeń muszę skompletować brakujące rzeczy.
Jakiś piasek i trochę żwiru, kamienie i dużo drewna nowe rosliny pod i nad wodę.
Jak by ktoś miał na zbyciu jakieś badyle pasujące do tak długiego baniaka chętnie przygarnę. Kilka większych by się przydało, żeby wystawały nawet nad wodę.
Do rozważenia zostaje sposób filtracjì, zapewnienie cyrkulacji wody i oswietlenie. Aranżacja  ma być na tyle uniwersalna by ewentualna zmiana obsady z obecnych pelvicachromis teaniatus  na jakieś apisto nie wymagała dużej ingerencji.


Załączone pliki
.jpeg   PART_1588344329757.jpeg (Rozmiar: 84.17 KB / Pobrań: 107)

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#83
Goran albo przykrywasz całość albo nic bo nic ci nie da częściowe A jak otwarte to spodziewaj się sporego parowania Smile
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#84
Jeśli mogę coś doradzić:
Tło będzie łatwiej zeskrobać niż zmyć. Takim czymś: https://mrcleaner.pl/szyby/window-scrape...00QAvD_BwE nie porysujesz szkła, chyba, ze będziesz skrobał pod kątem 90 stopni ;p 

Jak osad z kamienia jest gruby to też większą część tym zgarniesz. Resztę osadu zmyj wodą z kwaskiem cytrynowym, fajnie sprawdza się namoczenie takim roztworem ręczników papierowych i okład na 20-30 minut (tak, żeby nie wyschło). Jak kamień jest srogi to polecam Tenzi Car Stone, kiedyś grzałkę z warstwa 2-3 mm tym ogarnąłem, no ale grzałkę było łatwo wypłukać dużą ilością wody, jak masz np ogród czy działkę gdzie będziesz mógł sobie rzeźbić wodą do woli to warto wziąć ten środek pod uwagę.

Z badyli to kolega mój ma jakieś dębowe gałęzie do oddania, mogę zapytać czy wyśle. 

Filtracja hm, idź w mechanika tylko. Rośliny nad wodą zrobią Ci denitryfikacje a podłoże przy tej wielkości dnie spokojnie ogarnie biologię. Może jakieś głowice z zakamuflowanymi gąbkami, z wylotami pociągniętymi do góry tak, żeby ściekało bo wystającym drewnie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#85
(07-05-2020, 20:27 PM)barttsw napisał(a): Goran albo przykrywasz całość albo nic bo nic ci nie da częściowe  A jak otwarte to spodziewaj się sporego parowania Smile

Bardziej niż parowanie martwi mnie ewentualny kurz posiadający na wodzie i roślinach nadwodnych. Widzę ile to zgarniam co tydzień z obecnej pokrywy. Może się nie znam , ale wydawało mi się, że częściowe przykrycie osłoni od kurzu, a i zmniejszy co nieco parowanie. Nie planuje dużej ilości ryb to może odmulać nie trzeba będzie i wystarczą dolewki i sporadyczne podmianki. Tak jak zresztą Ty nie raz pisałeś, że robisz.

abc- dzięki za cenne rady. Farbę na początek spróbuje potraktować środkiem który ją odspoi od szkła.  Liczę na to, że tylna szyba po jej usunięciu będzie w lepszym stanie niż przednia, na której są dwie spore rysy. I wtedy odwroce baniak tyłem do przodu. Kamienia nie ma dużo więc spoko.

Co do filtracji... odpuszczam sobie sumpa i jakieś filtry zewnętrzne. Myślałem o hamburgu z gąbką w poprzek akwarium na jednym z końców. Przy lustrze wody 40 cm od dna gąbka 40x40x5 chyba spokojnie wystarczy.  Jakie ppi będzie odpowiednie ? Jest sens wsypywać za taką gąbkę jakąś ceramikę ? Do napędu mogę użyć 2 pomp od multikani 800. Wymyśliłem że z jednej wylot byłby górą przez gąbkę, a z drugiej rurką pod piaskiem dołem z drugiego końca akwarium. Czy takie ustawienie wylotów dało by dobry ruch wody? A może za małe lub za duże będą takie pompki ?  Jak coś się dowiesz o drewnie będę wdzięczny, jak też za wszelkie uwagi do moich pomysłów.

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#86
Goran ja mam otwarte do tego sump I hydroponika parowanie około 40l tygodniowo wody nie podmieniam I nie zamierzam raz na pół.roku tyle by mechanikę wyczyścić
A co do kurzu to nie wiem , Wszystko mi zbiera komin
Rośliny zawsze możesz zraszac ja tak robię 2 razy dziennie całą moją dżunglę

Wysłane z mojego SM-A505FN przy użyciu Tapatalka
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#87
Serio spróbuj najpierw zerwać tą farbę, powinna schodzić całymi płatami, wręcz przyjemna robota Big Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#88
abc tak całkiem na sucho? Żyletką  ?  Ok jutro spróbuje. 
Barttsw ja nie planuje aż takiej dżungli jak twoja, a powierzchnia lustra wody u mnie to połowa twojej więc może też o połowę mniej będzie parowałoSmile A co myślisz o tym, żeby w pokrywach że szkła lub pleksy wyciąć otwory i w nie wstawić koszyki z roślinami w keramzycie. Przy takim parowaniu keramzyt bez podawania wody powinien być ciągle wilgotny. 
No ale najpierw zobaczę jak mi aranżacją w środku wyjdzie i do niej dokomponuje to co nad wodą i nad akwarium. Na teraz mam ważniejsze rzeczy do zaplanowaniaSmile

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#89
Goran dobry pomysł A co lepsze to morze być nawet spienione pcv
Tylko 2 Ale
Po pierwsze znajdź Keramzyt który nie zatwierdza i nie podbija ph
Dwa szukaj takiego 3-7mm
I trzeci koszyk w wodzie 2-3cm
Masz pytania pytaj śmiało pomogę na ile moja wiedza pozwala

Wysłane z mojego SM-A505FN przy użyciu Tapatalka
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#90
Od pokrywy do lustra będzie jakieś 15 cm ..wysokie koszyki będę musiał mieć. Smile 
A co z moim pomysłem na filtrację i ruch wody? Bo to na ta chwilę ważniejsze jest Smile

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości