• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [ 220 l ] Zielone światełko dla pociągu

#71
(19-03-2020, 12:27 PM)Darek napisał(a):
(19-03-2020, 12:03 PM)barttsw napisał(a):
(19-03-2020, 11:48 AM)Darek napisał(a): Widziałem kiedyś na alledrogo takie zamykane sumpy z plastiku dedykowane do filtrów ogrodowych, do oczek...
to nie sumpy tylko filtry do oczek  działają na tej samej zasadzie co kubły

Nie mówię o kubłach, tylko filtrach o prostokątnym kształcie coś jak Aquael Maxi, ale z przegrodami poprzecznymi jak w sumpie, zamykany od góry. Nie widzę ich teraz, może jeszcze się sezon nie zaczął. Można to zastosować w akwarium nieprzystosowanym do sumpa, w sensie bez komina i bez wiercenia w szkle, ale na rurce zasysającej trzeba wywiercić otwór pod taflą wody, żeby się nie przelało. Jak poziom wody spadnie poniżej otworu to filtr przestaje zasysać, to rozwiązanie zabezpiecza także przed zalaniem w przypadku nieszczelności czegokolwiek poza zbiornikiem. Do napędu można użyć jakiejkolwiek pompy, nawet do c.o. ( ja nawet wolę te do c.o., bo mają samoregulację mocy w stosunku do przepływu, a jak moc spada, to wiadomo, że trzeba czyścić filtr, albo gąbki na zasysie....

ze tak powiem o jakim wierceniu w rurze mówisz ?
gdzie widzisz problem z wierdeniem w szkle to jest poł godziny ipo robocie
sump bez komina nie istnieje takie pojęcie
pompa do CO to przemilcze
a co do czyszczenia zalezy jak jest zbudowany sump i cały system filtracji ja u siebie robie podmiane 5-10% raz na 8 miesiecy tylko po to by wyczyscic mechanikę
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#72
(19-03-2020, 12:31 PM)barttsw napisał(a):
(19-03-2020, 12:27 PM)Darek napisał(a):
(19-03-2020, 12:03 PM)barttsw napisał(a): to nie sumpy tylko filtry do oczek  działają na tej samej zasadzie co kubły

Nie mówię o kubłach, tylko filtrach o prostokątnym kształcie coś jak Aquael Maxi, ale z przegrodami poprzecznymi jak w sumpie, zamykany od góry. Nie widzę ich teraz, może jeszcze się sezon nie zaczął. Można to zastosować w akwarium nieprzystosowanym do sumpa, w sensie bez komina i bez wiercenia w szkle, ale na rurce zasysającej trzeba wywiercić otwór pod taflą wody, żeby się nie przelało. Jak poziom wody spadnie poniżej otworu to filtr przestaje zasysać, to rozwiązanie zabezpiecza także przed zalaniem w przypadku nieszczelności czegokolwiek poza zbiornikiem. Do napędu można użyć jakiejkolwiek pompy, nawet do c.o. ( ja nawet wolę te do c.o., bo mają samoregulację mocy w stosunku do przepływu, a jak moc spada, to wiadomo, że trzeba czyścić filtr, albo gąbki na zasysie....

ze tak powiem o jakim wierceniu w rurze mówisz ?
gdzie widzisz problem z wierdeniem w szkle to jest poł godziny ipo robocie
sump bez komina nie istnieje takie pojęcie
pompa do CO to przemilcze
a co do czyszczenia zalezy jak jest zbudowany sump i cały system filtracji ja u siebie robie podmiane 5-10% raz na 8 miesiecy tylko po to by wyczyscic mechanikę

Wiercenie w rurze otworu tuż pod taflą wody powoduje, że jak gdzieś rozszczelni się instalacja to woda spłynie tylko do poziomu otworu w rurce i poźniej się zapowietrzy, co zabezpiecza przed zalaniem.
Nigdzie nie napisałem o problemie z wierceniem w szkle.... 
Można zrobić sump bez komina. Sama nazwa odnosi się do dodatkowego zbiornika, a nie komina, czy reszty instalacji.
nie wiem co masz do pomp c.o, u mnie sprawdza się świetnie, bezawaryjnie. O czyszczeniu też nic nie pisałem...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#73
(19-03-2020, 13:22 PM)Darek napisał(a):
(19-03-2020, 12:31 PM)barttsw napisał(a):
(19-03-2020, 12:27 PM)Darek napisał(a): Nie mówię o kubłach, tylko filtrach o prostokątnym kształcie coś jak Aquael Maxi, ale z przegrodami poprzecznymi jak w sumpie, zamykany od góry. Nie widzę ich teraz, może jeszcze się sezon nie zaczął. Można to zastosować w akwarium nieprzystosowanym do sumpa, w sensie bez komina i bez wiercenia w szkle, ale na rurce zasysającej trzeba wywiercić otwór pod taflą wody, żeby się nie przelało. Jak poziom wody spadnie poniżej otworu to filtr przestaje zasysać, to rozwiązanie zabezpiecza także przed zalaniem w przypadku nieszczelności czegokolwiek poza zbiornikiem. Do napędu można użyć jakiejkolwiek pompy, nawet do c.o. ( ja nawet wolę te do c.o., bo mają samoregulację mocy w stosunku do przepływu, a jak moc spada, to wiadomo, że trzeba czyścić filtr, albo gąbki na zasysie....

ze tak powiem o jakim wierceniu w rurze mówisz ?
gdzie widzisz problem z wierdeniem w szkle to jest poł godziny ipo robocie
sump bez komina nie istnieje takie pojęcie
pompa do CO to przemilcze
a co do czyszczenia zalezy jak jest zbudowany sump i cały system filtracji ja u siebie robie podmiane 5-10% raz na 8 miesiecy tylko po to by wyczyscic mechanikę

Wiercenie w rurze otworu tuż pod taflą wody powoduje, że jak gdzieś rozszczelni się instalacja to woda spłynie tylko do poziomu otworu w rurce i poźniej się zapowietrzy, co zabezpiecza przed zalaniem.
Nigdzie nie napisałem o problemie z wierceniem w szkle.... 
Można zrobić sump bez komina. Sama nazwa odnosi się do dodatkowego zbiornika, a nie komina, czy reszty instalacji.
nie wiem co masz do pomp c.o, u mnie sprawdza się świetnie, bezawaryjnie. O czyszczeniu też nic nie pisałem...

bez komina nie zrobisz sumpa i czy to wewnetrzny czy zewnetrzny czy pudełko
wiercenie no coz tez przemilcze
popmpy co moze w innych systemach zdaja swoja role ale niestety nie u mnie Smile do suma jej nie włoże Tongue
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#74
Aby użyć sumpa nie trzeba mieć akwarium z kominem ale trzeba spełnić kilka warunków.
U mnie w dnie jest otwór i przelot, poniżej blatu spływ do sumpa, a w akwarium jest tylko jedna rura przez którą się przelewa woda.
Warunek jaki tu się sprawdza to wpływ wody rurką fi. 16, a spływ rurką fi. 40 mm. Dodatkowo górna część rurki zabezpieczona przed zatkaniem, wpadaniem ryb i roślin.

   
Uaru amphiacanthoides, Geophagus altifrons, Satanoperca leucosticta, Satanoperca mapiritensis, Biotodoma Cupido, P. scalare, Andinoacara rivulatus, Dicrossus filamentosus, Trichopodus: trichopterus/leerii, Trichopsis vitatta, Sphaerichthys osphromenoides, Parosphromenus linkei, Ctenopoma acutirostre,
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#75
(19-03-2020, 13:54 PM)barttsw napisał(a):
(19-03-2020, 13:22 PM)Darek napisał(a):
(19-03-2020, 12:31 PM)barttsw napisał(a): ze tak powiem o jakim wierceniu w rurze mówisz ?
gdzie widzisz problem z wierdeniem w szkle to jest poł godziny ipo robocie
sump bez komina nie istnieje takie pojęcie
pompa do CO to przemilcze
a co do czyszczenia zalezy jak jest zbudowany sump i cały system filtracji ja u siebie robie podmiane 5-10% raz na 8 miesiecy tylko po to by wyczyscic mechanikę

Wiercenie w rurze otworu tuż pod taflą wody powoduje, że jak gdzieś rozszczelni się instalacja to woda spłynie tylko do poziomu otworu w rurce i poźniej się zapowietrzy, co zabezpiecza przed zalaniem.
Nigdzie nie napisałem o problemie z wierceniem w szkle.... 
Można zrobić sump bez komina. Sama nazwa odnosi się do dodatkowego zbiornika, a nie komina, czy reszty instalacji.
nie wiem co masz do pomp c.o, u mnie sprawdza się świetnie, bezawaryjnie. O czyszczeniu też nic nie pisałem...

bez komina nie zrobisz sumpa i czy to wewnetrzny czy zewnetrzny czy pudełko
wiercenie no coz tez przemilcze
popmpy co moze w innych systemach zdaja swoja role ale niestety nie u mnie Smile do suma jej nie włoże Tongue
Bezradny
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#76
Zrób spływ w bocznej szybie albo rynną szklaną albo wywierć dwie dziury na spływy i po kłopocie. Pompa nieduża z 1000l/h max i lecisz. Chociaż osobiście wolałbym zrobić Hamburga i mieć na wszystko wywalone. Robisz i zapominasz nie martwisz się przelewami itp pierdołami. Miałem Hamburg w akwarium z płaszczkami i było to najmniej problemowe akwarium jakie miałem.
Polecam!
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#77
Upadł projekt czy co?
[Obrazek: diyWI0o.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#78
(22-04-2020, 16:54 PM)Kierowca Bombowca napisał(a): Upadł projekt czy co?

Zwolnił tempo przez te obostrzenia. Odlozona kasa też topnieje. Żoną ma salon fryzjerski i zamiast dochodu generuje straty. Ale projekt ruszy na pewno wcześniej niż późniejWink
Na razie poluje na okazję na OLX ale baniaka w takim wymiarze raczej nie ustrzele.  
W ramach oszczędnosci spróbowałem wycenić samo szkło w firmie gdzie kupujemy szyby do mebli. Szkło #10 na moje akwarium to koszt ok 300 zł. Ale nie wiem czy klejenie samemu ma sens. Ktoś kleił sam taki zbiornik ?

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#79
Coś się zaczyna dziać.
Mam nadzieję, że nie będę żałował bo zdecydowałem się na używane akwarium. Z uwagi na to moje pierwotne plany wymiarów uległy zmianie i jesli wszystko się uda to w przyszłym tygodniu przyjedzie zbiornik 240x40x55. Sporo więcej niż zakładałem,  ale jakoś to przeżyjeSmile mam nadzieję, że moje żona teżSmile
Będzie wymagał trochę pracy na początek więc będzie czas na dorobienie szafki i skompletowanie wszystkiego czego mi brakuje. Liczę oczywiście na fachowe rady bo sam wszystkiego nie ogarnę Smile

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#80
(02-05-2020, 20:53 PM)Goran napisał(a): Coś się zaczyna dziać.
Mam nadzieję, że nie będę żałował bo zdecydowałem się na używane akwarium. Z uwagi na to moje pierwotne plany wymiarów uległy zmianie i jesli wszystko się uda to w przyszłym tygodniu przyjedzie zbiornik 240x40x55. Sporo więcej niż zakładałem,  ale jakoś to przeżyjeSmile mam nadzieję, że moje żona teżSmile
Będzie wymagał trochę pracy na początek więc będzie czas na dorobienie szafki i skompletowanie wszystkiego czego mi brakuje. Liczę oczywiście na fachowe rady bo sam wszystkiego nie ogarnę Smile

Raczej stelaża niż szafki Big Grin
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 2 gości