• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [ 220 l ] Zielone światełko dla pociągu

#51
(05-03-2020, 21:27 PM)-KUBA- napisał(a): Ja bym zrezygnował całkowicie z komina, tak jak pisałem wyżej wycięty bok szyby 1.5/2.5cm skierowany do sumpa. Wycięty bok jednocześnie pilnuje nam poziom wody w akwarium, woda trafia bezpośrednio do 1 komory sumpa a reszta tak jak masz rozpisane/rozrysowane.

Wysłane z mojego MI 8 Lite przy użyciu Tapatalka

Wolał bym chyba obniżyć całý bok żeby z całej szerokości tafli spływała woda.
Czyli według tego co piszesz trzeba by dokleić coś w rodzaju rynny z lejkiem żeby woda płynęła do postawionego z boku sumpa.
Może masz rację. Woda spadała by wprost do pierwszej komory jak przy klasycznym sumpie pod akwa. A w razie zaniku prądu sump musiał by przyjąć tylko wodę spietrzoną na grzebieniu tak samo jak na moich rysunkach, czego nawet nie trzeba wyliczać.
Jak sie dobiera pompę do sumpa ? Zależnie od jego wielkości ? Bo w mniejszym sumpie za duża pompa zrobi chyba suszę ?
W kubelkach w obiegu ciśnieniowy nie ma takiego problemu, a w otwartym systemie chyba jest.

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#52
I będzie chlupalo jak strumień górski tum sposobem Big Grin
Grzebień potrzebuje 5cm A nie 2 cm
Pompa w slodkowodnym ilość wody x5
Pole weź np aquanowa stwrowalna
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#53
(05-03-2020, 23:14 PM)barttsw napisał(a): I będzie chlupalo jak strumień górski tum sposobem Big Grin
Grzebień potrzebuje 5cm A nie 2 cm
Pompa w slodkowodnym ilość wody x5
Pole weź np aquanowa stwrowalna
U znajomego tą metodą stoją połączone 3 zbiorniki i wszystko jest tak zrobione że nie jedna deszczownia robi większy szum niż ta metoda. Można wszystko zgrać tak żeby nie było tego szumu.

W tym przypadku wielkość pompy nie ma za bardzo różnicy bo nawet jak dasz większą to tyle ile ci "wypcha" z sumpa tyle samo ci wpadnie do sumpa.

Wysłane z mojego MI 8 Lite przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#54
Z mocą nie szalej, według mnie wymieniać wodę będzie nawet najmniejsza pompa. W 450L z sumpem bocznym miałem pompkę Aquaela PATmini 400l/godz. Dawała radę do przepływu wody przez sump gdzie jest głównie filtracja biologiczna ale do mieszania wody miałem jeszcze jedną głowicę mechanika.
@ "Pompa w słodkowodnym ilość wody x5" to chyba jakaś przesada, taka moc chyba kwarc z szyb wypłukuje?Mysl

(06-03-2020, 00:14 AM)-KUBA- napisał(a): U znajomego tą metodą stoją połączone 3 zbiorniki i wszystko jest tak zrobione że nie jedna deszczownia robi większy szum niż ta metoda. Można wszystko zgrać tak żeby nie było tego szumu.

Warto też zaplanować ten szum czyli zaburzenie przepływu w celu napowietrzania, np. na rynnie wklejasz jakieś kamyki lub magnesy neodymowe i woda się ładnie jak w wodospadzie natlenia. Dodatkowe napowietrzanie masz z głowy.
Uaru amphiacanthoides, Satanoperca: leucosticta mapiritensis daemon, Biotodoma Cupido, Pterophyllum scalare, Andinoacara rivulatus, Dicrossus filamentosus, Trichopodus: trichopterus/leerii, Trichopsis vitatta, Sphaerichthys osphromenoides, Parosphromenus linkei, Ctenopoma acutirostre,
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#55
(06-03-2020, 00:14 AM)-KUBA- napisał(a): W tym przypadku wielkość pompy nie ma za bardzo różnicy bo nawet jak dasz większą to tyle ile ci "wypcha" z sumpa tyle samo ci wpadnie do sumpa.

Wydaje mi się że za duża pompa nie może być. O ile pamiętam co nieco z fizyki to przepływ przez media będzie spiwalniany i to co pompa wypompuje niekoniecznie tak samo szybko przepływie przez złoża.  Ale mogę się mylić. Na początek mogęzastosowac to co mam czyli 800l/h.... niestety bez regulacji przepływu. Do tego jakąś dodatkową cyrkulacja w akwa.

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#56
Zainspirowany zbiornikiem z wątku https://cichlidae.pl/showthread.php?tid=...t=Amazonka odpuszczę sobie chyba sumpa. Do wyceny trafiło szkło 220x35x45. Z lewej wklejone prowadnice pod Hamburga a z prawej bok niższy o 5 cm ( gdybym jednak kiedyś  zmienił zdanie co do sumpa ). Wody będzie jakieś 30 cm czyli jakieś 230 l. Jak by się okazało że 15 cm to za mała ochrona przed skoczkami  zawsze mogę dołożyć koronę ze szkła lub pleksy postawioną na wzmocnieniach. Filtracja to hamburg napędzany kubelkiem multikani 800 z  3l biologią, jak będzie za mało dołożę drugą pompę 800 l/h, no  Wyloty z 2 pomp może wystarczą do zrobienia odpowiedniego ruchu wody i może obejdzie się bez dodatkowej cyrkulacji. Nie wiem jeszcze co z roślinami nadwodnymi.... Czy korzenie po prostu w akwa czy jakiś napęd do hydro.
Niestety na świecie i w kraju jest jak jest i na razie poza planami nic więcej nie zrobię.

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#57
Jak będzie otwarty zbiornik to możesz do wody Ale wie że się to z małym wyborem roślin
Hydroponika też ma kilka minusów pierwszy dla wielu ludzi jest klejenie doniczki odradzam te gotowe balkonowe to jedna wielka porażka
Trzeba skleić że szkła lub z zmienionego pcv szkło taniej wychodzi Ale jak się umie wiercic w szkle to ok A jak nie to dodatkowy koszt
Ale jak będziesz miał pytania pytaj przerobilem każda jedna wersję doniczniki
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#58
Chyba mam za dużo czasu na myślenie ...Smile 
A co jeśli przy aranżacji z lustrem wody w połowie wysokości zastosował bym jednak sumpa.... ale z wodą podaną do niego przez pompę a powrót wody byłby grawitacyjny.? 
Nie wiem czemu ale jakoś ciągnie mnie do tego sumpa mimo , że nigdy go nie miałem i nie mam pewności że to dobre rozwiązanie Smile

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#59
(16-03-2020, 18:47 PM)Goran napisał(a): Chyba mam za dużo czasu na myślenie ...Smile 
A co jeśli przy aranżacji z lustrem wody w połowie wysokości zastosował bym jednak sumpa.... ale z wodą podaną do niego przez pompę a powrót wody byłby grawitacyjny.? 
Nie wiem czemu ale jakoś ciągnie mnie do tego sumpa mimo , że nigdy go nie miałem i nie mam pewności że to dobre rozwiązanie Smile

U mnie już szum wody w skimerze wywołuje u żony komentarze.... A nie myślałeś o kuble po prostu? Sam piach w dnie jest już świetnym medium filtracyjnym. Możesz dać kubeł z dużym zapasem, albo zrobić samemu z beczki 20-30 l i dać pompę obiegową do centralnego ogrzewania, zasys z jednej strony a wlot z drugiej i będzie dobry przepływ. U mnie to działa
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#60
(18-03-2020, 10:15 AM)Darek napisał(a): U mnie już szum wody w skimerze wywołuje u żony komentarze.... A nie myślałeś o kuble po prostu? Sam piach w dnie jest już świetnym medium filtracyjnym. Możesz dać kubeł z dużym zapasem, albo zrobić samemu z beczki 20-30 l i dać pompę obiegową do centralnego ogrzewania, zasys z jednej strony a wlot z drugiej i będzie dobry przepływ. U mnie to działa

Z moja żoną jest to samo dlatego muszę wyprowadzić akwarium z sypialni.
Teraz mam kubełek multikani i sobie radzi. Mogę to rozbudować lub zrobić 2 bo mam 2 pompy. 
Lub drugą pompą napędzać hamburga.
W sumpie kusi mnie łatwy dostęp do niego....
Mam jeszcze czas na decyzję.

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 2 gości