• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [ 220 l ] Zielone światełko dla pociągu

Ale podmiany tak jak Bartek pisał najlepiej po 50%. Jak będziesz podmieniał mniej to trochę syzyfowa praca. Wiem bo kiedyś robiłem podmiany po lekach i dopiero 50% podmiany zaczęły dawać efekty. Nawet pierwsza podmiana była by wskazana większa. To czysta matematyka wystarczy zobaczyć w jakimś kalkulatorze do gh i ro możesz sobie wyliczyć jakie powinny być parametry po pierwszej drugiej i kolejnej podmianie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
(08-11-2020, 21:52 PM)zenek_8 napisał(a): Ale podmiany tak jak Bartek pisał najlepiej po 50%. Jak będziesz podmieniał mniej to trochę syzyfowa praca. Wiem bo kiedyś robiłem podmiany po lekach i dopiero 50% podmiany zaczęły dawać efekty. Nawet pierwsza podmiana była by wskazana większa. To czysta matematyka wystarczy zobaczyć w jakimś kalkulatorze do gh i ro możesz sobie wyliczyć jakie powinny być parametry po pierwszej drugiej i kolejnej podmianie.
Za młody zbiornik na 70%

Wysłane z mojego SM-A217F przy użyciu Tapatalka

(08-11-2020, 21:46 PM)Goran napisał(a): Piasek Sobex. Wiem... nie polecasz ... miałeś z nim kłopot. Może to on. Kamieni kilka .... nie wiem jakich ale małe i takie same tylko mniejsze były w starym akwarium. A może to drewno.... początkowe PO4 powyżej 5 to też była niespodzianka.
Jak bym zalał czystym RO to bym wiedział czy coś podbija. A tak to nie wiem...
Ale w sumie parametry są mniejsze niż kranu, więc myślę, że z czasem wszystko spadnie tak jak przy poprzednim akwarium.

Sobex i wszystko jasne ten piasekdaci popalić onposnosi kh około 2 stopni i tu jest problem

Wysłane z mojego SM-A217F przy użyciu Tapatalka
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Też miałem taki problem z piaskiem z moim poprzednim zbiornikiem jeszcze na innym forum pewnie Bartek pamięta http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?f=40&t=46902.
Nic nie pomagało żadne podmiany na RO bo i tak ph wracało do 7. Żeby zejść do 6.8 stosowałem co2. Dlatego teraz każdy piasek przed włożeniem sprawdzam nawet taki kupowany z tego samego źródła.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
(08-11-2020, 22:05 PM)zenek_8 napisał(a): Też miałem taki problem z piaskiem z moim poprzednim zbiornikiem jeszcze na innym forum pewnie Bartek pamięta http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?f=40&t=46902.
Nic nie pomagało żadne podmiany na RO bo i tak ph wracało do 7. Żeby zejść do 6.8 stosowałem co2. Dlatego teraz każdy piasek przed włożeniem sprawdzam nawet taki kupowany z tego samego źródła.
Tego forum mi nawet nie pokazuj
Z kąd nik znajomy mi się wydawał
Ale teraz do tematu sobex to niewiadoma i Bedzie wieczna walka

Wysłane z mojego SM-A217F przy użyciu Tapatalka
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Więc co byś polecił? Ja bym chyba na miejscu Gorana wymieniał piach zanim jeszcze skompletuje obsadę. Odessał bym wężem tak chyba najszybciej.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
(08-11-2020, 22:21 PM)zenek_8 napisał(a): Więc co byś polecił? Ja bym chyba na miejscu Gorana wymieniał piach zanim jeszcze skompletuje obsadę. Odessał bym wężem tak chyba najszybciej.
Zależy , jest kilka dobrych piasków to zależy od funduszy

Wysłane z mojego SM-A217F przy użyciu Tapatalka
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Obecnie mam piasek od Retne i nie mam problemów. Ale wszystko trzeba sprawdzać ostatnio zamówiłem żwirek szary i rzeczny od retne taki 4-8mm i niestety szary podnosi przewodność dość mocno jakieś trzy a nawet cztery razy bardziej niż rzeczny.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
(08-11-2020, 22:32 PM)zenek_8 napisał(a): Obecnie mam piasek od Retne i nie mam problemów. Ale wszystko trzeba sprawdzać ostatnio zamówiłem żwirek szary i rzeczny od retne taki 4-8mm i niestety szary podnosi przewodność dość mocno jakieś trzy a nawet cztery razy bardziej niż rzeczny.
Teren piasek ma bardzo dobry Ale nie tani

Wysłane z mojego SM-A217F przy użyciu Tapatalka
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Ja tańszego i sprawdzonego nie znam. Były omawiane tu na forum piaski z Obi itp. ale to też zależy jak trafisz każdy trzeba sprawdzić.
Ja nawet przywoziłem czarny piach z rzeki z Podkarpacia bo za dzieciaka jeździłem nad tą rzekę i pamiętałem że był tam czarny piach, ale niestety też podnosi przewodność dość mocno nawet po kilkukrotnym płukaniu. A miałem nadzieję że będę miał fajne ciemne podłoże i niestety leży w worku.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Żeby na darmo nie robić dobie roboty mam jeszcze jeden worek nieuzytego piasku. Sprawdzę co robi . Bo może nic i na darmo narobię się przy wymianie całego piachu. CO zresztą wiązało by się tak naprawdę z restartem. Bo odessanie 80 kg piachu to pewnie wymiana prawie całej wody. A z obsady tak naprawdę to już prawie wszystko jest. Brakuje reszty sszczupienczyków i kilku roślin. ( kolejki na poczcieSmile )
Plan na ten tydzień :
1. Test piasku
2. Serwis osmozy
3. Podmiana większej ilości wody / 50% nie dam rady bo 170 l Ro nie uzbieram na raz.

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 3 gości