• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [ 220 l ] Zielone światełko dla pociągu

Adams po co ten skimer ? wystarczy kawałek grzebieniea nad 1 komorą.
Co do pompy 5x pojemność zbiornika i koniecznie sterowalna od pompy kawałek węża silikonowegoqa i hydraulika 25mm do tego można założyć podwójny lockline lub zwykle kolanko
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Osobiście bym nie walczył na siłę. Jeśli inwestor sobie życzy hamburg to jak najbardziej spełni on wszystkie jego oczekiwania. Przy niewielkiej obsadzie ogarnie i mechanikę i biologię. To nie będą duże ryby tylko drobna karmówka więc spokojnie da radę.
Sugeruję tylko wylot z pompy poprowadzić w drugi koniec zbiornika wężem z delikatnym wylotem nie powodującym zamętu, cała woda będzie się wtedy ładnie przemieszczała w kierunku filtra.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
To nie jest tak, że uparłem się na hamburga. Gdyby tak było nie pytał bym was o zdanie tylko zrobił co wymyśliłem. 
Pierwotnie chciałem sumpa, ale z braku miejsca na klasycznego sumpa odpuściłem. Jako, że do tej pory miałem tylko zwykłe filtry wewnętrzne i kubełek szukam czegoś lepszego i wygodniejszego, ale uniwersalnego i jak najmniej na stałe związanego z akwarium.
Co by nie kruszyć więcej kopi i w kolejnym wątku nie udowadniać co jest lepsze ograniczę się do kilku kwesti których do końca nie ogarniam, a są dla mnie istotne.
1- filtracja mechaniczna : o ile hmf ssa całą powierzchnią, to przy panelowym lub kaseciaku są przelewy górne. Jak zmusić to co zalega przy dnie do uniesienia się do przelewu. Jeśli zostaje odmulanie to wychodzi chyba na to samo co odkurzanie gąbki hmf-a....
2 - uniwersalność pod względem poziomu wody... ( teraz 40 cm , kiedyś może 30 lub 50 ). Jak ją osiągnąć przy panelu lub kasecie ?
3 - biologia.... W panelu i kasecie sprawa prosta, ale  ktoś tu wspomniał, że samo podłoże w tym zbiorniku sporo zrobi, więc jak bardzo przejmować się biologią w filtrze ?

A może da się jakoś połączyć w jedno  zalety hmf-a , panelu i kasety ?

Co do wylotów z filtra to chciałem zrobić dwa. Jeden górny od  filtra, a drugi dolny na drugim końcu zbiornika w stronę filtra. I jak tuptuś pisze trzeba dobrze dobrać przepływy, żeby zwłaszcza tym dolnym nie narobić zamętu.

Na koniec fotka z dzisiejszych prac przy szkiełku.


Załączone pliki Miniatury
   

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Dałbym jeden powrót w drugi koniec akwa. Przecież na środku woda nie będzie stała tylko będzie linearny przepływ w stronę filtra. Zostań przy hamburgu, najmniej problematyczny i najbardziej niezawodny filtr.

Wysłane z mojego Redmi Note 7 przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
(09-05-2020, 20:20 PM)tuptuś napisał(a): Dałbym jeden powrót w drugi koniec akwa. Przecież na środku woda nie będzie stała tylko będzie linearny przepływ w stronę filtra.  Zostań przy hamburgu, najmniej problematyczny i najbardziej niezawodny filtr.

Wysłane z mojego Redmi Note 7 przy użyciu Tapatalka

Boję się, że jeden górny  powrót na drugim końcu spowoduje, że pod nim będą się gromadzić śmieci. Tak jak najciemniej pod latarnią, tak najmniejszy ruch wody jest pod wylotem.

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Jeszcze nie zrobiłeś a już narzekasz. Sprawdzisz to się pomyśli nad usprawnieniami.

Wysłane z mojego Redmi Note 7 przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Barttsw
 
Grzebień w formie skimera - moje niedopowiedzenie, więcej myślę niż pisze - zdarza się często

Goran - jeśli to zrobisz dobrze - grzebień możesz mieć wymienny i regulować poziom wody wedle uznania i aktualnych potrzeb.  Tyle że użyteczność musisz już teraz zaplanować- aby potem nie poprawiać.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Na ta chwilę zdecydowałem się na hamburga. Myślę, że zda egzamin i nie będę zmieniał.
Farba ze szkła już zdjęta. Mecze się z silikonm po przyklejonej pokrywie. Strasznie dużo go jest. Zwłaszcza na wzmocnieniach poprzedni właściciel nasmarkał go niemiłosiernie dużo. Mam nadzieję, że jak go wytnę wzmocnienia nie opadną Smile 
Kompletuję powoli graty do przyszłej aranżacji. Chce sporo nazbierać, żeby mieć wiele możliwości. Kamieni mam już sporo. Gorzej z drewnem.  Chętnie przyjmę nadwyżki jeśli ktoś posiada.
Pochwalę się co wyłowiłem z wody na niedzielnym wypadzie na ryby. Ryby nie brały ale z pustymi rękami nie wracałem Smile
   
Nie wiem jakie to drzewo, ale wygląda na miękkie .
Dam go może do piaskowania A potem spróbuję preparowac. Tylko skąd wezmę taki gar, żeby go wygotowac .

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
Wypłucz tylko nie gotuj bez sensu
Chcesz drewna zapraszam do mnie Smile nad górską rzekę
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
(14-05-2020, 21:32 PM)barttsw napisał(a): Wypłucz tylko  nie gotuj bez sensu
Chcesz drewna zapraszam do mnie Smile nad  górską rzekę
Niech się tylko skończy ten covid  to na pewno skorzystam z zaproszenia Smile
Nad piaskowaniem też się zastanawiam. Zacznę moze od karchera  i zobaczę co wyjdzie.

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości