• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [ 220 l ] Zielone światełko dla pociągu

#91
(07-05-2020, 22:14 PM)Goran napisał(a): Od pokrywy do lustra będzie jakieś 15 cm ..wysokie koszyki będę musiał mieć. Smile 
A co z moim pomysłem na filtrację i ruch wody? Bo to na ta chwilę ważniejsze jest Smile
Ja na hmfach się nie znam.i nie bardzo je lubię tak samo jak kubły tyle że kubków wręcz nie nawidze
Poczytaj o filtrach kasetowych
Choć sump byłby najlepszy

Wysłane z mojego SM-A505FN przy użyciu Tapatalka
1000l -CA
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#92
Zrób sobie sump na boku szkła. Jak Hamburga tyle że ze szkła.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#93
Tak, tak na sucho.  Jeśli ta farba to jakiś akryl albo kauczuk to gładko pójdzie.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#94
(07-05-2020, 22:31 PM)adams2121 napisał(a): Zrób sobie sump na boku szkła. Jak Hamburga tyle że ze szkła.
Skoro już mam 240 cm to trochę mi szkoda miejsca na sumpa w środku bo mi zabierze sporo długości.  Co najmniej 3 komory po min 10÷15 cm to mniej o 30÷45 cm . Poza tym szkło musiał bym wklejać na stałe a nie chce za bardzo. Gąbkę nawet bez prowadnic wcisnę między przednia i tylną szybę. Kolejna sprawa to przelew do sumpa. Teraz plan jest na 40 cm wody.... a co jak mi się coś odwidzi  i będę chciał zalać baniak po brzegi ? Sporo czytałem o sumpach i hamburgach. Pierwotnie byłem za sumpem , ale na klasyczny nie mam miejsca pod a  teraz też obok akwarium. Obsługa kubełka mnie męczy,  dlatego chce postawić na hamburga. Jako, że nigdy go nie miałem potrzebuję rady jakiej gąbki stosować, jak dobrać pompę i czy dac jakieś dodatkowe media za gąbką. Pewnie skończy się  tak,  że mój pomysł z wylotami  wody przetestuje  w praktyce i się okaże czy ruch wody jest ok czy za maly albo za duży.

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#95
Ja do hamurgow biorę pompy 4-5 objętości akwarium na godzinę i sie sprawda. Masz długie akwarium wiec moze weź mocniejszą i poprowadis ją na dwa wyloty, jeden na środku drugi na koncu ziornika. Woda może spływać po korzeniach czy gałęziach i będzie szał Smile Gąbka im grubsza tym lepsza, przy tej kubaturze szukałbym 10cm, 30ppi. Gęstsze się zapychają, w rzadsze wpływa narybek. Za kazdym hamburgiem mam jakieś inne media, zapewne nie są konieczne, ale ja się lepiej czuje z tym, że tam są.

Pompę najlepiej kup z jakąś regulację i zapasem.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#96
Polecam również szyny na hamburga. Bez tego gąbka 5 cm jest Ci się w stanie wygiąć, jak się zacznie przytykać i za gąbką będzie mniej wody niż w akwarium. Dodatkowo szyny, również te przy dnie, pozwolą na wyciągnięcie na spokojnie gąbki do płukania bez naruszania podłoża. Jak nie masz odgraniczenia, to podłoże w momencie wyciągania gąbki Ci się wsypie na część filtracyjną zbiornika.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#97
(08-05-2020, 11:36 AM)mimo12 napisał(a): Polecam również szyny na hamburga. Bez tego gąbka 5 cm jest Ci się w stanie wygiąć, jak się zacznie przytykać i za gąbką będzie mniej wody niż w akwarium. Dodatkowo szyny, również te przy dnie, pozwolą na wyciągnięcie na spokojnie gąbki do płukania bez naruszania podłoża. Jak nie masz odgraniczenia, to podłoże w momencie wyciągania gąbki Ci się wsypie na część filtracyjną zbiornika.

Też o tym myślałem i wykombinowalem taką ramkę usztywniajacą mocowaną na przystawki do dna l na samej górze do wzmocnień. W ta ramkę wsuwana  będzie gąbka

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#98
(07-05-2020, 23:17 PM)Goran napisał(a):
(07-05-2020, 22:31 PM)adams2121 napisał(a): Zrób sobie sump na boku szkła. Jak Hamburga tyle że ze szkła.
Skoro już mam 240 cm to trochę mi szkoda miejsca na sumpa w środku bo mi zabierze sporo długości.  Co najmniej 3 komory po min 10÷15 cm to mniej o 30÷45 cm . Poza tym szkło musiał bym wklejać na stałe a nie chce za bardzo. Gąbkę nawet bez prowadnic wcisnę między przednia i tylną szybę. Kolejna sprawa to przelew do sumpa. Teraz plan jest na 40 cm wody.... a co jak mi się coś odwidzi  i będę chciał zalać baniak po brzegi ? Sporo czytałem o sumpach i hamburgach. Pierwotnie byłem za sumpem , ale na klasyczny nie mam miejsca pod a  teraz też obok akwarium. Obsługa kubełka mnie męczy,  dlatego chce postawić na hamburga. Jako, że nigdy go nie miałem potrzebuję rady jakiej gąbki stosować, jak dobrać pompę i czy dac jakieś dodatkowe media za gąbką. Pewnie skończy się  tak,  że mój pomysł z wylotami  wody przetestuje  w praktyce i się okaże czy ruch wody jest ok czy za maly albo za duży.

Błąd - panel dajesz na boku - u ciebie jest 40/55 lecz do 40 zalewasz - twój filtr ma wymiary np 20/40/40 - komora 20/13/40 h na przykład lub dwie komory 20/20/40cm . 
Skimer na zasysie , pompa w ostatniej komorze , a w środku upychasz co chcesz.  

Mam i Hamburga i mam panelowca - Hamburg wysiada przy panelu.  Moim zdaniem .
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#99
(08-05-2020, 20:46 PM)adams2121 napisał(a): Błąd - panel dajesz na boku - u ciebie jest 40/55 lecz do 40 zalewasz - twój filtr ma wymiary np 20/40/40 - komora 20/13/40 h na przykład lub dwie komory 20/20/40cm . 

Skimer na zasysie , pompa w ostatniej komorze , a w środku upychasz co chcesz.  

Mam i Hamburga i mam panelowca - Hamburg wysiada przy panelu.  Moim zdaniem .

Czyli tracę 20 cm z długości mając dwie komory z górnym zasysem przez skimer..... może się mylę ale jako mechanik to kiepsko to działa. No i musi być stały poziom wody. 
Przy hamburgu 5cm gąbki, za nią 10 cm na pompę i ewentualną biologię. Zasys całą powierzchnią gąbki i z dna i z powierzchni, bez pilnowania poziomu wody. Jakoś bardziej to do mnie przemawia.

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
2 ( wymiary 20/20/40) / 3 komory ( 15/20/40) to pomysł - wybierasz opcję jaka dla siebie potrzebujesz ( sam wybierasz ile chcesz ) - to samo wymiary . 

Co do Hamburga - nie licz że ogarnie ci mechanikę - właśnie ze względu na powierzchnię zasysu jest to największa wadą - Hamburg jest najslabszym filtrem mechanicznym , za to jednym z najlepszym biologicznym . - zaleta .

Jeśli chodzi zaś o skimer - od ciebie zależy jakiej wysokości będzie ( zrobisz jaki ci trzeba ) - bo możesz i 7 cm gzrobic i nie zwracać uwagi na poziom wody w ogóle . 

Przy najbliższej okazji likwiduje Hamburga - jest nieefektywny jak dla mnie względem innych rodzai filtracji 
Taki wysnułem wniosek na podstawie własnych obserwacji i prób.  Na moich akwariach.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 2 gości