• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Ciekawe obsady-pomoc w wyborze

#1
Chciałbym Was prosić o pomoc w dobraniu obsady do akwarium 210x65x45h. Przez ostatnich kilka lat przerabiałem sporo obsad głównie z AC. Niestety żadna nie skradła mojego serca na dłużej. Dlatego chcąc zaoszczędzić czasu no i oczywiście pieniędzy pomyślałem,że zwrócę się do Was z prośbą o pomoc. W końcu sumując wszystkich forumowiczów to przez nasze ręce przeszło bardzo dużo gatunków ryb. Generalnie najważniejsze by rybki nie spędzały większości dnia w ukryciu tylko były ruchliwe, niepłochliwe oraz cechowały je ciekawe zachowania.
Wstępnie wytypowałem następujące zestawienia, ciekaw jestem waszej opinii,tzn czy spełniają w.w. wymagania oraz będą ze sobą w miarę spokojnie żyły w takim baniaku?
1 Afryka: - Teleogramm brichardi + Orthohromis indermauri + Chiloglanis sp. lub Garra congoensis lub Isichthys henryi + Opsaridium sp.
2 Afryka: - Benitochromis finleyi lub B. nigrodorsalis lub B. riomuniensis + Mormyrops boulungeri lub Mikrosynodontis batesi + Tetraodon schoutedeni + jakieś nieduże rozpraszacze.
3 SA: -Teleocichla sp. + Crenicichla compressiceps + Synaptolaemus latofasciatus + kilka sumików Trichomyctarus sp.
4 SA: - Crenicichla multispinosa + Anostomus anostomus lub Leporinus granti (zastanawiam się tylko czy dorosłe crenie nie wszamają tych dwóch gatunków) + jeden gatunek zbrojnika lub suma(ale jaki?)
5 SA: - Obsada oparta na Crenicichla regani lub C. notophthalmus + tu proszę o wasze propozycje
6 CA: - Theraps irregularis lub Rheoheros coeruleus + np. Poecilia salvatoris + któryś z Sicydium z CA
7 Azja: - bardzo podobają mi się Channy,niestety nigdy ich nie miałem i zastanawiam się czy te ryby ( z małych gatunków do 30-35 cm) nie są  rybami mało aktywnymi większość czasu spędzającymi w ukryciu...
To chyba już wszystko co wpadło mi w oko, więc teraz proszę o Wasze spostrzeżenia.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Jak ma być ruchliwie to polecam C. regani z G. geayi. W takim akwarium mógłbyś dorzucić jeszcze np. Biotodoma cupido.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
(26-02-2020, 21:27 PM)Mario 81 napisał(a): Chciałbym Was prosić o pomoc w dobraniu obsady do akwarium 210x65x45h. Przez ostatnich kilka lat przerabiałem sporo obsad głównie z AC. Niestety żadna nie skradła mojego serca na dłużej. Dlatego chcąc zaoszczędzić czasu no i oczywiście pieniędzy pomyślałem,że zwrócę się do Was z prośbą o pomoc. W końcu sumując wszystkich forumowiczów to przez nasze ręce przeszło bardzo dużo gatunków ryb. Generalnie najważniejsze by rybki nie spędzały większości dnia w ukryciu tylko były ruchliwe, niepłochliwe oraz cechowały je ciekawe zachowania.
Wstępnie wytypowałem następujące zestawienia, ciekaw jestem waszej opinii,tzn czy spełniają w.w. wymagania oraz będą ze sobą w miarę spokojnie żyły w takim baniaku?
1 Afryka: - Teleogramm brichardi + Orthohromis indermauri + Chiloglanis sp. lub Garra congoensis lub Isichthys henryi + Opsaridium sp.
2 Afryka: - Benitochromis finleyi lub B. nigrodorsalis lub B. riomuniensis + Mormyrops boulungeri lub Mikrosynodontis batesi + Tetraodon schoutedeni + jakieś nieduże rozpraszacze.
3 SA: -Teleocichla sp. + Crenicichla compressiceps + Synaptolaemus latofasciatus + kilka sumików Trichomyctarus sp.
4 SA: - Crenicichla multispinosa + Anostomus anostomus lub Leporinus granti (zastanawiam się tylko czy dorosłe crenie nie wszamają tych dwóch gatunków) + jeden gatunek zbrojnika lub suma(ale jaki?)
5 SA: - Obsada oparta na Crenicichla regani lub C. notophthalmus + tu proszę o wasze propozycje
6 CA: - Theraps irregularis lub Rheoheros coeruleus + np. Poecilia salvatoris + któryś z Sicydium z CA
7 Azja: - bardzo podobają mi się Channy,niestety nigdy ich nie miałem i zastanawiam się czy te ryby ( z małych gatunków do 30-35 cm) nie są  rybami mało aktywnymi większość czasu spędzającymi w ukryciu...
To chyba już wszystko co wpadło mi w oko, więc teraz proszę o Wasze spostrzeżenia.

Sprawdź najpierw stocklisty importerów. Nie wszystkie gatunki dostępne są w sprzedaży w tym samym czasie. Frustracja gotowa gdy nawybierasz sobie ryb których nie dostaniesz.
I miss the good old days. When everyone wasn't an overly sensitive pussy! - Clint Eastwood
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Zdajesz sobie sprawę, że 1/3 wymienionych ryb nie dostaniesz tak łatwo/w ogóle? Smile


1- Chiloglanisy(bardzo słabo dostępne) są dosyć trudne w utrzymaniu(żywienie), do tego prawie w ogóle nie dostępne w handlu. Garra congoensis? Nigdy nie widziałem ich w regularnej ofercie. Big Grin To samo tyczy się Isichthys, o nich prawie w ogóle nie ma informacji. Nie wiem jak wyglądałaby relacja telogramma i orthochromisów, ale Garra ruffa czy flavatra będą dobrym zastępstwem tych Chiloglanisów i G. congoensis. Opsidiarium ciężko kupić, ale wykonalne. Smile

2- Tego mruka sobie szybciej wyczarujesz. Smile Benitochromisy i kolcobrzuch to raczej złe połączenie. Microsynodontisy zobaczysz tylko w nocy i podczas karmienia. Big Grin
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
(26-02-2020, 21:44 PM)Ruki napisał(a): Zdajesz sobie sprawę, że 1/3 wymienionych ryb nie dostaniesz tak łatwo/w ogóle? Smile

Owszem,szczególnie Afryka jest ciężkim tematem, mam tego świadomość. Trochę liczę na łut szczęścia,np. wymieniony M. boulungeri mogłem mieć już dwa razy ale wówczas nie miałem żadnego wolnego baniaka a na decyzję czy je biorę czy nie dosłownie chwilę.
Powiedz czemu uważasz,że połączenie benitochromisów z nadymką to niezbyt dobre połączenie? Widziałem filmik na facebooku baniaka w którym pływały wymienione tetraodony z P. sacrimontis więc pomyślałem, że i z benitochromisami byłoby ok.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Kolcobrzuch(nie nadymka, to inne grupy filogenetyczne Smile) zawsze wygra pojedynek z pielęgnicami z racji swoich zębów. Mimo, że mają opinie jednych z bardziej pokojowych kolków, i są nawet filmiki z nimi i transvestitusami. Swoją drogą, coś potaniały? Po one chore ceny miały(w Glaserze), rzędu 400 Euro/sztuka.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
(27-02-2020, 20:35 PM)Ruki napisał(a): Swoją drogą, coś potaniały? Po one chore ceny miały(w Glaserze), rzędu 400 Euro/sztuka.

Taka cena prawie każdego zniechęci. Skąd ludzie biorą takie kwoty za rybki...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości