• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [375l] Tanganika muszlowce i szczelinowce

#1
Cześć!

W dniu 20.02 zalałem zbiornik 150x50x50.
W środku około 35kg piasku kreisel oraz około 100kg otoczaków.
Filtracja to Ultramax 2000 zasypany ceramiką.
Zastosowałem jedną ampułkę prodibio biodigest i szczyptę pokarmu na pożywkę. Dorzuciłem kilka muszli z poprzedniego zbiornika z muszlowcami (które odbija się w szybie Haha ) oraz 0,5kg ceramiki co może pozwoli trochę przyspieszyć dojrzewanie. Docelowo dojdzie pozostałe 20 muszli z mniejszego akwarium oraz około 30-40 nowych. Oświetlenie narazie tymczasowe - jestem w trakcie wykonywania belki LED. Po zrobieniu oświetlenia durzucę jeszcze kilka sadzonek nurzańca i microsorium.
Parametry 22.02:
Temperatura - 26*C
PH -7,5
KH - 15
NH4, NO2, NO3 - na najniższych poziomach


Obsada jeszcze nie jest do końca ustalona. Pewniakiem narazie są multifasciatusy. Co możecie zaproponować? Lelupi mogłyby funkcjonować z dickfeldami i multifasciatusami?

Ten temat będzie dziennikiem, który również mi pomoże prowadzić akwarium. Wszelkie uwagi mile widziane Smile

   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Może Callipterusy? Tylko, że byś musiał zmienić wystrój mi się wydaje. Zależy co Ci się podoba. Wybór spory. Tanganika mnie jara, jak wystartuje w końcu to raczej na bank Tanga.
Swoją drogą zapowiada się fajny baniak
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Jesli chcesz multiki to upewnij sie, ze wszystkie kamienie stoja stabilnie na dnie akwarium na styropianie. Kolonia multikow kopie jak szalona i jak kamienie nie stoja na dnie tragedia gotowa. Ja bym dorzucil altoshelle, zeby zjadaly mlode multikow troche. Kamienie z brzegu bym przelozyl na szczyt gory kamieni. Bedzie optycznie ladniej i wiecej dna do kopania multikow.

Osobiscie microzorium bym nie dawal. Sam nurzaniec powinien byc ok. Microsorium jednak z innej czesci swiata, choc oczywiscie powonno sie utrzymac. Nurzaniec niezabezpieczony przez kamienie zostanie wykopany przez multiki.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Kamienie są stabilnie ułożone na piance. Wiem jak kopią bo mam je w drugim akwarium więc przykładałem do tego wagę Big Grin Próbowałem ułożyć po prawej kamienie wyżej ale wiadomo jak to jest z otoczakami, cieżko jest je ułożyć aby to się jakoś trzymało a nie chciałem kleić.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Zbiornik około tydzień temu dojrzał. NO2 spadło do zera NO3 około 3ppm. Wpuściłem multifasciatusy z poprzedniego akwarium i przerzuciłem resztę muszli. Narazie obsada bardzo skromna ze względu na brak możliwości zamówienia ryb (przysyłki konduktorską nie funkcjonują) co ciekawe po wpuszczeniu ryby badały każdą muszlę ale ostatatecznie w żadnej nie zamieszkały alr wybrały jedną z jaskiń w kamieniach Big Grin zaczęły pojawiać się na skałach już pierwsze brązowo zielone glony. Doszła również lampa DIY na modułach LED ze sterownikiem zmierzchu i świtu oraz ze światłem nocnym.


Załączone pliki Miniatury
   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
super, bardzo mi się podoba, takie minimalistyczne.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Multiki nie kopią tam gdzie nie muszli więc na otwartym piasku można spokojnie sobie sadzić zielsko. Czy biotopowo poprawne rośliny to inna bajka, rybom to zwisa ;p Rośliny typowo z jeziora bardzo ciężko dostać. Raz udało mi się kupić hydrilla verticillata, rosła do czasu aż wpadłem na pomysł przeprowadzki i tego już nie przeżyła, w tedy dałem sobie spokój z zielonym w tanganice, chociaż sam uważam, że powinno tam być. Raz, że jest pożyteczn, a dwa - fajnie przełamuje szarość skał. W te skały raczej jeden gatunek ryb, cokolwiek tam zamieszka będzie próbować zaanektować całe rumowisko. Chyba, że zrobisz małą przekładankę i skały podzielisz na boki akwarium, a musze rzucisz na środek.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
(23-03-2020, 15:11 PM)Farfo11 napisał(a): Zbiornik około tydzień temu dojrzał. NO2 spadło do zera NO3 około 3ppm. Wpuściłem multifasciatusy z poprzedniego akwarium i przerzuciłem resztę muszli. Narazie obsada bardzo skromna ze względu na brak możliwości zamówienia ryb (przysyłki konduktorską nie funkcjonują) co ciekawe po wpuszczeniu ryby badały każdą muszlę ale ostatatecznie w żadnej nie zamieszkały alr wybrały jedną z jaskiń w kamieniach Big Grin zaczęły pojawiać się na skałach już pierwsze brązowo zielone glony. Doszła również lampa DIY na modułach LED ze sterownikiem zmierzchu i świtu oraz ze światłem nocnym.
Puszczasz rybom Milionerów?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
(25-03-2020, 11:48 AM)Darek napisał(a):
(23-03-2020, 15:11 PM)Farfo11 napisał(a): Zbiornik około tydzień temu dojrzał. NO2 spadło do zera NO3 około 3ppm. Wpuściłem multifasciatusy z poprzedniego akwarium i przerzuciłem resztę muszli. Narazie obsada bardzo skromna ze względu na brak możliwości zamówienia ryb (przysyłki konduktorską nie funkcjonują) co ciekawe po wpuszczeniu ryby badały każdą muszlę ale ostatatecznie w żadnej nie zamieszkały alr wybrały jedną z jaskiń w kamieniach Big Grin zaczęły pojawiać się na skałach już pierwsze brązowo zielone glony. Doszła również lampa DIY na modułach LED ze sterownikiem zmierzchu i świtu oraz ze światłem nocnym.
Puszczasz rybom Milionerów?

Staram się im jakoś organizować czas w tym trudnym okresie Haha
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości