• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: RNAM Peru

#1
Planuję taki biotop a la Reserva National Allpahuayo-Mishana pod Iquitos w Peru. Baniak 168L, 1050x400x400mm.
Obsada: 
Apistgramma bitaeniata lub allpahuayo x 2 pary
Laetacara flavilabris x 2 pary
Crenuchus spilurus x 3 pary
Carnegiella strigata 15szt
Hyphessobrycon peruvianus 20szt
Megalechis thoracata 1-3szt lub
Eigenmannia virescens 1-3szt.
Trochę korzeni, dużo liści, dużo piachu, trochę Mayaca, Ceratopteris, trochę mchu.
Jak już rybska się będą mnożyć, mam nadzieję, że same wyrównają ilość w każdym gatunku.
Pytania:
1. Czy ryb benthosu nie za dużo na takie dno?
2. Miał ktoś przyjemność z Agresorem? Jak on się ma do reszty? Faktycznie woli benthos?
3. Kiryśnik może być 1, tylko czy jak urośnie do 15cm nie będzie masakrował Apisto lub Laetacara?

Baniak nie będzie miał innych rozmiarów, pasuje tam gdzie ma stać.

Thank you from the mountain.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Za dużo tego, za bardzo pomieszane. Biotopowy tygiel zagłady. Big Grin

> W takim baniaku albo apisto albo akarki, bo akarki zdemolują apisto. Akwarium krótkie, więc i tak dwie parki akarek się nie pomieszczą, podobnie ma się rzecz z dwoma samcami bitaeniata.

> Crenuchusy, podobnie jak mniejsze Poecilocharaxy, kompletnie nie nadają się do akwariów z pielęgniczkami. Są one zbyt temperamentnym towarzystwem dla nich.

> Stanowczo za mały zbiornik dla Eigenmannia czy kiryśników(które powinny być w małej grupie)

Ja bym poszedł w ukłąd 1+3 bitek, do tego pstrążenice i bystrzyki, poszukałbym kirysków na dno i jest wporzo baniak.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Mi od samego czytania obsady ciasno w oczach się robiłoSmile może to kwestia gustu ale szukanie ryb w akwarium, zwłaszcza tych na ktorych opera się obsada, to całkiem fajna sprawa Smile

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
(21-02-2020, 20:20 PM)Ruki napisał(a): Za dużo tego, za bardzo pomieszane. Biotopowy tygiel zagłady. Big Grin

> W takim baniaku albo apisto albo akarki, bo akarki zdemolują apisto. Akwarium krótkie, więc i tak dwie parki akarek się nie pomieszczą, podobnie ma się rzecz z dwoma samcami bitaeniata.

> Crenuchusy, podobnie jak mniejsze Poecilocharaxy, kompletnie nie nadają się do akwariów z pielęgniczkami. Są one zbyt temperamentnym towarzystwem dla nich.

> Stanowczo za mały zbiornik dla Eigenmannia czy kiryśników(które powinny być w małej grupie)

Ja bym poszedł w ukłąd 1+3 bitek, do tego pstrążenice i bystrzyki, poszukałbym kirysków na dno i jest wporzo baniak.
Dzięki Ruki za konkret, zostaje apisto, carnegiella i peruvians. 
Jakie kirysy żyją w tym rezerwacie? 
Harem bitek OK, ale właśnie ćwiczę 3 pary A. pertensis w małym szkle i jest dobrze, Uwe R. nawet namawiał na układ 4+6. Czy allpahuayo nie mają podobnych charakterów tzn. czy układ 4+6 ma rację bytu? Wolę stada.

(21-02-2020, 20:59 PM)Goran napisał(a): Mi od samego czytania obsady ciasno w oczach się robiłoSmile może to kwestia gustu ale szukanie ryb w akwarium, zwłaszcza tych na ktorych opera się obsada, to całkiem fajna sprawa Smile
Zgoda, sztuką jest wiedzieć ile odjąć, a nie dodać. 
Zawsze mam dream list, którą skracam do optimum dla baniaka i ryb. 
Tutaj muszę troszeczkę iść w komerchę, baniak i sprzęt sponsoruje szef, akwa stanie koło mego biurka. 
Plan na 2020 to 168L BW i orgazm optyczny bossa. 
Plan na 2021 to 500L CA, też na jego koszt.
Plan na 2022 to zmiana branży na relax w fish roomie, 5zł od łebka za 20min.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
(22-02-2020, 06:20 AM)beertoper napisał(a):
(21-02-2020, 20:20 PM)Ruki napisał(a): Za dużo tego, za bardzo pomieszane. Biotopowy tygiel zagłady. Big Grin

> W takim baniaku albo apisto albo akarki, bo akarki zdemolują apisto. Akwarium krótkie, więc i tak dwie parki akarek się nie pomieszczą, podobnie ma się rzecz z dwoma samcami bitaeniata.

> Crenuchusy, podobnie jak mniejsze Poecilocharaxy, kompletnie nie nadają się do akwariów z pielęgniczkami. Są one zbyt temperamentnym towarzystwem dla nich.

> Stanowczo za mały zbiornik dla Eigenmannia czy kiryśników(które powinny być w małej grupie)

Ja bym poszedł w ukłąd 1+3 bitek, do tego pstrążenice i bystrzyki, poszukałbym kirysków na dno i jest wporzo baniak.
Dzięki Ruki za konkret, zostaje apisto, carnegiella i peruvians. 
Jakie kirysy żyją w tym rezerwacie? 
Harem bitek OK, ale właśnie ćwiczę 3 pary A. pertensis w małym szkle i jest dobrze, Uwe R. nawet namawiał na układ 4+6. Czy allpahuayo nie mają podobnych charakterów tzn. czy układ 4+6 ma rację bytu? Wolę stada.



Wiesz, im gęściej w mniejszym akwarium tym ryby mają mniejsze pole do popisu- mniejsza agresja, ale też ryby w ciągłym stresie. Pertensis rosną dodatkowo mniejsze niż allpahuayo, które są większe, masywniejsze i znacznie bardziej charakterne. 10 apisto w takim baniaku to przesada.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Ok Ruki. Biorąc pod uwagę wielkość samców bitek i allpa - 7.5cm vs 4cm - jaki układ mam do wyboru? Bitki harem 1+3, co z allpa?
I co z tymi kirysami, nie trafiłem na info, że tam żyją. Raczej kirysow nie dam, male czołgi, z ciekawisc pytam.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Skąd wziąłeś takie rozmiary? W przypadku bitaeniaty wziąłeś chyba SL jako długość całkowitą, a standard length to długość bez płetwy ogonowej. Wink A dorosłe samce bitek mają imponujące liry, z którymi mogą mieć nawet pod 10 cm.

W przypadku allpahuayo płetwy nie są tak wydłużone, ale rozmiary osiągają zbliżone do kakadu. U mnie największy samiec miał około 8 cm. 4 cm osiągają zabiedzone borellii. Wink W przypadku allpahuayo też maksymalnie 1+3, baniak 100x40 nie daje miejsca na więcej samic.

Co do kirysków, nie wiem które są biotopowe dla tego regionu, więc nie pomogę. Wink Ale do większych apisto dobrze nadają się habrosusy czy "nanusy".
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
(22-02-2020, 15:08 PM)Ruki napisał(a): Skąd wziąłeś takie rozmiary? W przypadku bitaeniaty wziąłeś chyba SL jako długość całkowitą, a standard length to długość bez płetwy ogonowej. Wink A dorosłe samce bitek mają imponujące liry, z którymi mogą mieć nawet pod 10 cm.

W przypadku allpahuayo płetwy nie są tak wydłużone, ale rozmiary osiągają zbliżone do kakadu. U mnie największy samiec miał około 8 cm. 4 cm osiągają zabiedzone borellii. Wink W przypadku allpahuayo też maksymalnie 1+3, baniak 100x40 nie daje miejsca na więcej samic.

Co do kirysków, nie wiem które są biotopowe dla tego regionu, więc nie pomogę. Wink Ale do większych apisto dobrze nadają się habrosusy czy "nanusy".
Ok, thx
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Corydoras agassizii
Corydoras julii
Corydoras punctatus
Corydoras sychri
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości