• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Preparowanie korzeni

#1
Kilka dni temu znalazłem ciekawy korzeń pochodzący z drzewa liściastego. Kilkukrotnie sparzyłem go wrzątkiem i ponieważ odchodziła z niego kora musiałem potraktować go nożykiem. Wygotowalem go również w solance. Robiłem to stopniowo ponieważ jest on duży i nie miałem odpowiednio dużego garnka, aby go zmieścić. Korzeń wczoraj umieściłem w świeżo zalanym zbiorniku. Dziś na powierzchni pojawiła się piana. O czym to świadczy? Jak i czym mam go dalej potraktować?:-)


Załączone pliki Miniatury
       
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Po kąpielach w solance dałeś mu się wymoczyć w świeżej wodzie?
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Przed i po kąpieli w solance był tylko dokładnie płukany wrzątkiem. Dodałem do akwarium mocniejszy filtr i pianę zebrałem gąbką. Obecnie jest lepiej:-)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
No to mógł Ci puścić sól którą wchłonął w trakcie gotowania w solance i Ci spieniło białka. Wink Sprawdź przewodność.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
A tam przewodność...wpuszczaj morszczaki.
660L - CA
525L - SA
375L - CA
240L - AUS
200L - CA
185L - CA
77L - TAN
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Przewodność 140 us/cm.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Moczyłem korzenie przez długi czas w  solance, później ze względu na przeprowadzkę korzenie leżały sobie poza wodą. Po jakimś czasie zakładałem nowy zbiornik, czyste Ro o przewodności 16 us/cm, korzenie zanim umieściłem w zbiorniku sparzyłem wrzątkiem oraz moczyłem przez około dwie doby. Jakie było moje zdziwienie gdy przy twardościach zerowych i niskim ph, przewodność w ciągu tygodnia w baniaku wzrosła do ponad 600 us/cm, wtedy rozkminiłem że prawdopodobnie korzenie puściły do wody sól którą wchłonęły podczas długiego leżakowania w solance. Po wyciągnięciu korzeni i dużych podmiankach powoli doszedłem do pożądanej przewodności wody.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Po co dajecie tą sól do gotowania? W kwestii sterylizacji korzenia sama temperatura wystarczy. Ma jakiś dodatkowy cel?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Sól ma właściwości antybakteryjne, a ja swoich korzeni nie gotowałem tylko po prostu je moczyłem dłuższy czas, więc nie wykorzystywałem gorącej wody.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Temat wraca. Po co sól. Łatwiej i prościej użyć nadmanganianu potasu. Nie drogi. Pomoczyć 2-3 dni w roztworze, potem w czystej wodzie i do akwarium. Zdezynfekowane, nie barwi tak bardzo wody. Przetestowałem, zresztą pisałem o tym już na forum.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości