• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: 321x110x75 + paludarium 90 cm wysokie

#1
Słowem wstępu - właśnie wpłaciłem zaliczkę i oczekuję na swoje wymarzone akwarium z paludarium, jeszcze żadnych zdjęć nie będzie, ale cierpliwości...



Akwarium 2648 litrów - 321x110x75cm, szyba 15mm, front Opti. Nad akwarium będzie wklejone paludarium wysokie na 90 cm, z szyby 6mm, z przodu drzwiczki przesuwane na prowadnicy. 

Filtracja oparta o sump 120x60x40 ok. 300l  - zastanawiam się czy jednak nie jest trochę za mały?
Jako wkłady chciałbym zastosować na początku gąbki, w środku 50l siporaxu i do pełna dołożyć lawę.
Pompa budżetowa jebao DCP 20000 + zapasowa 
Cyrkulatory jebao 



Zastanawiam się nad oświetleniem - część wodną chciałbym doświetlić punktowym źródłem światła, wybrałbym naświetlacze jednak za bardzo się grzeją... Znalazłem na aliexpress oświetlenie Led do basenów IP68 czyli mogą być stale pod wodą, mają 20W i 1000 lm. 
Myślę że z 5 takich dałoby radę. 
Część lądową myślę by oświetlić LED COB CREE 3590 6 SZT 5000K i ok. 50W sztuka + 3-4 10000K 50W by barwa światła była troszkę bardziej zbliżone do światła słonecznego. 


Macie jakieś rady, sugestie?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Rad i sugestii nie mam bo doświadczenia w tego typu przedsięwzięciach brak. Jednak bardzo liczę na opis i zdjęcia począwszy od gołego szkła łącznie z paludarium, rozwiązania techniczne - sam chce w przyszłości postawić coś takiego. Gdzie zamawiałeś całość jeśli można wiedzieć? Nie boisz się niewygodnej obsługi części nadwodnej?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
jeżeli chodzi o sumpa będzie za mały proponuję ci minimum 170x60x50
ponadto pompa tez może się okazać za mała (choć planujesz cylkulatory to powinno być ok ) i weź aqua nova lepsze jakościowo i lepszy serwis bo w Polsce
jeżeli chodzi o lawę to jakie będzie panować środowisko bo jak kwaśne to sobie odpuść lawę
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Zamówione od Przemka z Akwarium Szczecin.
Myślę że obsługa czesci nadwodnej będzie dosyć prosta.
Nie wiem właśnie jak z tą wysokością sumpa, szafka będzie dosyć niska, nie wiem jak z obsługą.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Ile stelaż będzie miał powierzchni roboczej ?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Nie wiem, nie pytałem Przemka, Szafka ma.miec 80 cm wysokości.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
To sump 200x60x40 przy tej wielkości stelaż powinien by 100 cm powierzchni roboczej tylko niech z głową zrobi ten sump A nie żeby wiercic otwory i tego typu myki z czego jest znany
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
kadikck,
Ja również mam akwarium od Przemka (300x80x60), stelaż mam na 80 cm i jest to w zupełności wystarczająca wysokość, więc nie pękaj. Sump na pewno za mały, ja u siebie mam 150x40x50 i jest tak na styk. Jeśli masz możliwość walnij sobie chociaż taki jak ja mam, zrobisz sobie w powrocie od pompy zapowietrzenie i będzie wszystko śmigać. Akwaria od Przemka są naprawdę na wysokim poziomie więc nic się nie bój. Do wnoszenia to albo weź widlaka/hdsa albo z 15 osób.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości