• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Apistogramma macmasteri - jak odchować młode

#1
Witajcie Smile Od kilku miesięcy mam w swoim akwarium pielęgniczki macmasteri - parkę. Kilka słów o zbiorniku - 200l,silnie obsadzony roślinami,na ziemi ogrodowej,bez c02,światło około 0,5w/l,filtracja unimax 250. Obsada to istna zupa rybna ( miały być rodostomusy i gurami,ale dostałam resztki obsady znajomej,chciała je uśmiercić). Kilka neonów,6 hokejówek,5 bystrzyków ozdobnych,parę otosków,2 danio ii kiryski. Samiczce zapewniłam kilka kryjówek w korzeniu i w kokosach. Kilka dni temu zauważyłam,ze wyprowadziła z kokosa młode,naliczyłam około 20 sztuk. Karmiłam larwami solowca. Minęły dwa dni,młodych widze może  z 5sztuk ( to jej pierwsze maluchy),nie odgania już nawet krążącego wokół samca... Byłabym wdzięczna za wszelkie rady,jak na przyszłość postępować z maluszkami,aby chociaż kilka sztuk przeżyło Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Pewnie neony i bystrzyki są zadowolone z maluchów. Przy kąsaczach będzie trudno odchować cokolwiek.

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
(03-02-2020, 20:29 PM)Goran napisał(a): Pewnie neony i bystrzyki są zadowolone z maluchów. Przy kąsaczach będzie trudno odchować cokolwiek.
waśnie one się w ten kąt nie pchają,neonów jest moze 4-5 sztuk. podobnie hokejówi. tylko samiec nachalnie się tam pcha. ja na kokosa wybrałam takie nieuczęszczane mejsce,ciasno tam,zacisznie
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
To, że kokos ustawiłaś w ustronnym miejscu nie ma znaczenia, bo młode muszą kiedyś wypłynąć, a wtedy nawet tak doskonała matka jak samiczka A. macmasteri ich nie upilnuje i w końcu się podda. Tak na prawdę jeżeli chcesz odchować młode to najlepiej byłoby trzymać parkę Apisto osobno.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Samiec macmasteri niekoniecznie pcha się tam z powodu zjadania młodych, ciężko powiedzieć, ile mu zostało instynktu, ale może bronić terytorium, na którym stacjonuje samica. Nie traktuj tego, jako agresji z jego strony.

Tak jak koledzy mówią, rozpraszacze robią swoje, jak również kiryski.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
czyli na młode nie ma co liczyć? mam drugie,małe akwarium,30l - tam żyją sobie krewetki.a moze odlowić maluskzi wraz z matką do kotnika? czy lepiej zosatwić wszystko naturze?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Miałem podobne dylematy z narybkiem barwniaków. Ale u mnie rodzice spokojnie radzili sobie z odganianiem stadka razbor klinowych i 4 kirysków niewiele mniejszych od siebie. Macmasteri są chyba mniej agresywne niż barwniaki no i razbory to spokojne rybki nie to co bystrzyki i neony . Nie wiem ile było młodych na początku ale po 1,5 miesiąca zostało ich 18 sztuk bez odławiania.

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Macmasteri to dość asertywne pielęgniczki, ale z taką obsadą jaką ma chlebbek mało która samica sobie poradzi. Z drugiej strony 30 litrów to trochę mało wziąwszy pod uwagę płodność tych ryb, ale jeżeli na prawdę zależy Ci na odchowaniu maluchów, to jak samica złoży ikrę możesz przenieść ją w kokosie do tego akwarium, byle było zalane w 100% wodą z akwarium. Na pewno nie próbuj ich tam rozmnażać, bo po tarle samica może zabić samca.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Zasadniczym pytaniem jest - Czy masz co zrobić z odchowanym narybkiem? Sensowny zaprzyjaźniony sklep akwa, chętni na te ryby, bo jeśli chcesz je odchować dla samej sztuki, to trochę bez sensu. Lepiej zostawić sprawy naturze, z pewnością i tak kilka sztuk się utrzyma.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
(04-02-2020, 15:44 PM)artazy napisał(a): Zasadniczym pytaniem jest - Czy masz co zrobić z odchowanym narybkiem? Sensowny zaprzyjaźniony sklep akwa, chętni na te ryby, bo jeśli chcesz je odchować dla samej sztuki, to trochę bez sensu. Lepiej zostawić sprawy naturze, z pewnością i tak kilka sztuk się utrzyma.
 mam zaprzyjaźniony sklep,w którym chętnie by się zamienili na np kiryski - tak robie  z krewetkami blue velvet - wymieniam na kilka innch,żeby uniknąć chowu wsobnego.z tym,ze u mnie tych neonów jest dosłownie kilka 3 lub 4 widuję,w dodatku sa stare,ogółem jak na ten litraż mam bardo mało ryb. a pomogłoby,gdybym wrzuciła w okolice kokosa np liscie dębu? w tym samym kąciuku jest też jaskinia z kamieni spore skupisko niskich roślin,dużo miscrosorium na kozreniu,już mocno rozrośnięte... do krewetkarium ne pzreniosę,tam zaupełnie inne parametry...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości