• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Czy trzymamy ryby już tylko dla lajków?

#1
Cześć wszystkim,

Ostatnio naszła mnie taka myśl. Czytając* grupy na facebooku można odnieść wrażenie, że akwarystyka w ostatnim czasie sprowadza się do zdobywania rzadkich okazów, wpuszczeniu ich do istniejącej obsady, i zrobieniu zdjęcia na grupę, żeby móc się nimi pochwalić i zebrać jak największą liczbę łapek w górze. Żadnych obserwacji zachowań, dyskusji na ciekawe tematy, a jeśli już to jednostkowe, które trudno wyłowić z tego potoku "słit foci". Jedyne tematy, które mają szersze dyskusje to te o chorobach ryb. (I to jeżeli rozmowę w komentarzach na fb można uznać za dyskusję, bo zwykle z perspektywy czasu nie da się tego czytać.)

Oczywiście tutaj generalizuję, a część moich opinii opiera się na postach na grupach angielskojęzycznych, a tam to już jest prawdziwy pogrom.

To na szczęście nie tyczy się naszego forum, bo u nas na szczęście wciąż można dowiedzieć się sporo, nie ma lajków, wyszukiwarka daje lepsze efekty niż ta na grupach itp. Ruch ma wzloty i upadki, ale i tak bardzo cieszę, się, że wciąż tu zaglądacie i chcecie pisać Smile No i sam fejsbuk nie odzwierciedla całości stanu akwarystyki, ale mimo wszystko to mi się nie podoba.

Trochę to też uwaga w kwestii naszego e-zinu - jak trudno dziś o autora (nie chcę nawet wiedzieć ile trzeba się naskakać szukając autorów do obszerniejszych periodyków). Można odnieść wręcz wrażenie, że nie tylko mało kto ma chęć na oderwanie się od fejsa i poświęcenie czasu na napisanie 3 stron tekstu o swoich doświadczeniach, obserwacjach, akwarystycznych przygodach, ale też niewiele osób będzie miało chęć przeczytać tyle tekstu. (tu trafne jest angielskie powiedzenie attention span of a goldfish).

Pewnie trochę użalam się, ale postanowiłem się podzielić swoimi spostrzeżeniami. Ciekaw jestem czy też odnieśliście takie wrażenie.

*Czytanie przy grupach FB to lekkie wyolbrzymienie. Zwykle to tylko przerzucanie kolejnych postów z takimi samymi zdjęciami.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Kobuz, pamiętasz te wielowątkowe epopeje na apisto.pl? Teraz brakuje jakiekolwiek chęci dyskusji- lajk, czasem krótki koment i tyle. Spróbuj się nie zgodzić, skrytykować- masz łatkę hejtera. Do tego rządzi krótki przekaz, najlepiej wszystko podane w pierwszym zdaniu.

A co do e-zinu, poskładałbym sobie i poczytał. Big Grin
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Jako te młode pokolenie Facebooka i innych portali społecznościowych zgodzę się z Tobą.
Większa część ludzi (nawet nie tylko z środowiska akwarystycznego- drugim moim sporym zainteresowaniem jest świat tuning samochodowego) robi wszystko tylko dla zdobycia "okejki". Smutne realia dzisiejszych czasów, setki tych samych zdjęć, tych samych egzemplarzy, byle by coś było kolorowe i podobało się innym. Po likwidacji zbiornika z eliotami wszyscy domownicy się dziwią że zrezygnowałem z tak pięknych i kolorowych ryb dla czegoś tak małego czego trzeba poszukać w zbiorniku. Jednak zdarza się że po prostu lubię siąść na ziemi przed akwarium popatrzeć i poobserwować tę piękne małe ryby. Nie dla ich koloru czy wyglądu ale po prostu dla zachowań innych niż wszystkie ryby które miałem już w moich szkłach..
Dobrze że to forum nie upadło jak większość innych tematycznych na rzecz grup facebookowych..

Pisane prosto z podłogi przed akwariami
Wysłane z mojego MI 8 Lite przy użyciu Tapatalka
[Obrazek: f90b683c963fd1768f1f64dcac29269c.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
No nasze forum niestety złapało zadyszkę w 2019 roku- pierwszy raz od początku statystyk, czyli 2013 roku. Ale i tak, patrząc na cmentarzysko forów internetowych- trzymamy się świetnie. I oby jak najdłużej. Smile
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
(25-01-2020, 19:31 PM)Ruki napisał(a): Kobuz, pamiętasz te wielowątkowe epopeje na apisto.pl?

Czasem sobie jeszcze przeglądam, wciąż jest tam wiele aktualnych informacji, aż szkoda że się skończyło.
To forum zaś wg mnie ma się na szczęście zupełnie dobrze.
A co do FB i innych portali społecznościowych to właśnie postępujące spłycanie, skracanie i sprowadzanie wszystkiego do lajków, kudosów czy im podobnych spowodowało moje wyrejestrowanie się z nich. Polecam.
Człowiek ma od razu więcej czasu i spokoju.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Gdy chciałem  wrócić do akwarystyki i nie popełniać w niej błędów młodości gdzie jakiekolwiek czyszczenie zbiornika to był jego restart postanowiłem poszukać maksimum informacji. Oczywiście w internecie. Jako że jestem aspołeczny i moja obecność na tego typu portalach skończyła się na naszej klasie bałem się czy cokolwiek sensownego znajdę. Na szczęście trafiłem tutaj. Najpierw  sporo czytałem i dopiero jak stwierdziłem,  że to forum naprawdę żyje i są tu ludzie z wiedzą to się zarejestrowałem. Mam nadxieję że to się nie zmieni i nadal będzie tu tak fajnie Smile

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
To wszystko niestety prawda i to znacznie szersza niz fora internetowe. Nastepuje tabloidyzacja i splycanie przekazu. Do tego jak komus napiszesz prawde, ze zle robi rybie, bo trzyma pawiooka w 112 l to robisz komus przykrosc i jestes problematyczny.

Mimo kryzysu jak Ruki pisze, to z nami nie jest tutaj tak chyba najgorzej.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Nie do końca się zgodzę, owszem lwia część ludzi na grupach fb to faktycznie pozerzy na lajki ale są też wśród nich miłośnicy ryb. Co do forum, niestety funkcjonuje dużo gorzej niż taki np klub malawi, które zrzesza miłośników odpustowych rybek Big Grin i chyba dlatego cieszy się taką popularnością. Ja z kolei szukając wiedzy trafiłem właśnie tutaj i tutaj też zostałem stale poszukując nowej wiedzy. Także jest nadzieja Big Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Nikt nie kwestionuje tego że w social mediach są też prawdziwi miłośnicy (i to z niemałą wiedzą), akwarystyki czy innych (zależnie od grupy) tematów.
Lecz przekopywanie się przez tony "cyber śmieci" aby znaleźć odrobinę informacji zwyczajnie zniechęca.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
No, największym minusem FB jest to, że wartościowe treści nikną w kupie g..., nic nie wartych postów i wzajemnego poklepywania się lajkami. Sad

Ale za to niektóre grupki fejsbukowe to kopalnie memów akwarystycznych. Big Grin
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości