• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [112] Muszlowce

#1
Przestawiam Wam nową odsłonę mojej 112. Po 10 latach z SA potrzebowałem zmian a już od jakiegoś czasu kręciła mnie Tanganika. Ze względu na rozmiar akwarium wybór dotyczył jedynie muszlowców. Tak więc do rzeczy:

1. Litraż i wymiary akwarium.
112l 80x40x35h

2. Oświetlenie.
DIY: 3 moduły LED zimne białe w aluminiowym profilu

3. Filtracja.
HMF (Musiałem zmienić mojego 15 letniego Aquaela na Aquaszut 750 ze względu na zbyt mały prąd wody)

4. Inny sprzęt.
Grzałka 100W

5. Parametry wody.
Ph 8,5 Gh 11 Kh 17

6. Użyte dekoracje.
Łupek drzewny

7. Obsada akwarium.
1+1 Lamprologus speciosus Kiziki + ok 30 szt młodzieży z różnych miotów

8. Ew. rośliny.
Niezastąpione microsorium Smile

9. Opis, przemyślenia, wnioski itd.
Po przemyśleniach w akwarium wylądowała tylko parka ale okazała się zbyt płodna. Będę chciał wprowadzić jeszcze jeden gatunek muszlowców do akwarium (L. multifasciatus lub L. similis lub L. brevis) żeby następowała naturalna redukcja młodych. Przynajmniej mam taką niedzieję Smile

10. Zdjęcia:
   

   

   

   

   

   

   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Ja również po przygodzie z Ameryką tylko, że BW poszedłem w tanganikę i muszlowce. Moje speciosusy  pływają razem z ocellatusami i Alto shellami i dokładnie tydzień temu odbyły swoje pierwsze tarło. Możesz mi napisać po jakim czasie Twoje opuściły muszlę i jaki pokarm im podawałeś?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Świetne te muszlaki Smile Akwarium do obserwacji pewnie rewelka.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
(20-01-2020, 17:12 PM)Marhord napisał(a): Ja również po przygodzie z Ameryką tylko, że BW poszedłem w tanganikę i muszlowce. Moje speciosusy  pływają razem z ocellatusami i Alto shellami i dokładnie tydzień temu odbyły swoje pierwsze tarło. Możesz mi napisać po jakim czasie Twoje opuściły muszlę i jaki pokarm im podawałeś?
A w jakim akwarium je trzymasz? Jak kupiłem moje L. speciosus to dokładnie nie pamiętam ale chyba ok 2-3 dni nie wyszły z muszli, doszło nawet to tego że wyciągnąłem muszlę z akwarium i pod światło patrzyłem czy one tam naprawdę są Smile. Na początku były bardzo nieśmiałe i jak tylko zauważyły ruch koło akwa to od razu siedziały w  muszli. Ale jako że moje akwarium jest "salonowe" to już przyzwyczaiły się do ruchu i teraz siedzą nad muszlą. Jako pokarm zacząłem im podawać tropical soft line america (rozcieram je w palcach na mniejsze kawałki) naprzemiennie z hikari micro wafers (obydwie wersje bardzo lubią.).

(20-01-2020, 20:20 PM)piotrK napisał(a): Świetne te muszlaki Smile Akwarium do obserwacji pewnie rewelka.
Ogólnie jest trochę nudno bo ryby pilnują raczej własnych muszli ale "młodzież" robi tutaj dobrą robotę bo wymusza na rodzicach to że muszą je przeganiać. Zwłaszcza w czasie karmienia. Rewelacyjnym widokiem jest jak samica łapie jakiegoś podrostka w pysk - jak podpłynie zbyt blisko muszli za jedzeniem -i odstawia go w kąt akwarium i od razu wraca pilnować muszli dalej (mam nadzieję że mi się uda to kiedyś uchwycić i Wam pokazać). Niestety ma to też złe strony bo u paru młodych rybek skrzywiła im przez to kręgosłup Sad
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Chyba nie do końca mnie zrozumiałeś chodziło mi o narybek ;-) po jakim czasie od złożenia ikry zaczął opuszczać muszlę
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
(24-01-2020, 00:08 AM)Marhord napisał(a): Chyba nie do końca mnie zrozumiałeś chodziło mi o narybek ;-) po jakim czasie od złożenia ikry zaczął opuszczać muszlę

Oj długo, nie liczyłem nigdy dni. Wcześniej wypłyną u Ciebie niż ja policzę Smile Co do pokarmu to jadły zmiażdżonego tropicala. On opada na dno a rybcie go sobie skubią.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Samica pilnująca idealnie zakopanej muszli

   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Kapitalna fotka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Zdjęcie z cyklu : nie podchodź ,bo gryzę...
[Obrazek: diyWI0o.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
A one autentycznie gryzą po łapach ;p
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości