• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Większe akwaria, a ich żywotność

#1
Jestem ciekaw ile lat stoją u Was większe (tj.500l+) zbiorniki. Sam miałem stawiać ok 2tys.l  niestety życie różne płata figle i muszę zadowolić się nieco mniejszym.... Generalnie planowałem zakup akwarium za jakiś rok ale że trafiła się okazja to żal było nie skorzystać. Kupiłem 1050l+ sump ok 400l i zastanawia mnie ile takie akwarium może postać bez przeklejania. Może znajdzie się jakiś rekordzista który pochwali się ile stoi u niego podobnej wielkości akwa? 
Drugie pytanie czy w jakiś sposób zabezpieczać spoiny akwarium które odpalone będzie dopiero za jakiś czas?
1200 litrów SA- G. abalios, P. altum
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Producenci klejów podają 10lat.
Ale akwaria stoją nawet drugie tyle.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Myślę, że spokojnie 15 lat przed przeklejeniem ponownym można takie szkła trzymać. Małe- do 200l, to pewnie i drugie tyle Big Grin. Samemu mam część akwariów które stały u znajomego pewnie z 8-10 lat, a teraz stoją z 7 lat u mnie Smile.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
U znanego stoi 900l ma dobre 25l I nic się z tym nie dzieje jeżeli dba się o zbiornik oraz był klejonyborzrz odpowiednia osobę temu nic nie będzie
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Najważniejsze jest dobre klejenie większych akwariów . Ważny jest również czas między sklejeniem a pierwszym zalaniem wodą , nie wolno się spieszyć. Tzw . rozszczelnienie po kilku latach większych zbiorników wynikają z błędów w ich wykonaniu. Zbiorniki dobrze wykonane w przedziale 600 - 1000 l ( większe pewnie też ) wytrzymują spokojnie ponad 20 lat eksploatacji. Mniejsze akwaria sądzę , że jeszcze dłużej. Najstarsze moje klejone akwarium ( 250 l) jest w użyciu już 24 lata i nic nie wskazuje na to , że muszę z nim coś robić.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
O, to prawda. Jak w przeciągu pierwszych 2-3 lat nie zauważymy wycieków to zwykle znaczy, że akwarium już będzie stać i stać Big Grin.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
To mnie uspokoiliście Wink
Zastanawiało mnie czy dobrze robię kupując używany zestaw. Akwarium ma dwa lata także o ile nikt nie popełnił  żadnego babola (a na to nie wygląda) to jeszcze wiele przed nim Smile
Odpalę je dopiero za jakiś czas (pół roku), zabezpieczać czymś silikon?
1200 litrów SA- G. abalios, P. altum
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Sprawdz spoiny, jeśli nigdzie nie ma przerw, baniek powietrza to raczej możesz byc spokojny. Mam u siebie akwaria które mają po 20lat, stały kilka lat na dworze i są szczelne.
660L - CA
525L - SA
375L - CA
240L - AUS
200L - CA
185L - CA
77L - TAN
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Jeśli akwarium jest w dobrym stanie i spełnia Twoje oczekiwania to używane będzie dobrym wyborem. Parę stówek w kieszeni i posłuży.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości