• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: czy wytrzymają?

#1
Witam,

mam problem - 2 akary pomarańczowopłetwe mają wiciowca. Nie mam zbiornika dodatkowego a nie chcę leczyć chemią w głównym zbiorniku - mianowicie jedną z metod na pozbycie się wiciowca jest podniesienie temperatury wody do 35-36 stopni C i obawiam się czy ryby się nie "ugotują".

Akwa 150 x 50 x 50
kubeł Tetra ex 2400
hydroponika
wewnętrzny fluval fan3 plus

3 x akara pomarańczowopłetwa, wiek ok. 1,5 roku
4 x ziemiojad geophagus tapajos red head, wiek ok. 2,5 roku
3 x skalar, wiek ok 2 lata
4 x kirys spiżowy
5 x zbrojnik niebieski

NO3 - ok.30
PH - 8
GH - 14
KH - 10

Pierwszy raz spotykam się z chorobą w moim akwa i nie wiem jak w tym przypadku zaradzić. Pytanie - czy wymienione ryby z obsady przetrwaja tak wysoką temperaturę?????
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Kiepsko to widzęSad Wątpię czy którejś uda się przetrwać. Ja mimo wszystko zdecydowałbym się na leczenie chemią. Aquasan-S preparat w tabletkach z Zoolek-u przeciw pierwotniakom (głównie wiciowcom m.in. Hexamita, Costia, Ichthyobodo), bakteriom i pleśniom.
Pozdrawiam Szymon
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Chyba metronidazol jest na wiciowce, nie lepiej go zdobyc i moczyc w roztworze pokarm czy w jakis bardziej bezposrednio dodawac do akwa?
Jesli pisze bzdury to prosze mnie poprawic, tylko nie cytowac. Tongue
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
(16-03-2012, 18:20 PM)polak.krk napisał(a): Chyba metronidazol jest na wiciowce, nie lepiej go zdobyc i moczyc w roztworze pokarm czy w jakis bardziej bezposrednio dodawac do akwa?
Jesli pisze bzdury to prosze mnie poprawic, tylko nie cytowac. Tongue

metro tylko do żarcia tylko musisz lekko zakwasić wodę bo metro się nie rozpuści i wtedy wsypać jakiś granulat i podać rybom. u mnie skutokowało
jak dodasz do wody to żadnego światła bo się rozłoży i kuracja nie będzie miała sensu.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
kiedyś przechodziłem to z pyskami, jak się później okazało poprzednik karmił je sercem wołowym, czasami tubifeksem. Jeżeli masz dostęp to kup sobie metronidazol, lek jest na receptę, wtedy możesz zrobić kurację w ogólnym, dawka jeżeli się nie mylę to było chyba 1 tabletka na 50 litrów wody w akwarium, ja spotkałem się z 1 tabletką = 250 mg. Kąpiel trwała 5 dni po czym duża podmiana wody i filtrowanie przez węgiel, po tygodniu powtórka i już było dobrze. Czytałem również o metodzie z podnoszeniem temperatury ale bałem się to przeprowadzić, temperaturę powinno się niby podnosić stopniowo i dopiero po kilku dniach osiągnąć te 36 37 stopni ale jakoś tak nie przełamałem się.
Może ktoś tak robił i ma doświadczenie to niech napisze.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
(16-03-2012, 19:24 PM)filas napisał(a): kiedyś przechodziłem to z pyskami, jak się później okazało poprzednik karmił je sercem wołowym, czasami tubifeksem. Jeżeli masz dostęp to kup sobie metronidazol, lek jest na receptę, wtedy możesz zrobić kurację w ogólnym, dawka jeżeli się nie mylę to było chyba 1 tabletka na 50 litrów wody w akwarium, ja spotkałem się z 1 tabletką = 250 mg. Kąpiel trwała 5 dni po czym duża podmiana wody i filtrowanie przez węgiel, po tygodniu powtórka i już było dobrze. Czytałem również o metodzie z podnoszeniem temperatury ale bałem się to przeprowadzić, temperaturę powinno się niby podnosić stopniowo i dopiero po kilku dniach osiągnąć te 36 37 stopni ale jakoś tak nie przełamałem się.
Może ktoś tak robił i ma doświadczenie to niech napisze.

z temperaturą to bym uważał i podanie do ogólnego nie jest najlepszym rozwiązaniem polecm podanie do żarcia skutkuje!!
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
zależy na jakim etapie są ryby, czasami już są w takim stanie, że jedzenia nie podejmują
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Czytałem o metro ale do pokarmu nie ma co dawać bo te 2 akary NIE JEDZĄ Sad Nie chce podawać metro do ogólnego ponieważ zbrojniki źle reagują na ten lek. Nie mam jak przeprowadzić leczenia poza głównym akwa.

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
(16-03-2012, 15:56 PM)Simon napisał(a): Aquasan-S preparat w tabletkach z Zoolek-u przeciw pierwotniakom (głównie wiciowcom m.in. Hexamita, Costia, Ichthyobodo), bakteriom i pleśniom.
Pozdrawiam Szymon
Aquasan-S zawiera metronidazol i działa na bakterie beztlenowe oraz pierwotniaki. Pleśni i bakterii tlenowych nie rusza. Smile

Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
czyli można jednak obejść się bez recepty
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości