• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: chory Skalar Samica :(

#1
Cześć na początku podaję dane wg wymagań:


Pojemność zbiornika- 180L

Wymiary zbiornika- 80x60x40
Jak długo zbiornik funkcjonuje-ponad dwa lata
Wyposażenie zbiornika (filtracja itp.)-filtr zwewnętrzny Aquanova ncf 1000, w środku standardowe gąbki,wata, zeolit, keramzyt,sera torf granulowany, sera siporax algovec,azoo zmiękczacz wody;grzałka standardowa do wielkości zbiornika, oświetlenie 2xt5 + belka LED 23W - w planach zmiana pokrywy i oświetlenia
Obsada-2 skalary, 2 zbrojniki, 4 molinezje, 8 prystelek, 6 bystrzyków ozdobnych, 4 pstrążenice, kilka helenek, 1 x helmet, 2 ślimaki, których nazw nie pamiętam :/
Parametry wody (testy paskowe)
ph-...7,6
KH-...ok 15
GH-...15
NO2-...0
NO3-...między 10 a 25
Częstotliwość i wielkość podmian wody- co 7 dni (max10) 45 l
Jak przyrządzasz wodę do podmian-...woda kranówka odstana min. 24h po podmianie (od ponad miesiąca używam) dolewam preparat Algen Stopp Femanga (miałam problem z krasnorostami)
Czym ryby są karmione oraz jak często- codziennie jeden wybrany pokarm: płatki Tropical Ichtio-vit, Tropical mini wafers mix dla zbrojników; 1x w tygodniu żywa ochotka lub wodzień  (czasem 2x w tygodniu) zakupywane w zoologiku w woreczkach,cukinia 1x w tygodniu, 1 x suszona dafnia, od 2 tygodni rzucam czasem zamiennie granulat specjalnie dla skalarów z Tropicala dostałam jakąś próbkę w zoologiku - niestety nie zostawiłam sobie opakowania i dopiero teraz doczytałam na forum, że granulat powinno się wcześniej moczyć Sad
Czy ryby były ostatnio leczone-nie były
Czy do zbiornika doszły ostatnio jakieś nowe ryby-nie doszły


Objawy chorej ryby - Od jakiegoś czasu (ok. miesiąc) nie chce jeść z taką jak wcześniej chęcią ochotki (ale nie uważałam tego za objaw choroby), do tego w dniu wczorajszym zaobserwowałam dziwne białe wypukłe krosty na głowie i opuchnięty brzuch. Do tego wydaje mi się, że ma lekki wytrzeszcz i jak teraz stwierdzam też spowolnione ruchy, w oku i przy pyszczku tak jakby czerwone zmiany (?) widoczne na pierwszym i drugim zdjęciu. Inne ryby wyprzedzają ją podczas karmienia. Próbowałam dziś podać jej płatki pensetą - zjadła. Nie wiem jak wyglądają jej odchody bo nie udało mi się obecnie na nie trafić...ryba oddycha z większą częstotliwością niż samiec, chowa się trochę w roślinach ale pływa też po calym akwarium.



Dodam od razu, że nie mam możliwości odizolowania samicy ani nie posiadam mikroskopu do badania odchodów :/...
Proszę o poradę...Confused Sad


Dołączam fotki ze zmianami: 















Załączone pliki Miniatury
                           
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Hej,
Dodaj proszę zdjęcia jako załączniki, żeby zostały na przyszłość Smile
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Dzięki za podpowiedź Smile sierotka patrzyłam czy można dołączyć załączniki i nie zauważyłam...że jest taka opcjaGlupol
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Nikt nie podpowie?Smutny
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Zrezygnuj z ochotki. Zwłaszcza przekarmianie tym pokarmem = problemy. Jak opuchnięty brzuch i wytrzeszcz to słaba nadzieja.
Ja dąłbym po krótkiej kąpieli 10g soli/1L wody z akwa 20-30min. do osobnego akwa /czyste szko/ temp. na 32`C. I tam MLP, też do pokarmu - szklarka, artemia.
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Kąpiel w soli w głównym zbiorniku i później do osobnego akwarium?
A czy to MLP mogę użyć w głównym zbiorniku i podnieść temperaturę mniej?Nie mam zbiornika osobnego dla niej :/...filtra itd...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Najpierw kąpiel w soli, potem do czystego zbiornika

Wysłane z mojego MI 8 Lite przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Przy 180L akwa winien być taki 30-50L na kwarantannę itp + zwykły filtr wewn. z gąbką, grzałka. MLP w nowym, może jakiś duży słój tak na tydzień?
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Niestety nie udało mi się zakupić MLP a byłam w kilku sklepach Sad
Kupiłam sól Zoolek i CMP.
Co do akwarium na kwarantannę to przyznam się, że planowałam jakiś czas temu zakup 30l i trafiłam okazyjnie kostkę aquael ale była do sprzedaży z tzw. życiem czyli krewetki + bojownik a mam jeszcze akwarium 60l też z mieszkańcami (neonki, prętniki) i zwyczajnie na 4te w 40m2 w bloku nie mam miejsca a chyba takie akwarium na kwarantannę musi chodzić cały czas żeby filtr był dojrzały? Jak to wygląda w praktyce? Może te pytania wydają się głupie ale niestety nie mam znajomych od których mogłabym nabierać konkretnej wiedzy i tylko wspomagam się informacjami z netu.
Jakby to miało teraz technicznie wyglądać to postawienie akwarium dla skalara?Nowe akwarium, nowy niedojrzały filtr i woda odlana z akwarium?

Wracając do choroby skalara. Wyczytałam na soli żeby nie stosować kąpieli krótkotrwałych w zbiorniku ogólnym. Żeby zastosować kąpiel krótkotrwałą dla 5-10g/l w małym zbiorniku lub długotrwałą w ogólnym z mniejszą ilością soli 1-3g/l przez 3-5 dni. Zgłupiałam...

Co do tego dużego słoja...to jak to ogarnąć tak konkretnie Smile?Do słoika wsadzić rybę i jakiś mały filtr/napowietrzacz? Chyba nie poradzi sobie bez filtra?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Obawiam się że pomoże mu to jak Rozalce z Janka Muzykanta 3 zdrowaśki w piecu Sad No ale próbować trzeba. 
A tak swoją drogą to patrzę na swój baniak 40 cm wysoki i nijak nie mogę sobie w nim skalarów wyobrazić Smile chyba że u Ciebie 60 to wysokość.

520 l  - CA - P. panamensis + A. nanolutea + X. helleri Rio Jalapa
Fishhotel :
144 l - WA -A. thomasi F1
144 l - WA - P. kribensis "Lokunje" F1
144 l - CA - T. socolofi + P. salvatoris
96 l - WA - zbieranina
54 l - WA - N. transvestitus
+ Miejsce na coś nowego
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości