• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: 90x45x45 - pierwsze BW

#1
Question 
Cześć,
od jakiegoś czasu zamierzam założyć swoje pierwsze BW akwarium. Baniak stoi pusty i powoli kompletuję sprzęt. Nie mogę się zdecydować na obsadę.

Szkło:
Optiwhite 90x45x45 8mm

Oświetlenie:
Chihiros A501 50cm 4000 lumenów (została mi z roślinniaka nie widzę powodu by zmieniać do blackwater. Jeśli światła będzie za dużo można zmniejszyć regulatorem. Docelowo będzie zawieszona nad akwarium na linkach z sufitu).

Filterek:
Ikola 600 MAXX wypełniona gąbką.
FILTR RO posiadam.
Grzałka przepływowa HYDOR.

Wystrój:
Planuje typowe BW. Może trochę słabszą intensywność koloru wody - wszystko zależy od obsady.
Piach na dno. Korzenie dębowe, jakiś syfek w postaci liści i patyczków, szyszki olchy.
No i bardzo mi zależy na całej lub większości tafli porośniętej Limnobium, Red root floaters albo jakimś innym szajsem. Akwarium BEZ POKRYWY.

Dotychczas miałem roślinniaka HT, teraz mam 2 lowtechy z krewetkami i jeden z kiryskami albino (przybłędy).

Jeśli chodzi o obsadę to docelowo miały być: Kakadu, Corydoras Panda i Hyphessobrycon bentosi. Chciałem zrobić coś ala rzeczka w Peru.
Ale strasznie podobają mi się też Mikrogeophagus altispinosus. Myślałem też o A. baenschi.
Nie mam pojęcia na jakie ryby się zdecydować. Najbardziej zależy mi na ciekawych zachowaniach. Jakie inne pięlęgniczki lub inne ryby byście polecali?
No i czy macie uwagi do samego sprzętu? Lub jakieś podpowiedzi? :)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Gąbki przy bw z syfkiem może Ci się szybko zapchać.
Światło do skręcenia raczej. Chyba że zrobisz tak czarne wody, że trzeba będzie świecić pełną mocą, żeby coś dojrzeć.
Obsada spoko, nawet przy podmianie Apisto na wymienione pielęgniczki. Jedynie przy boliwijkach pamiętaj, że grupka 6 osobników by się przydała.
Co do innych ryb, to w zależności od tego, jakie lubisz pod kątem charakteru. Ciekawe są różne zwinniki a'la rodostomus, bo są dosyć ruchliwe i często trzymają stado.
Z małych kirysków napoensis też byłyby spoko.
Z Apisto, to wszystkie, byleby zgrać parametrami z resztą obsady. Wink
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Grupka kilku sztuk M. altispinosus i do tego stadko drobnoustka któregoś (Nannostomus trifasciatus byłby z biotopotu) i na pewno baniaczek byłby ciekawy i tętniący życiem Smile
Pozdrawiam,Kamil.

[650L] Strefa przejściowa Jeziora Malawi...
[160L] Szybko płynące wody Azji...
[160L] Mała rafa...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Czyli rozumiem, że lepsza by byla ceramika/matrix? A jakbym dał na wlot filtra gąbkę jako prefiltr, która zbierała by syfek i co jakis czas czyścił?
Taki baniak nie byłby za mały na 6 altispinosus? Dzieki za podpowiedzi
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Do filtracji biologicznej tak.
Mechanicznie prefiltr gąbkowy wystarczy, w końcu baniak ma się opierać na syfku.
Teoretycznie dno 90x45 to minimum na taką grupkę.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Tak czytam i czytam to forum to niektórzy piszą, że boliwijek nie powinno sie trzymać w grupie tylko parami. 
Na różnych stronach (seriouslyfish np.) Jest napisane, że lepiej trzymać w grupie. Czy tutaj wszystko zależy od wielkości zbiornika czy są "dwie szkoly"?
Jakie wkłady biologiczne byscie polecali? Tak zeby stosunek ceny do jakości byl najlepszy?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Odpuściłbym boliwki, bo po pierwsze zbiornik przymały dla grupki, a po drugie nie wyglądają zbyt dobrze w BW.

W takim baniaku mógłbyś spokojnie spróbować z 3+3 A. baenschi.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Niech tak będzie. Odpuszczam sobie boliwijki - nie ma po co męczyć ryb. 
Czyli znowu będę miał w glowie odwieczny dylemat Big Grin Baenschi czy cacatuoides. 
Ale wydaje mi sie że 3 pary baenschi miałyby ciekawsze zachowania niz kakadu 1+3.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Jak chcesz typowe bw to polecil bym atahualpy , bardzo ladne apisto i 1+3 by bylo spoko , one w peru wystepuja w rio Itaya
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Atahualpy to w typowym(mocnym) BW akurat nie prezentują się najlepiej. Dla nich najlepiej czysta/słomkowa woda, i wtedy widać ich kolory. Smile
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości