• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Neolamprologus furcifer (Boulenger , 1898) Kasanga

#1
Witam,

od jakiegoś czasu w moim akwarium zagościł nowy jak dla mnie i dość rzadko spotykany w akwariach Neolamprologus furcifer. Ryby są zakupione w firmie Tropheus Tanganika z Krakowa czyli pokolenie WF (F0).
Kilka słów o tym bardzo ciekawym i mało poznanym gatunku.

Naturalnym środowiskiem bytowania Neolamprologus furcifer jest zaciemniona strefa skalista z licznymi blokami skalnymi, szczelinami, uskokami i niżej usytuowanymi nawisami skalnymi. Stale przebywa w pobliżu pionowych skał pływając najczęściej brzuchem skierowanym bardzo blisko do powierzchni skalnych nawet w pozycji odwróconej (pod nawisem) . Prowadzi samotny tryb życia poza okresem rozrodu.

N. furcifer dorasta do ok.15 - 17 cm (samiec). Samiczki są niewiele mniejsze i mogą dorastać do 13-15 cm. W warunkach sztucznych mogą osiągać jeszcze większe rozmiary. W akwarium możemy obserwować chwilowe zaburzenia pracy pęcherza pławnego wskutek nagłych zmian ciśnienia. Objawia się to leżeniem na dnie akwarium przez dłuższą chwilę i problemami z pływaniem w toni wodnej. Ta dolegliwość mija po kilku tygodniach.

N. furcifer można hodować w akwarium od minimalnej objętości 400 litrów do 600 litrów lub więcej. Chcąc hodować większa grupę należy zadbać o zbiornik o powierzchni dna o wymiarach 150x60 cm lub większej. Dbając o dobrostan omawianego gatunku musimy rybom zapewnić środowisko podobne do tego które mają w naturze.

N. furcifer należy do mięsożerców i taką też dietę należy mu zapewnić podczas hodowli w akwarium. W warunkach sztucznych takson ten należy karmić pokarmami naturalnego pochodzenia, min. wodzieniem, czarnym komarem, dorosła artemią, lasonogami (mysis). Jak urozmaicenie diety podajemy dobrej jakości pokarmy sztuczne, które również są przyjmowane bez większych problemów.
N. furcifer należy do agresywnych taksonów i dlatego też polecany jest dla akwarystów bardziej doświadczonych. Szczególną agresję przejawiają dominujące samce podczas obrony swojego terytorium. Poza takimi sytuacjami N. furcifer jest w miarę spokojnym gatunkiem i w większych akwariach nie przejawia wzmożonej agresji w stosunku do przedstawicieli swojego gatunku oraz innych ryb przez co nie powoduje u nich uszkodzeń ciała. Dymorfizm płciowy u N. furcifer jest słabo zaznaczony.

N. furcifer należy do szczelinowców, gatunków o otwartym wylęgu. Jeżeli zdecydujemy się na wariant haremowy czyli na jednego samca będzie przypadać kilka samic (np. na stronie http://www.tanganyika.si można znaleźć informację, że na jednego samca może przypadać 10 samic) wówczas akwarium powinno być stosunkowo większe. Jaja składane są na sklepieniu groty lub pod nawisem skalnym.  Ilość złożonej ikry może wynosić od 50 do 100 sztuk ziaren. Ikrą i wylęgiem opiekuje się samica.


       
       
       
   
Pozdrawiam Leszek
Klub Miłośników Tanganiki
http://klub-tanganika.pl/
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Wiadomości w tym wątku
Neolamprologus furcifer (Boulenger , 1898) Kasanga - przez rufus - 18-11-2019, 23:41 PM

Skocz do:


Browsing: 1 gości