• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Akwarium BW 200L - Pomoc w doborze obsady.

#11
No 1+3 Inki są super opcją ale patrzę że Mpaw ma same samice :/ + z tego co patrzyłem na jego koncie FB i uzywając e-podróżnika nie ma szans na bezpośrednie połączenie. Teraz mam nie małą zagwozdkę.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#12
Tak więc padło na Kakadu 1+3. Wychodzę z założenia że to dobry układ w moim akwarium. Z tego co wiem Kakadu mają taki sam temperament jak Inki. Juto przysiądę i zacznę rozmyślać nad resztą obsady. Także liczę na waszą pomoc i bardzo dziękuję za dotychczasową raz jeszcze.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#13
(14-11-2019, 09:40 AM)mimo12 napisał(a): Jeśli chodzi o ryby towarzyszące, to po zdecydowaniu się na Apisto będzie łatwiej dobrać.
Generalnie przy biotopie musisz poszukać konkretnej lokalizacji i sprawdzić, co jeszcze, oprócz Apisto tam występuje.
Przy środowiskowym, sprawdź, co z bystrzyków zwinników, kirysków, czy pstrążenic masz dostępne, wybierz te pasujące parametrami wody i wielkością, jeden gatunek na dno, jeden w toń i ewentualnie jeden na taflę (oczywiście możesz mieć różne propozycje) i wtedy możemy to omówić. Dobrze będzie, jak sam, przy wskazówkach i radach innych, zbudujesz obsadę, bo to Ciebie ma cieszyć.

Dobra to tak. 

1+3 Apisto Kakadu
4x Loricaria Red 
20x Drobnoustek Beckfordi (mniej czy więcej?) 
10x Kirys Panda (te czy mniejsze kirysy?)
?x Eques (dawać wgle czy odpuścić? Jak już to w jakiej ilości?) 

To by było biotopowo. No może pomijając Loricarie. Z tego co mi wiadomo to w dwusetce można trzymać max 40 ryb. 

Z tych niekoniecznie sprzyjających apisto.  

Z bystrzyków podoba mi się Ozdobny.
Ze zwinników jarzeniec oraz rhodostomus jakoś tak. Czerwony łepek.
A tak poza neon czerwony bo Inessie trudno temperaturę utrzymać niską oraz ta nie sprzyja reszcie obsady. 

Z osobistych uwag powiem tak. Fajnie by było jakby jakaś drobnica od Apisto się ostała. Nie wiem czy zależy mi na tym aby odchowywać całość narybku. Szczerze mam tylko jeden zbiornik i na więcej się nie zapowiada. Co najwyżej większy w przyszłości. Kotnika też brak. Tak to wygląda. Co sądzisz/sugerujesz?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#14
kolego jak ma być biotop jak wcześniej Kolega Maciek wspomniał znajdź konkretną lokalizację jaka cię interesuje następnie znajdź opracowania z danej lokalizacji i w opracowaniach znajdziesz występujące rośliny oraz zwierzęta informacje odnoście parametrów wody itp jak występuję dana roślina to ją musisz mieć tak samo jest z rybami , a jeśli masz motywację to powinno się udać bo dziesiątki jak nie setki godzin spędzone w sieci na szukaniu informacji ,a jeżeli myślisz ze chcesz BW i jest to biotop jesteś w błędzie to rodzaj środowiska i też takie środowisko wymaga trzymania odpowiednich parametrów wody Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#15
(19-11-2019, 11:41 AM)barttsw napisał(a): kolego jak ma być biotop jak wcześniej Kolega Maciek wspomniał znajdź konkretną lokalizację jaka cię interesuje następnie znajdź opracowania z danej lokalizacji i w opracowaniach znajdziesz występujące rośliny oraz zwierzęta informacje odnoście parametrów wody itp  jak występuję dana roślina to ją musisz mieć tak samo jest z rybami , a jeśli masz motywację to powinno się udać bo dziesiątki jak nie setki godzin spędzone w sieci na szukaniu informacji ,a jeżeli myślisz ze chcesz BW i jest to biotop jesteś w błędzie to rodzaj środowiska i też takie środowisko wymaga trzymania odpowiednich parametrów wody Smile

Tu właściwie nie chodziło o zbiornik biotopowy a raczej o biotopową obsadę. Co do BW wiem że nie odnosi się to do biotopu a jedynie do rodzaju wód. Czytając wcześniejsze wypowiedzi innych osób odnośnie zbiornika środowiskowego to ku takiemu się skłaniam. Nie chce zwyczajnie żeby to był losowy, przypadkowy misz-masz wszystkiego. Co do wody w akwarium to wlewam tam czyste RO. 
I przepraszam jeżeli jakakolwiek moja wcześniejsza wypowiedź cię w jakiś sposób uraziła Smile .
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#16
Beckefordi na pewno tyle się zmieści.
Czy więcej, to nie wiem, nie miałem nigdy żadnych drobnoustków, ciężko mi wyczuć, czy wystarczy ich tyle do zrobienia stada w tej wielkości akwarium, bo to specyficzne ryby.
Eques bym odpuścił, bo to drugie drobnoustki. Chyba że chcesz dwa wizualnie zbliżone gatunki, ale jak dasz ich po stadku, to mogą wyglądać razem jak za duża grupa na takie akwarium.

Kiryski panda to poniżej 25°. Jak chcesz trzymać więcej, czy latem masz gorąco w mieszkaniu, to lepiej wybierz inny gatunek. Przy czym tej wielkości kiryski, to masz poniżej napisane, że może być spory problem z jakimikolwiek młodymi.
Większą szansę mają na przetrwanie przy habrosus, czy pygmaeus. (Przy czym te drugie też lubią żyć w sporej grupie, więc nie ograniczałbym stadka do 10-15 sztuk, ale jak uznasz, że filtracja i miejsce w zbiorniku pozwoli, to dać ich trochę więcej.)

To 40 ryb to bez przesady. To zależy od wielkości ryb, charakteru, filtracji, aranżacji. Możesz wpuścić 30 sztuk bystrzyków Amandy i 15 kirysków, do tego Apisto, czy zbrojniki, to zrobi Ci się ponad 50 ryb i przy dobrej filtracji nie będzie problemu dla ryb, a wrażenia przerybienia również nie powinno być.
Ta obsada wyżej to tylko przykład, ze względu na to, że Amandy są po prostu male. Tongue

Ja bym wybrał albo drobnoustki albo bystrzyki albo zwinniki, bo drobnoustki, nawet te żyjące przy tafli (eques) mogą być zbyt zdominowane. Neon czerwony też spoko ryba, ale przy zakupie w sklepie uważaj na plistoforozę. Ostatnio bardzo często ją widuję u sklepowych neonów, w różnych miastach.

Jak chcesz odchować jakieś młode, to bez kirysków, w toń drobnoustki.
Takto przy kiryskach, to bierz dowolny gatunek w toń, bo młodych i tak nie odchowasz.
Poza tym, jakby się odchowywały maluchy, a byś nie miał gdzie ich przełożyć, to odłowienie każdych kilku sztuk maluchów wiązałoby się z lekką lub całkowitą destrukcją aranżacji albo próbami odłowu pułapkami.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#17
(19-11-2019, 12:37 PM)Farron napisał(a):
(19-11-2019, 11:41 AM)barttsw napisał(a): kolego jak ma być biotop jak wcześniej Kolega Maciek wspomniał znajdź konkretną lokalizację jaka cię interesuje następnie znajdź opracowania z danej lokalizacji i w opracowaniach znajdziesz występujące rośliny oraz zwierzęta informacje odnoście parametrów wody itp  jak występuję dana roślina to ją musisz mieć tak samo jest z rybami , a jeśli masz motywację to powinno się udać bo dziesiątki jak nie setki godzin spędzone w sieci na szukaniu informacji ,a jeżeli myślisz ze chcesz BW i jest to biotop jesteś w błędzie to rodzaj środowiska i też takie środowisko wymaga trzymania odpowiednich parametrów wody Smile

Tu właściwie nie chodziło o zbiornik biotopowy a raczej o biotopową obsadę. Co do BW wiem że nie odnosi się to do biotopu a jedynie do rodzaju wód. Czytając wcześniejsze wypowiedzi innych osób odnośnie zbiornika środowiskowego to ku takiemu się skłaniam. Nie chce zwyczajnie żeby to był losowy, przypadkowy misz-masz wszystkiego. Co do wody w akwarium to wlewam tam czyste RO. 
I przepraszam jeżeli jakakolwiek moja wcześniejsza wypowiedź cię w jakiś sposób uraziła Smile .
nic mnie nie uraziło bo niby co Smile to jak stawiasz sprawę ze ma byc to środowiskowe to może pojdziesz w kierunku konkretnej rzeki (nie biotop) i obsada z danej rzeki Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#18
(19-11-2019, 13:15 PM)mimo12 napisał(a): Beckefordi na pewno tyle się zmieści.
Czy więcej, to nie wiem, nie miałem nigdy żadnych drobnoustków, ciężko mi wyczuć, czy wystarczy ich tyle do zrobienia stada w tej wielkości akwarium, bo to specyficzne ryby.
Eques bym odpuścił, bo to drugie drobnoustki. Chyba że chcesz dwa wizualnie zbliżone gatunki, ale jak dasz ich po stadku, to mogą wyglądać razem jak za duża grupa na takie akwarium.

Kiryski panda to poniżej 25°. Jak chcesz trzymać więcej, czy latem masz gorąco w mieszkaniu, to lepiej wybierz inny gatunek. Przy czym tej wielkości kiryski, to masz poniżej napisane, że może być spory problem z jakimikolwiek młodymi.
Większą szansę mają na przetrwanie przy habrosus, czy pygmaeus. (Przy czym te drugie też lubią żyć w sporej grupie, więc nie ograniczałbym stadka do 10-15 sztuk, ale jak uznasz, że filtracja i miejsce w zbiorniku pozwoli, to dać ich trochę więcej.)

To 40 ryb to bez przesady. To zależy od wielkości ryb, charakteru, filtracji, aranżacji. Możesz wpuścić 30 sztuk bystrzyków Amandy i 15 kirysków, do tego Apisto, czy zbrojniki, to zrobi Ci się ponad 50 ryb i przy dobrej filtracji nie będzie problemu dla ryb, a wrażenia przerybienia również nie powinno być.
Ta obsada wyżej to tylko przykład, ze względu na to, że Amandy są po prostu male. Tongue

Ja bym wybrał albo drobnoustki albo bystrzyki albo zwinniki, bo drobnoustki, nawet te żyjące przy tafli (eques) mogą być zbyt zdominowane. Neon czerwony też spoko ryba, ale przy zakupie w sklepie uważaj na plistoforozę. Ostatnio bardzo często ją widuję u sklepowych neonów, w różnych miastach.

Jak chcesz odchować jakieś młode, to bez kirysków, w toń drobnoustki.
Takto przy kiryskach, to bierz dowolny gatunek w toń, bo młodych i tak nie odchowasz.
Poza tym, jakby się odchowywały maluchy, a byś nie miał gdzie ich przełożyć, to odłowienie każdych kilku sztuk maluchów wiązałoby się z lekką lub całkowitą destrukcją aranżacji albo próbami odłowu pułapkami.

Dziękuję bardzo za pomoc! 
Ostatnie właściwie pytanie. Twoim zdaniem jest sens wpuszczać więcej niż jeden gatunek śmigaczy? Czy wybrać tylko jeden i tego się trzymać?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#19
Jakbyś wybrał pstrążenice na taflę, to można drugi w toń.
Możesz też zerknąć na hokejówki, które lubią pływać wyżej, czy się nie zgrają Ci wizualnie ze ze zwinnikami, czy bystrzykami, ale to może być za dużo, bo nie siedzą przy samej tafli.
Przy tej wysokości akwarium można sobie pozwolić na dwa gatunki, ale raczej stawiałbym na pstrążenice, ewentualnie smuklenie jako drugi gatunek na taflę, a w toń inne śmigacze.

Z własnych doświadczeń, ja w tych wymiarach akwarium miałem pstrążenice marmurkowe i fantomy czerwone. Zgrywały się zarówno optycznie, jak i nie wchodziły sobie w drogę.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#20
Daj beckfordy i pstrążenice, ukośniki wizualnie są zbliżone do drobnoustków. I pandy IMO okej, pigmejki mogą zrobić za obiad dla wyrośniętych kakadu. Big Grin
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości