• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Akwarium BW 200L - Pomoc w doborze obsady.

#1
Information 
Witam.
Szczerze to już od dwóch dni przeglądam te podwodne potwory zwane rybami i nijak nie mogę się zdecydować.
Czasem zastanawiam się dlaczego nikt nie stworzył katalogu z rybami w którym oprócz informacji jakie zazwyczaj się tam znajdują były by także zdjęcia ich naturalnego środowiska oraz rozpisane ryby z którymi obiekt naszego zainteresowania na co dzień styka się płetwami.
Stąd też przychodzę do was z prośbą o poradę/pomoc/sugestie w wyborze obsady.

Akwarium 100x40x50 '200l' a w nim już są
4x Apisto Inka (Baenshi tylko chyba mam mało kolorowe jakieś, brane w Diskus Zoo. I nie wiem co jest czym.) Confused
4x Loricaria sp. Red

A dalej nie wiem. Przeczytałem FAQ
N. marginatus, mortenthaleri, trifasciatus, pstrążnice, ukośniki (strzelam że o eques chodzi), smuklenie (a tu nawet nie wiem o jakie rybiszcza się rozchodzi), mini kirysy.
Ktoś także zasugerował mi 'zwinnik latarnik lub jarzeniec, Armstronga'. 


Wiadomo to mi ma się podobać ale chce was zapytać jak wy byście to 'obsadzili' oraz w jakiej ilości? Jakie są jeszcze opcje oprócz tych już wcześniej wymienionych które pochodzą z BW Ameryki Południowej?


Zastanawia mnie też z jakimi rybami w naturze Baenshi zbija piątkę? I można by je tu wpuścić..


I odnośnie Loricaria sp. Red. Czy można tego zbrojnika wgle przypisać do jakiegoś innego Biotopu niż 'hodowla' Usmiech.


Bardzo dziękuję za pomoc. Jestem otwarty na wszelkie uwagi odnośnie zbiornika.


[Obrazek: f506b35a41837.jpg]

P.S
Tak to 'korzenie' od AkwaŁobuza.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Jakieś szczątkowe informacje znajdziesz tutaj:
https://www.seriouslyfish.com/species/ap...-baenschi/
Potem polecam zajrzeć na gbif.org i tam poszukać listy ryb w wymienionych na poprzedniej stronie rzekach i odcinkach rzek.

Smuklenie to np. Copella arnoldi.

Wybór ryb masz spory, jeśli chcesz zbiornik środowiskowy, z rybami podobnego pokroju i warunków, jak naturalnie występują z Inkami, a jak biotopowy, to trzeba więcej poczytać i wybór staje się znacznie ograniczony, oczywiście wtedy bliżej akwarium do natury.

Loricaria red nie mają przypisanej żadnej lokalizacji, z tego co mi wiadomo. Przypuszcza się, że to odmiana hodowlana lub hybryda. Ale jak ktoś ma świeższe info, to proszę o sprostowanie.

W baniaku ma zostać docelowo para Inek? Masz zdjęcia poszczególnych osobników? Może damy radę już rozróżnić płeć.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
(13-11-2019, 23:16 PM)mimo12 napisał(a): Jakieś szczątkowe informacje znajdziesz tutaj:
https://www.seriouslyfish.com/species/ap...-baenschi/
Potem polecam zajrzeć na gbif.org i tam poszukać listy ryb w wymienionych na poprzedniej stronie rzekach i odcinkach rzek.

Smuklenie to np. Copella arnoldi.

Wybór ryb masz spory, jeśli chcesz zbiornik środowiskowy, z rybami podobnego pokroju i warunków, jak naturalnie występują z Inkami, a jak biotopowy, to trzeba więcej poczytać i wybór staje się znacznie ograniczony, oczywiście wtedy bliżej akwarium do natury.

Loricaria red nie mają przypisanej żadnej lokalizacji, z tego co mi wiadomo. Przypuszcza się, że to odmiana hodowlana lub hybryda. Ale jak ktoś ma świeższe info, to proszę o sprostowanie.

W baniaku ma zostać docelowo para Inek? Masz zdjęcia poszczególnych osobników? Może damy radę już rozróżnić płeć.

Para Inek? To jak w końcu się je trzyma? W parach czy Haremach?
Co do zdjęcia mam. Zdjęcie sprzed restartu do BW. Czyżby same samice?

Chyba że docelowo masz na myśli Inki a nie coś innego.. Ostatnio po głowie mi Kakadu chodzi ale nie miał bym co zrobić z tymi biedakami.

Co do obsady jestem ciekaw zarówno środowiskowej jak i biotopowej ale coś czuje że Biotop w przypadku Inek = praktycznie puste akwarium ew. pewnie jakieś ukośniki czy pstrążenice pływające przy tafli. Czyli tafla zagospodarowana, dno również a środek pusty. Smutna i mało wesoła wizja aczkolwiek mogę się mylić.

[Obrazek: fe3a3986eb548.jpg][Obrazek: 02b81c16615fb.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Wygląda na to, że dalej w diskusie sprzedają hybrydy apisto... To nie są czyste inki- widać to zwłaszcza po samicach. Masz układ 2+2.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
(14-11-2019, 00:28 AM)Papja napisał(a): Wygląda na to, że dalej w diskusie sprzedają hybrydy apisto... To nie są czyste inki- widać to zwłaszcza po samicach. Masz układ 2+2.

Czyli układ taki jak prosiłem bo swego czasu tak mi ktoś polecił. Oj. Chciałem tych inek jak głupi. Specjalnie do Warszawy jechałem bo najbliżej oraz tylko tam znalazłem. Brak grzebyka oraz kolorystyka z tym co w internecie mi się nie zgadzała ale tłumaczyłem sobie to stresem czy złą dietą. W końcu przyjąłem że kolory tylko w czasie tarła.. Aj aj. Szkoda.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
To, że są to hybrydy najbardziej widać po samicy - prawdziwe Inki są nie do pomylenia z niczym, mają wyraźny wzór na ciele jak osa, ale faktycznie samce też mają za niskie irokezy. Niestety twoje (a także innego usera na forum) to ni to inki, ni to panduro/nijsseni... Sad
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Czyli najzwyczajniej w świecie sprawiłem sobie nie trafiony prezent urodzinowy jadąc 120km po te ryby :/. Temat trochę zboczył z kursu jednakże jestem szczęśliwy i bardzo wdzięczny bo na Facebooku prawdopodobnie nigdy bym się tego nie dowiedział. Warto teraz przemyśleć oddanie rybek do adopcji. Kupienie Kakadu.. Skąd właściwie mogę zdobyć prawdziwe Inki? Jestem z okolic Ostrołęki jeżeli to coś pomoże. Zakup Kakadu w akwarystycznym to też raczej średni pomysł? Czy akurat o Kakadu nie ma się czym martwić?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Zobacz aktualną ofertę użytkownika mpaw.  
Tu na forum
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Jeśli chodzi o ryby towarzyszące, to po zdecydowaniu się na Apisto będzie łatwiej dobrać.
Generalnie przy biotopie musisz poszukać konkretnej lokalizacji i sprawdzić, co jeszcze, oprócz Apisto tam występuje.
Przy środowiskowym, sprawdź, co z bystrzyków zwinników, kirysków, czy pstrążenic masz dostępne, wybierz te pasujące parametrami wody i wielkością, jeden gatunek na dno, jeden w toń i ewentualnie jeden na taflę (oczywiście możesz mieć różne propozycje) i wtedy możemy to omówić. Dobrze będzie, jak sam, przy wskazówkach i radach innych, zbudujesz obsadę, bo to Ciebie ma cieszyć.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Ja jestem ciekaw który hodowca robi taką krecią robotę i wypuszcza na rynek takie bastardy.... Ale wracając do meritum, czyli obsady. Nie musisz jej robić idealnie biotopowej by "sobie przybijały" piątki. Smile Masz idealny baniak na układ 1+3 Inek, do tego wpuszczasz bandę kirysków, czy to mniejszych C. habrosus(do 20 sztuk) czy trochę większych C. panda(10-15 sztuk). Co do śmigaczy w toni akwarium to masz dwie opcje,
- pierwszą, czyli małe drobnoustki(marginatus, mortenthaleri, rubrocaudatus, beckfordi) czy ukośniki(tak, N. eques Wink)- ryby które umożliwią odchowanie dużej ilości narybku
- drugą, czyli wszelakie zwinniki, neony, bystrzyki- ale przy nich będzie trudno o skuteczne tarło.

Jeśli akwarium masz dobrze przykryte to możesz jeszcze wpuścić pstrążenice czy smuklenie pryskacze. Przy tych pierwszych pamiętaj jednak, że trzeba je odpowiednio karmić by długo cieszyły akwarystę. Najlepiej kupić hodowlę bezskrzydłych muszek owocówek.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości