• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Filtr, Sump, przepływy

#1
Poszukuję artykułów dotyczących filtrów, sumpów itp. Porównanie sumpów do kubełków i budowa zbiornika technicznego i komina przelewowe go w akwarium. 
Nie musi być literatura fachowa, a napisane przez was teksty też będą cenne w bibliografii Smile 
Lupki używałem i część tematów też zlinkuje Wink co według was jeszcze mi się przyda z powyższych tematów. 
Pozdrawiam 
Wesoly
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Czasy się zmieniają. Teksty i informacje sprzed kilku lat powoli stają się nieaktualne. Przy tych mediach biologicznych które są teraz dostępne (np produkty Maxspecta) stosowanie sumpa w zbiorniku slodkowodnym mniejszym niż 1000L powoli zaczyna mijać się z celem. Lepiej pod głównym zbiornikiem postawić sobie po prostu drugi, albo ze dwa inne osobne akwaria zamist sumpa Smile

No chyba że chodzi o akwarium morskie. Tam sump to prawie mus, żeby mieć gdzie wsadzić odpieniacz, reaktory itd...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Loobo nie zgodzę się bo kubły to jest dramat jedyna alternatywa dla sumpa jest kaseciak , osobiście kocham sumpy tyle możliwości co posiada ta filtracja niema żadną inna zgodzę się natomiast odnośnie Medi biologicznych maspect sera
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
A co jest zlego w stosowaniu wysokoporowatych medii lub absorbentow?

Zakladajac ze dzialaja
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Potwierdzam Kubełki to jest jakiś dramat. Mam akwaria 112 (Tetra ex800 plus) i 240 (Unimax 250) i problemem jest przepływ Im więcej mediów się wsadzi tym jest gorzej W ogóle startujemy z progu 1/3 wydajności katalogowej i później jest tylko gorzej. Do tego dochodzą prefiltry wszelkiej maści, jak nie chcemy zapchać ceramiki po miesiącu. Efekt jest taki że woda faktycznie czysta ale co tydzień odmulanie dna i czyszczenie prefiltrów. Jeden w akwarium i jeden przed kubełkiem. A i jeszcze zasilacz ups cały czas w czuwaniu.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
(06-11-2019, 22:23 PM)mikezetfirst napisał(a): A co jest zlego w stosowaniu wysokoporowatych medii lub absorbentow?

Zakladajac ze dzialaja

jeżeli masz namyśli lawę wulkaniczną to największe g.....jakie istnieje rozpuszcza się a co za tym idzie miesza w parametrach nawet z dopłatą nie chce tego widzieć Big Grin choć tez co do porowatości bym się kłócił bo np kulki maspecta są bardziej porowate nie mówiąc już o wydajności filtracyjnej Smile absorbenty to dobra sprawa ale trzeba wiedzieć jak ich używać i jak je przygotować bo węgiel wymaga przygotowania Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Osobiscie nigdy lawy nie uzywalem ale nie brakuje jej zwolennikow. Moze rozpuszcza sie przy pH ponizej 7 im nizsze tym szybciej, poprawcie mnie jesli sie myle.

Mowiac absorbenty mialem na mysli wszystko co radykalnie obniza no3, fosforany.

Jest tam troche zachodu z przygotowaniem ich do pracy ale uwazam ze warto mimo tego ze niektorre trzeba uzupelniac czy regenerowac.

Co do kubelkow, jesli producent podaje ze jest 600l to nie dalbym takiego kubelka nawet do 240l. Zakladajac pelna ale zrownowazona obsade.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
(07-11-2019, 08:34 AM)mikezetfirst napisał(a): Co do kubelkow, jesli producent podaje ze jest 600l to nie dalbym takiego kubelka nawet do 240l. Zakladajac pelna ale zrownowazona obsade.
to jedno dwa mało miejsca (ja lubię dużo medi ) trzeci problem i chyba największy minus to ze prędzej czy później wyleje wady kubłów mogę wymieniać od parunastu lat nie stosuję ich bo nie dość że cena nie jest adekwatna do jakości to jeszcze mocno ograniczone możliwości
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Poza tymi wszystkimi argumentami jest jeszcze jeden o którym nikt nie wspomniał.
Mając sump cała technike chowamy w sumpie. W akwarium nie ma żadnych rur, kabli i węży!
W kuble nie zastosujesz mediów typu kaldnes lub zraszanych które działają dużo lepiej niż zalane i nie są tak czułe na zaniki zasilania.
Jedyna opcja dla sumpa to hamburg lub kaseciak, żadne kaskady czy kubełki nie wchodzą dla mnie w grę.

Temat był już wielokrotnie poruszany ale każdy filtruje wodę czym mu pasuje.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Piszę właśnie pracę z mechaniki płynów Big Grin na przykładzie akwarium :p
Temat wydajności filtrów i pomp to inna bajka bo producent podaje max wartości czyli wydajność mierzy się zaraz za wylotem, a podnoszenie do momentu, ąż z rurki nie wylewa się woda :p
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości