• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Filtr, Sump, przepływy

#21
(09-11-2019, 06:49 AM)Loobo napisał(a): Staram się nie spierać na siłę, tylko piszę co sam stosuję z powodzeniem od jakiegoś czasu i podaję przykłady z zaleceń producentów.

Podobnie też robi wiele osób z klubu Malawi, oraz  w morskich i te praktyki również działają. To nie jest żadna filozofia, ani gdybanie.

No ale jeśli ktoś wie lepiej i pisze że to "bzdura" i  "na chłopski rozum" to nie może działać, to już nie ma co więcej pisać.

Warto może samemu spróbować czasem czegoś nowego.
Producenci różne bzdury piszą na etykietach, wystarczy zobaczyć na bujne opisy całego przemysłu medycyny alternatywnej. A w przypadku akwarystyki mamy żywe kultury bakterii zamykane w szczelnym opakowaniu, z terminem ważności 2 lata, witaminy rozpuszczane w tłuszczach które doradza się lać do wody. Więc na pewno pogoń za hi-techowymi złożami marketingowcy skrzętnie wykorzystują, pisząc  w opisach to co klient chce kupić. Wink

O tym jak zaawansowane systemy filtracyjne pracują nie musisz mi mówić. Pracowałem przy takich, przedmiotem moich studiów było oczyszczanie wody- więc umiem odsiać ziarno od plew.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#22
Zgadza się, wiele głupot wypisuje się na produktach i w reklamach. To nie ulega wątpliwościom.

Dużo jest natomiast ludzi, którzy kubią trochę poeksperymentować, wypróbowali coś (mówię dalej o materiałach filtracji biologicznej wykonanych w nanotechnologii) i okazało się, że to działa. Od kilku lat dokumentują to na forach, yt , itd, a tutaj nie wiem czemu starasz się wmówić, że jest inaczej. 

Potem ludzie to czytają i myślą, że do słodkowodnego koniecznie trzeba kupić kubeł za grubą kasę, albo budować gigantycznego sumpa. Jest to szkoda dla ich czasu i budżetu.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#23
(10-11-2019, 09:30 AM)Loobo napisał(a): Dużo jest natomiast ludzi, którzy kubią trochę poeksperymentować, wypróbowali coś (mówię dalej o materiałach filtracji biologicznej wykonanych w nanotechnologii) i okazało się, że to działa. Od kilku lat dokumentują to na forach, yt , itd, a tutaj nie wiem czemu starasz się wmówić, że jest inaczej.

Chyba bardziej nie da się przekręcić moich wypowiedzi. Powtarzam, przede wszystkim odnoszę się do Twojego stwierdzenia, że wystarczy gdzieś skitrać w baniaku kilka elementów super złoża filtracyjnego by mieć odpowiednią powierzchnię filtracyjną. Bo to jest bardziej szkodliwe, niż to że ktoś kupi drogi kubeł czy zrobi przewymiarowanego sumpa.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#24
Ale dlaczego?

Nie widziałeś nigdy zbiorników startowanych na lawie wulkanicznej w środku (jako siedlisko dla bakterii ORAZ wystrój) i bez żadnego złoża biologicznego w filtrach?
Sam startowałem tak kilka zbiorników i ja nie wymyśliłem tego, ale papugowałem po kimś - tak robi wiele ludzi również i w PL.

A nie widziałeś nigdy zbiorników, gdzie ceramika po prostu leżała sobie na dnie? Pomijam już walory estetyczne, ale z takim rozwiązaniem filtracji biologicznej również spotkałem się wiele razy i to najnormalniej w świecie działa.

Jeśli nie interesują Cię walory estetyczne, to możesz powiesić sobie wkład biologiczny w woreczku na ściance zbiornika i to też będzie działało.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#25
Przepraszam bardzo, ale nie zmieniaj tematu. Napisałeś, przypominam:
Cytat:Jak ktoś chce mieć jakieś mega złoże biologiczne, to wystarczy do hydroponiki, albo nawet do zbiornika wrzucić kilka kulek Maxspecta (za korzeń czy między skałki) i to tyle.

Czyli- kilka elementów bardzo porowatego materiału w baniaku, nawet skitrane miedzy skałkami czy za korzeniami(czyli w miejscach o nikłym przepływie) zapewni wydajną filtrację biologiczną. Bo sam napisałeś, że jak ktoś chce "mega złoże biologiczne".

A teraz każesz mi zwrócić uwagę na baniaki, gdzie:
- w akwarium, w rożnych miejscach jest sporo lawy, czyli porowatego materiału, plus jest podłoże,
- w normalnie zaaranżowanym akwarium wrzucona jest luzem ceramika, która działa? Tak, znak zapytania, bo to kwestia dyskusyjna czy ona przejmuje większość obciążenia biologicznego czy inne elementy w akwarium(filtracja czy podłoże czy rośliny wchłaniają biogeny),
- woreczek z wkładem powieszony w toni wodnej.

Swoją drogą, ten drugi podpunkt jest możliwy do sprawdzenia:
- czy działa
- jeśli tak to w jakim stopniu działa

Wystarczy dać gołe akwarium, zalać wodą, dodać saletry amonowej i potasowej by mieć ustalony poziom NH4 i NO3 i obserwować i badać codziennie parametry. Jak szybko wystartuje cykl azotowy, jak będzie on skutecznie przebiegał, a i obecność NO3 w wodzie pozwoli nam stwierdzić czy zachodzi jakakolwiek denitryfikacja.

Bo umieszczanie takich elementów w akwariach, w których jest aż nadto powierzchni filtracyjnej i twierdzenie- TO DZIAŁA to trochę na wyrost. Wink
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#26
Zakładasz ciągle, że stosuję złoże biologiczne w miejscach, gdzie nie ma przepływu wody i takie mniemanie stosujesz już przez kilka postów. Tego się czepnąłeś i to bez podstaw, bo wiadomo że w akwarium cyrkulacja mniejsza lub większa jest niemal wszędzie, a tam gdzie jej kompletnie nie ma to nawet akwarysta z małym doświadczeniem nie umieściłby złoża biologicznego.
Czepnąłeś się tego, że "kilka" kulek. Tak - Maxspect ma - 2430m2/kg . Zobacz sobie ile ma Matrix a ile Siporax. Nawet jeśli ma połowę tego, to kilka kulek jest w stanie udźwignąć pokaźnie obsadzony zbiornik (wielokrotnie sprawdzone). W tym przypadku "kilka kulek" to kilkadziesiąt litrów bioballi na przykład.

Proponuję trochę wyjść z cienia i spróbować czegoś nowego. Można zacząć od zbierania informacji po forach, bo już masa ludzi z powodzeniem stosuje złoża wykonane w nanotechnologii (również i w środku zbiornika - tak między innymi zaleca też Maxspect).
Albo spróbować empirycznie Smile choć przy takim podejściu... ehhh...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#27
Loobo kulki z maspekta przy średnio brudzącej obsadzie 40l na 1 kulkę wiec 1kg kulek (weżmy srednią ilość 43 sztuki ) wystarcza na 1700 l zgodzę się ze to jedno z najbardziej wydajnych medi tylko ze one potrzebuje przepływu jak to ruki wspomniał , i jeszcze trzeba uważać na NO3 przy kulkach , nawiązując do tej lawy w zbiorniku to nie jest to takie piękne jak to opisujesz na tej zasadzie działają nanorafy ale jest jeden warunek bardzo duży obieg/cyrkulacja wody dodatkowo przy kwaśnym środowisku to się ta piękna lawa rozpuszcza i zaczyna mieszać Big Grin
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#28
Oczywiście, że tak. Dlatego kulek, czy Matrixa, czy innego podłoża dla bakterii daje się nie na styk tylko więcej (a ile więcej - to zależy od indywidualnych potrzeb).
Co do lawy to wszystko zależy jaka. Są takie, które szybko się rozpuszczają i są takie które się nie rozpuszczają bardzo długo lub wcale. Z doświadzenia wiem, że ta pierwsza jest bardzo krucha, ale nie wiem czy to jest reguła.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#29
Nawet jak by mi dopłacali miliony to nie chcę lawy widzieć na oczy Big Grin , z tak jak pisałem wyżej z kulkami uważać bo zrobią kuku z NO3 , osobiście biologi zawsze mam sporo za dużo Big Grini uważam ze to plus tego i przeważnie mieszam w sumpach siporax z maspectem Smile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#30
(13-11-2019, 15:08 PM)Loobo napisał(a): Zakładasz ciągle, że stosuję złoże biologiczne w miejscach, gdzie nie ma przepływu wody i takie mniemanie stosujesz już przez kilka postów. Tego się czepnąłeś i to bez podstaw, bo wiadomo że w akwarium cyrkulacja mniejsza lub większa jest niemal wszędzie, a tam gdzie jej kompletnie nie ma to nawet akwarysta z małym doświadczeniem nie umieściłby złoża biologicznego.
Czepnąłeś się tego, że "kilka" kulek. Tak - Maxspect ma - 2430m2/kg . Zobacz sobie ile ma Matrix a ile Siporax. Nawet jeśli ma połowę tego, to kilka kulek jest w stanie udźwignąć pokaźnie obsadzony zbiornik (wielokrotnie sprawdzone). W tym przypadku "kilka kulek" to kilkadziesiąt litrów bioballi na przykład.

Proponuję trochę wyjść z cienia i spróbować czegoś nowego. Można zacząć od zbierania informacji po forach, bo już masa ludzi z powodzeniem stosuje złoża wykonane w nanotechnologii (również i w środku zbiornika - tak między innymi zaleca też Maxspect).
Albo spróbować empirycznie Smile choć przy takim podejściu... ehhh...
Looboo, czytaj dokładnie. Zwróciłem uwagę na Twoją poradę, a nie czepiam się jaką masz filtracje w baniakach. Bo mnie to ni ziębi ni grzeje co kto daje do filtra. Ale dyskusja zaczyna być w koło Macieju, więc jak dla mnie EOT.

A dla 5-10 małych rybek w 200l nie będę zmieniał filtracji, skoro głowica+gąbka działa wystarczająco dobrze. Wink

A co do lawy się zgodzę z Bartem, zasadowa jest zbyt podatna na kwaśne środowisko wodne, a kwaśna lawa nie tworzy takich grudek jak potrzebujemy- spływa powoli, swobodnie odgazowuje, przez co nie jest tak porowata. Wink
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości