• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [240l][Ameryka Centralna]

#11
Nie gustuję w piasku, owszem chciałbym mieć skały z biotopu, parametry również. Manado już mam wypłukane z parametrów, neutralne , sporo niestety mnie kosztowało kasy i pracy - więc ciężko byłoby się rozstać.
Piasek jeszcze gorzej leci do filtra na dokładkę, a prefiltr nie jest złym pomysłem z tym, że faktycznie częste czyszczenie przy mojej obsadzie.
Na Manado nie widać klocków jak słusznie zauważyłeś, to sporo polepsza wrażenia estetyczne z obserwacji dna ;-), wiem, ze jest sporo osób które tego podłoża nie trawią, z różnych względów ale póki co jest dla mnie najlepsze z dostępnych. Rzecz jasna sypanie piachu na Manado mija się z celem, myślałem o utwardzeniu lewej strony przy Żabienicy ale to też będzie rozwiewane przez napowietrzacz i filtry bo tam mają wylot.


P.S Jeszcze tak się zastanawiam, jak miałaby wyglądać wymiana 30l. piachu, większość bakterii mam w podłożu nie w filtrach, to zapewne wstrząsnęłoby systemem w akwarium?

P.P.S Wybaczcie dopiski ale ciągle myślę o powyższym, czy w takim razie jeśli dorzucę powiedzmy 10 kg piachu, który wypełni szczeliny i stworzy powiedzmy 2 cm warstwę nad Manado to czy to coś zmieni w biologii i czy nie wytrąci ścieralnych możliwości Manado?
Innymi słowy, czy kupy nadal będą się zapadać w Manado traktowane jako typowy substrat pod piachem?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#12
Ryby bardzo ładnie wybarwione, akwarium wizualnie też całkiem przyjemne. Mi nie przeszkadza, to że akwarium nie jest biotopowe, bo to nie jest najważniejsze, ale czytając Twoje posty widać że bardzo byś chciał mieć akwarium środowiskowe i nawet kamienie chciałbyś sprowadzić, ale musisz wiedzieć, że biotop akwariowy to nie tylko kamyczki i korzonki, to również podłoże, filtracja, parametry wody i rośliny Wink
Pozdrawiam, Paweł
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#13
Jak wrzucisz piach na manado, to po jakims czasie bedziesz mial caly pod manado. Smile
Dorzucenie piachu troche zburzy rownowage w akwa, ale moze filtry wyrobia.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#14
Nie jestem znawcą tego typu podłoża bo to nie moje klimaty, Manado to podłoże do zbiorników roślinnych. Wydaje mi się jednak, że każdy musi sam dostrzec zalety, wady i estetykę własnego podłoża, nie będę Ciebie namawiał na siłę na zmianę na piasek bo to musi być Twoja decyzja. Kiedyś (bardzo dawno temu) sypałem do akwa żwirek, po iluś latach kiedy zacząłem się bardziej interesować pielęgnicami to już używałem piasku kwarcowego (tego białego), gówienka były wyeksponowane więc trzeba było jedynie pomyśleć nad odpowiednią cyrkulacją, strasznie się tym przejmowałem, teraz - już się niczym nie przejmuje, nie wyobrażam sobie akwarium z pielęgnicami bez piasku, tym razem już zwykłego - rzecznego, nie przeszkadzają mi gluty okresowo zgromadzone, przy podmianie wody, kiedy nalewam świeżą z węża po prostu kieruję strumień w miejsca najbardziej zasrane i wszystko zaczyna się unosić w wodzie - na drugi dzień rano jak zapali się światło jest igiełka Wink.

Jeżeli chodzi o Twoje podłoże, faktycznie bardzo drogie Sad, to musisz sam zadecydować, jeżeli chodzi o obawy związane z bakteriami, które w nim są to niestety obojętnie jakiej zmiany dokonasz to i tak te bakterie szlak trafi. Twoje podłoże bazuje na bakteriach tlenowych, zachodzi w nim proces nitryfikacji, jeżeli zasypiesz je piaskiem to jest już nieco inny proces i inne bakterie, w piasku zachodzi proces denitryfikacji, czyli biorą w nim udział bakterie beztlenowe. Tak czy siak, czy wymienisz całe podłoże czy tylko zasypiesz je piaskiem to i tak nie masz się co przejmować bakteriami bo one są wszędzie, na skałkach, roślinach, szybach itd.

Musisz sobie odpowiedzieć czy kręci Cię akwarium biotopowe dla konkretnych ryb czy po prostu akwarium, które sobie wydumałeś i ma się Tobie podobać, jeżeli chcesz mieć zbliżony biotop to i tak musisz coś zrobić nie tylko z podłożem ale również z roślinami. Najważniejsze jednak w tym wszystkim moim zdaniem jest dobór ryb, dobrze dobranej obsadzie nie będą przeszkadzać nawet dachówka, doniczka czy zamki w akwarium Smile - ale czy Tobie będzie się to podobać?

Mnie się Twoje akwarium podoba, trochę mało miejsca dla ryb ale podłoże wcale mi nie przeszkadza

 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#15
Dziękuję za wszystkie uwagi ;D muszę sporo przemyśleć w tym temacie. Chyba faktycznie jeszcze poszukam filmów i poczytam o podłożach z tamtych rejonów. Pewnie biotopu i tak nie uda się odwzorować, trzeba więc będzie znaleźć fi.
Zaś co do piachu i Manado to nie wiem czy te dwa sposoby nitryfikacji się znoszą wzajemnie czy by współgrały "obok" siebie, z drugiej strony jeśli piach zejdzie pod spód to też nie ma sensu ;D.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#16
Heisler - nie bede już wnikał w to co Ci się podoba, bo Filas rozwinął to co wcześniej powiedziałem, ale przemyśl, jak ryby zareagują na podłoże, np podczas tarła? będą kopać? rozgrzebywać, przenosić, zasypywać, przesiewać, zasypywać. Napewno nie zaobserwujesz naturalnych zachowań. Weź pod uwagę to, jak ryby z tego biotopu zachowują się podczas tarła i opieki nad młodymi. Tam nie ma manado, a ile to kosztuje to dla nich nie ma znaczenia Smile Lago de Nicaragua - zobacz jak wygląda. Współczuję, bo faktycznie nie jest to tanie (manado) Smile
Ale Hypsophrys'y piękne Smile
"Ludzie to największe ścierwo tego świata."
-------------------------------------
[Obrazek: 1procent-waw-pl.png]
-------------------------------------
[Obrazek: sa.png]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#17
Smile Ok, ok przekonaliście mnie. Dorzucę piachu, jako, że te procesy w podłożach są różne to po prostu połowa pozostanie na Manado a połowa z siedzibami pielęgnic na piachu. Nie zmiksuję dwóch typów, chociaż z tego co widziałem po necie to nie byłoby aż takie straszne.
Czy to nie będzie na pewno kolidowało w procesach nitry??
"...np podczas tarła? będą kopać? rozgrzebywać, przenosić, zasypywać, przesiewać, zasypywać" - one to robią z Manado, fakt, że ma większą granulację niż piach ale im są większe tym więcej przepluwają ;-) .
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#18
Nie przesadzajmy. Ryby kopią cały czas, więc to, że podczas tarła robią to z większą intensywnością nie oznacza, że uwolnią wtedy bombę biologiczną.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#19
Poszedłem na kompromis, jak mi kręgi wrócą na swoje miejsca to zrobię zdjęcia. Dawno takiej demolki w akwarium nie zrobiłem...
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#20
Ogólnie, rozdzieliłem rewiry, zainteresowani wyglądają na zadowolonych. Z prawej sekcja drewniana, z lewej kamienna. Blyxa do podgryzania bo dwa dni głodówki mają po zmianach.
Przy okazji zmieniłem Gro luxa na power glo.
[Obrazek: raznaszybko.jpg]

Uploaded with ImageShack.us

[Obrazek: dwanaszybko.jpg]

Uploaded with ImageShack.us

[Obrazek: trzynaszybko.jpg]

Uploaded with ImageShack.us

Ogólnie z ręki.
[Obrazek: czteryi.jpg]

Uploaded with ImageShack.us
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości