• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: zaniki prądu ups [wynalazek]

#1
Jak to w naszym kraju bywa zdarzają się zaniki napięcia. Czasami na godzinę a czasami na 8h. W takich sytuacjach mam przygotowany naładowany i niepodłączony ups APC1500. Szybkie przepięcie wtyczki, przycisk start i filtr kubełkowy chodzi na upsie nawet do 10h (sprawność chyba poniżej 50%). Na pytanie dlaczego ups nie jest cały czas wpięty do sieci odpowiedzią jest jego prądożerność w stanie czuwania (20W non stop czyli 2x więcej niż kubełek).
Poszukuję upsa z prawie zerowym poborem mocy w stanie czuwania i odpowiednio długim podtrzymaniem. Koniecznie z przebiegiem wyjściowym czystym sinusem. Jakoś nie znajduję gotowego dlatego wezmę się za projekt i budowę takiego urządzenia. Poszukiwany wspólnik elektronik ze znajomością budowy zasilaczy ups (układy ładowania i nadzoru nad ogniwami Li-ion, inwerter sinusoidalny, zabezpieczenia itd)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Po pierwsze ups musi mieć pełną sinusojdę konieczne przy jakich kolwiek pompach https://allegro.pl/oferta/zasilacz-awary...MUQAvD_BwE do tego dobre akumulatory
jak chcesz zerowy pobór na czuwaniu to tylko agregat niema urządzeń tego typu by nie pobierały na czuwaniu
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
No tego z linku bym nie kupował "symulowana sinusoida" Pobór prądu da się zbić do zera w przypadku aktywacji ups po zaniku zasilania i deaktywacji (twarde odłączenie przez przekaźnik) po naładowaniu do pełna Li-ion Pomysł jest, kwestia dobrania klocków od chińczyków No nic wrzucę temat na elektrodę i jak co będę pierwszym testerem no i konstruktorem
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Również skłaniałbym się do tego typu rozwiązania , przeróbka automatyki z ups-a lub dorobienia osobnego automatu który w przypadku braku zasilania podaje napięcie z ups-a , po powrocie sieci przełącza na ową sieć ładując jednocześnie ponownie ups-a i rozłączając go po naładowaniu.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Wymieniałem maile z firmą Orvaldi i ich ups bierze na czuwaniu 12W Niestety żaden ups i ich oferty nie ma tzw zimnego startu z jakiś wejść cyfrowych czy rs232 Jedyna możliwość to przycisk Start na panelu czołowym także trzeba by ingerować w fabrycznie nowego upsa Mój prototyp zaczął działać Parametry jakie ma to 15W sprawność 70% napięcie baterii 12-15V Od pojemności akumulatora zależy czas podtrzymania Pakiet 4szt Li ion 18650 powinien wystarczyć na 1,5h podtrzymania Co do kosztów to chyba najdroższy trafo 20W bo ponad 20zł no i ogniwa  Li ion koło 10zł sztuka Do tego moduł inwertera i płytki do 30zł Zaczynam projektować płytki pcb i dalsze testy
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
UPS zaprojektowany, zbudowany i przetestowany Stabilizuje napięcie niezależnie od napięcia akumulatorów, na wyjściu czysty sinus do 15W Zwiększyłem liczbę ogniw do 16szt (4x4) W pełni naładowany utrzyma kubełek 10W przez 8h. Projekt jest skalowalny - większy transformator - większa moc, więcej ogniw - dłuższe podtrzymanie. Drugi prototyp będzie z 24 ogniwami (4x6) Kosztorys wersji 8h -16 ogniw
Nazwa ilość cena koszt

EGS002,1;16;16
pcb egs,1;15;15
zasilacz 24v,1;5;5
ogniwo 18650,16;4,5;72
holder,1;5;5
ładowarka moduł,4;1,6;6,4
zasilacz 5V,4;4;16
moduł komputer,1;10;10
przekaźnik 24v,3;5;15
transformator,1;25;25
suma 185,4zł
Z obudową przekroczy 200zł
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Prototyp taki finalny który będzie przy filtrze. Moc obciążenia - filtr 9W Pojemność akumulatorów - pakiet 4x2 (16V 6000mAh) Ogniwo typ 18650 Panasonic 3000mAh Czas pracy zmierzony - minimum 6h (musiałem wyjść z domu i nie doczekałem końca testów ale po 6h nadal było jeszcze z 10% pojemności w akumulatorach) Pobór prądu na czuwaniu 1,5W Czas ładowania od zero do 100% - 6h Wymiary 190x140x70mm obudowa hermetyczna z przezroczystym wieczkiem Koszt poniżej 200zł Gdybym miał dostęp do zgrzewarki pakietów akumulatorów to bym zbił koszty do 150zł (ogniwa aliexpres)
   
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
UPSy uratowały mi d... 23 grudnia zanik napięcia 4,5h 24 grudnia 1.5h Dzisiaj 31 grudnia 1.5h Masakra z tym prądem Dwa UPSki spisały się na medal Jeden 35W i jeden 20W Będę zamawiał ogniwa 2200mAh po 3zł sztuka Koszt części do ups spadnie pewno do 150zl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Moze bede obrazoburczy, ale pytanie czemu taki UPS mialby sluzyc. Temat mi bliski bo mieszkam w "podmiejskiej" okolicy. Moze cos przeoczylem, ale rozumiem, ze ma zapewniac prace filtra i ogrzewanie. Ale zanik napiecia na nawet 4 -5 h nie powinien chyba znacznie obnizyc temperatury w akwarium stojacym w ogrzewanym pomieszczeniu. Tak samo jak filtry postoja te 4  -5 h to chyba bakterie nie padna. Mialem takie dyskusje z roznymi doswiadczonymi ludzmi i wyszlo nam, ze przestoj filtra pare godzin nie powinien byc grozny.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Z tego co ja przeczytałem (tylko już nie pamiętam gdzie, chyba forum malawi) 15minut bez prądu wystarczy by zaszkodzić bakteriom w kubełku. Nie wspomnę o braku napowietrzania i przydusze. UPS podtrzymuje tylko filtr i napowietrzanie Budowa ponad 100W zasilacza awaryjnego do podtrzymania ogrzewania byłaby już za droga Jak się skończy sesja postaram się wrzucić cały projekt na elektrodę
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 2 gości