• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Ogrzewanie akwarium nierdzewnym wymiennikiem ciepla

#1
Witam, chcialbym w tym roku przeskoczyc z dwoch 300w grzalek na grzanie wymiennikiem ciepla w okresie zimowym. Jezeli chodzi o garsc szczegolow to wyglada to tak:

1. Akwarium brutto 7800l + sump 1200l + 450l podpiete w obiegu= 9450l brutto czylli zalozmy ze z 7500netto wody w obiegu

2. Zasilanie - rurki po zlikwidowanym kaloryferze. Piec gazowy, woda w obiegu 53C jak dobrze pamietam

3. Oczekiwana Temp w akwarium w okresie zimowym +25C

4. Jezeli chodzi o wymienniki to albo typowo basenowy z karbowanymi rurami- nie moge znalezc mniejszego niz 55kW Sad

https://allegro.pl/oferta/wymiennik-ciep...7092209646

Lub płytowy np 40 kW

https://allegro.pl/oferta/wymiennik-ciep...7352335761

5. Szybkosci przeplywu cieplej wody z centralnego nie zmienie bo determinuje go juz zamontowana na centralnym pompka- tu nie chce nic grzebac. Jedyny wplyw Jaki bede mial na prace takiego wymiennika to regulowana pompa zamontowana w sumpie ktora bedzie pchala wode przez wymiennik- tutaj metoda prob i bledow dojde sobie do jakiegos optymanego przeplywu.

6. Wymiennik bede mial zamontowany na scianie poza akwarium

7. Dodatkowo pokoj w ktorym stoi akwarium ma doprowadzony kanal z kominka przez ktory wentylator pcha cieple powietrze- kominkiem przepalam codziennie ale to pomijamy, mozna to uznac za bonusowe cieploSmile

Wiec czy ktos ma jakies doswiadczenie w tym temacie? Ktos przerabial podobny patent? W przeszlosci mialem spirale z rurki do podlogowki w sumpie i bylo ok ale teraz zdecydowanie odpada wsadzanie czegokolwiek do sumpa. Wymina ciepla ma sie odbywac poza akwarium/sumpem.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Jaciek, przypuszczam że nie wiele osób w Polsce ma takie akwarium jak Ty Wink i mogłoby napisać tu z własnego doświadczenia. Dlatego pozwolę sobie napisać "co mi się wydaję". Pomieszczenie z pewnością masz ogrzewane i utrzymujesz w nim komfortową temperaturę 22st. Potrzebujesz podnieś temperatury o 3st w stosunku do temperatury otoczenia. Więc "wydaje mi się" że wymiennik płytowy 40 czy nawet 35kW w zupełności by wystarczył.
I miss the good old days. When everyone wasn't an overly sensitive pussy! - Clint Eastwood
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
no wlasnie w zasadzie kwestia tego ktory bedzie wydajniejszy. W obydwu sa duze srednice krócow (1cal) ktore i tak bedzie trzeba mocno zredukowac na zasilaniu i powrocie.. Ogolnie rozchodzi sie czy lepiej bedzie przekazywane cieplo za pomoca plytek w zwyklym czy rurek w tym basenowym. Ciezko tu cokolwiek przeliczac bo wiadomo ze wszystko zalezy od temp otoczenia, tego jak dlugo chodzi dziennie c.o. (U mnie piec wlacza sie na stosunkowo krotko bo caly czas ogarniam temat kominkiem). Jestem ciekawy jak to bedzie dzialalo, moze w tym roku zainwestuje w ten tanszy a jak nie bede zadowolony to za rok pojde w drozszy. Fajna mala puszka, moze da rade..


Edit: a jednak pojde w ta duza tube z rurami bo doczytalem ze ten maly blaszak jest polutowany miedzia a wolalbym uniknac jej w nawet niewielkich ilosciach
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
(17-09-2019, 13:06 PM)jaciek napisał(a): no wlasnie w zasadzie kwestia tego ktory bedzie wydajniejszy. W obydwu sa duze srednice krócow (1cal) ktore i tak bedzie trzeba mocno zredukowac na zasilaniu i powrocie.. Ogolnie rozchodzi sie czy lepiej bedzie przekazywane cieplo za pomoca plytek w zwyklym czy rurek w tym basenowym. Ciezko tu cokolwiek przeliczac bo wiadomo ze wszystko zalezy od temp otoczenia, tego jak dlugo chodzi dziennie c.o. (U mnie piec wlacza sie na stosunkowo krotko bo caly czas ogarniam temat kominkiem). Jestem ciekawy jak to bedzie dzialalo, moze w tym roku zainwestuje w ten tanszy a jak nie bede zadowolony to za rok pojde w drozszy. Fajna mala puszka, moze da rade..


Edit: a jednak pojde w ta duza tube z rurami bo doczytalem ze ten maly blaszak jest polutowany miedzia a wolalbym uniknac jej w nawet niewielkich ilosciach
Miałem nie pisać, bo nie znam tego w praktyce, ale sporo się o tym uczyłem, kiedyś.
System basenowy wymaga sporych przepływów (w obu stronach) aby osiągnąć taką wydajność - wg mnie 40% mocy to max.przy typowej instalacji. Płytowy ma lepszą o 3 razy (teoretycznie) wydajność i nie potrzeba takich przepływów 15m3/h, tylko 8. 
ps. wszelkie redukcje średnicy = spadek ciśnienia/przepływu. Drugie ważniejsze - jak system co nie działa stale (kominek) to takie rozwiązanie jest problematyczne wg mnie. Łatwiej ogrzewać całe pomieszczenie- np. dodatkowy kaloryfer.
A miedzi nie boi się nasz guru...  i to popieram jako prawie chemik/inżynieria chemiczna PW.
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
tak wlasnie czulem z tym przeplywem w wymienniku basenowym- nie bez powodu ktos zastosowal tam krocce 1 1/2” do przeplywu czynnika do ogrzania. „Dodatkowy” kaloryfery tu sie nie sprawdzi bo tez bedzie odpalal sie tylko w przypadku zalaczenia pieca. W pokoju byl kiedys kaloryfer ale go wywalilem i do rurek ktorymi koedys byl zasilony chcialbym wlasnie podpiac taki wymiennik. W takim wypadku chcialbym potraktowac takie akwarium jako kaloryferSmile W pokoju stoi mi ok 10ton szkla, wody, pisaku i stali. 10ton nagrzane do temp np 26C zdecydowanie dluzej trzyma taka temperature (niz np kaloryfert) ogrzewajac dodatkowo sciany, podloge i ogolnie utrzymujac temp w pokoju. Kurde musze poczytac o tej miedzi bo faktycznie taki plytowy wymiennik bylby lepszy na mniejsze przeplywy
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Wiesz tez mam ogrzewanie kominkiem, nawet w 1 chałupie z kominkiem z płaszczem wodnym. Ale na dłuższa metę to mordęga. Myśl przyszłościowo.
"Jeśli na tej planecie istnieje magia, można ją dostrzec w wodzie..." (LOREN EISELEY)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
u mnie glownym ogrzewaniem jest c.o. z pieca gazowego kondensacyjnego. Kominek to tylko taki bonus w ktorym przepalam codziennie glownie dla klimatu a ze przy okazji cieplo sie robi to i piec sie wylacza jak tylko czujnik od pieca zlapie zadana temperature (cieplo z kominka). kilka lat temu wyciagnalem sobie kanal z komory nad kominkiem i dociagnalem do pokoju z rybami zeby dodatkowo dogrzewac ten pokoj. Jako ze kanal idzie przez prawie caly dom (po dlugosci) i jest zasilany wentylatorem to robi sie zajebista cyrkulacja cieplego powietrza przez cala hate i taki kominek robi sie realnie naprawde wydajny (a nie posiada plaszcza). Nigdy nie zdecydowalbym sie na c.o. oparte na opale czy kominku z plaszczem, za duzo latania. Gaz to gaz, moze troche drozej ale ustawiasz zadana temp i masz reszte w dupieSmile
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Do wymiennika wylot z sumpa ale problem jest taki żeby do akwarium się nie dostawała podgrzana do 55 stopni woda Trzeba mieszać żeby utrzymać odpowiednio niską temperaturę na wylocie Opcja pierwsza to elektrozawór na zasilaniu wymiennika płytowego z CO i impulsowe otwieranie lub (lepiej) zawór dławiący plus elektrozawór w roli termostatu. Spotkałem się też z zaworem grzejnikowym z głowica termostatyczną na powrocie wymiennika i też działało. Opcja druga to taka mini instalacja ala podłogówka czyli dodatkowa pompa, zawór trójdrogowy z kapilarą i wymiennik płytowy Wymiennik ciepła to super sprawa , zaoszczędzisz na prądzie majątek (wymiennik się spłaci w rok) i w lecie można dodatkowo chłodzić
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości