• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Pielęgniczki - kolejne podejście

#11
Nie robisz przecież 100% podmianki, co nie? Smile Robi się 20-30%, więc przy podmiance 1:1 kranovitu z RO obniżysz o 1-2 stopnie KH i o 2-4 stopnie GH. Dokładnie możesz sobie wyliczyć ze stężeń(akwarium 100% stężenie, podmieniana woda 50% stężenie).

Tak, taka zawiesina może być szkodliwa, bo podrażnia skrzela ryb. W najgorszych wypadkach może wręcz zaklejać blaszki skrzelowe dusząc ryby.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#12
Ok, w takim wypadku przestaje dodawać wyciąg z szyszek, jutro podjadę do pobliskiego zoologa i kupie RO na pierwsza podmianę, mają taniutko więc mogę te 15-20l spokojnie przywieżć
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#13
Policzyłem sobie troszkę, ale widzę mały problem.... 
w kranie obecnie mam parametry wody w okolicy KH/GH 12/24, robiąc podmiany 1:1 nigdy nie zejdę niżej niż 6/12, a wcześniej pisałeś żeby dopiero po zejściu do GH poniżej 10 zacząć podawać garbniki... w jaki sposób mam obniżyć GH poniżej 10? Czy jeśli będę robił podmiany w proporcji 1:2 (1 kranovit, 2 RO) to nie doprowadzę do zbytniego wyjałowienia wody?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#14
Docelowo przy BW robisz podmiany na samo RO. Wink Ta woda ma być jałowa, i żadnym rybom z tego biotopu to nie przeszkadza. Ryby pobierają mikro i makroelementy z pokarmu.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#15
hmmmm, a co z roślinami?
Mam u siebie kilka anubiasów i żabienicę, co z nimi, dadzą sobie radę? 
Wiem że typowe BW to w zasadzie zbiornik bez roślin, ale ja nawet w malawi mam trochę nurzańca.... nie wiem czy jestem w stanie "strawić" zbiornik bez odrobiny zielonego w tle, ale z drugiej strony bardzo podoba mi się klimat BW i ten herbaciany kolor wody w zbiorniku... da się to jakoś pogodzić?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#16
Te rośliny co wymieniłeś rosną u mnie w czystym RO. Wink Wiele roślin pobiera mikro i makro właśnie z podłoża, więc radzą sobie w wodzie o niskiej koncentracji soli.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#17
Ok, wierze na słowo że anubiasy wytrwają Smile
W takim wypadku jeszcze jedno pytanie odnośnie obsady....
Na chwile obecną mam:
  • 4x zbrojniki niebieskie (zostanie parka)
  • otosek
  • 3x kiryski spiżowe
  • 16x neonki czerwone
  • parka kakadu
chciałbym jeszcze dokupić kakadu, tak żebym mógł je obserwować a nie wyszukiwać w zakamarkach.... jaką konfiguracje mógłbym wpuścić do 100l zbiornika (80cm szerokości), myślałem o 2+5 ewentualnie 3+3 żeby rozłożyć agresję, ale coś mi się wydaje że to za dużo... a może harem kakadu i drugi harem innego gatunku (agasiza/boreli)? 
Co z pozostałymi... zakładając że większość tych neonków przetrwa (oby) to kwestia ryb w toni byłaby załatwiona, ale wypadałoby dokupić zarówno kirysków jak i otosków, tyle że to może być już za dużo w tym zbiorniku.
W przypadku kirysków zastanawiam się nad pandami, ale nie wiem czy warto mieszać rodzaje, jak będą zachowywały się dwa gatunki kirysków?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#18
Co do kakadu, to wyłącznie układ 1+2. To maksimum na takie akwarium, więcej apisto to będzie wojna.

Kirysków nie mieszaj, albo spiżowe albo pandy.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#19
OK, no to w miarę sprawa ustalona, dziś zaczynam zmiękczanie wody poprzez podmianę z RO, a jednocześnie kompletuje obsadę, dokupię samiczkę kakadu, a do tego ze 3-4 kiryski spiżowe, potem zobaczymy co będzie dalej.
Na razie wygląda na to że na najbliższe dni (w zasadzie tygodnie) mam działania ustalone, dziękuje za pomoc, zdam relację co i jak po tym jak uda mi się zmiękczyć wodę.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#20
Na chwile obecną zszedłem z GH/KH do poziomu 12/6, więc jeszcze tydzień i będzie poniżej 10... w kolejnym kroku planuje dolewać torfiankę, tak żeby obniżyć PH (teraz mam ~ 7,7 i tyle samo w kranie), podmiana oczywiście cały czas na RO.
Do pozyskiwania torfianki stworzę sobie "armatkę" ale zastanawiam się jaki kupić torf... z tego co czytałem to można używać torf ogrodniczy, tylko taki bez nawozów... sęk w tym że na stronach za dużo o tym nie piszą (co najwyżej jest podział na kwaśny i odkwaszony)...
Podsumowując jaki torf używacie? czy taki najtańszy np. https://www.obi.pl/ziemia-ogrodowa/athen.../p/2046415 nada się?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 2 gości