• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: 112L Electric Blue, płeć, dobranie obsady

#1
Witam serdecznie,
Zakupiłem w sklepie zoologicznym dwie piękne pielęgniczki (sprzedawca twierdził, że to parka). Natomiast od kilku dni dzieje się dziwna rzecz, mianowicie większa pielęgniczka przegania tą mniejszą i tak jakby ją przepycha w inne miejsca w akwarium. Dlatego też, zastanawiam się czy to nie są aby dwa samce.

Również poczytałem trochę o tych rybkach i  okazuje się, że ta odmiana występuję jakby to powiedzieć.. w dwóch gatunkach czy też rodzajach:

Ramireza: https://rybyakwariowe.eu/ryba-akwariowa/...-ramirezi/

Pielegnica niebieskoluska plamista: https://rybyakwariowe.eu/ryba-akwariowa/...ofasciata/

I również zastanawiam się do której z nich mogę zakwalifikować moje okazy, bo jak się okazuje, mają różne wymagania. 

Bardzo proszę o pomoc i wszelkie sugestie.

Poniżej zdjęcia rybek: 

Mniejsza (rzekoma samica):
[Obrazek: 54972ea28aba114fmed.jpg]

Większa:
[Obrazek: 87439ce20f9f72f9med.jpg]

[Obrazek: 514cf523849d462cmed.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Ani nie masz ramirezy electric ani EBJD. Wink Masz akarę electric, czyli Andinoacara, z dużą dozą prawdopodobieństwa, pulcher. Smile

Co do wymagań- obowiązkowa keksówka, tfu, żwirek aut, a na jego miejsce piasek. Wink
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Ani to ramireza, ani niebieskołuska... To akara tzw.  "Electric Blue". Raczej nie wyglądają mi na osobniki dwóch płci ale niech wypowiedzą się mądrzejsi Smile

edit:
ups... ktoś mnie wyprzedził Tongue mało tego niemal w ten sam sposób odpisaliśmy.... Big Grin
1200 litrów SA- G. abalios, P. altum
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
Dziękuję za informację Smile

Znalazłem jeszcze taki artykuł: http://www.multihobby.net/?p=7361 i z przedstawionych tam zdjęć tak jakby wychodziło, że mam 2 samice... ale czy to możliwe aby samice były względem siebie agresywne i jedna przeganiała drugą?

Bardzo zależy mi na parce i dlatego jeśli jest ktoś kto się na tym zna i jest wstanie stwierdzić jakiej płci są rybki to byłbym mega wdzięczny (mogę porobić więcej zdjęć)

Dodatkowo jestem w trakcie przygotowań zmiany aranżacji w akwarium i zamierzam właśnie jako podłoża użyć torfu tak z 1-2 cm lub uniwersalnej ziemi ogrodowej i całość przysypać drobnym żółtym piaskiem. Jako dekoracji użyć kilku gałęzi, korzenia, liści, szyszek olchy oraz parę kamieni. Całość obsadzić roślinami jak: anubias, żabnica, nurzaniec, gałęzedka.  

Mam tylko dylemat co do dalszej obsady. Baniak ma 112L, profilowany 80x28x40 (szerokość w miejscu wypuklenia 35,5).
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
https://cichlidae.pl/showthread.php?tid=9429
https://cichlidae.pl/showthread.php?tid=...#pid125604
Tutaj masz kilka moich słów na ich temat Wink.

Nie ma co się bawić w low-techa, bo akary przy tarle mogą potencjalnie rozkopać podłoże. Takie akwarium na parkę będzie ok, wedle moich doświadczeń to bardzo łagodne ryby, które nie rosną zbyt duże, w porównaniu z nominalną odmianą.

Jak na moje to mogą być dwa młode samce, ale daj im jeszcze czas.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
80 profil to za mało dla nich. Sad I nie ma potrzeby dawać torfu, one nie potrzebują bardzo kwaśnej wody.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Ok, czyli wystarczy sam piach, nie dawać nawet ziemi uniwersalnej dla roślinek?

Ok, w takim razie jeszcze poczekam, ale ta mniejsza ciągle się chowa i jak jest czas karmienia nawet nie podpływa, żeby coś skubnąć, martwię się, że się zagłodzi przez to, że ten większy ją przegania.

Mam w planie zakup akwarium 200/240L więc w przyszłości najwyżej je przeniosę.

A co do obsady dla nich przy tym litrażu? 
Obecnie mam tą parkę plus 1 większego glonojada i 2 malutkie gdzieś 2cm.

Podoba mi się danio pręgowane na taflę wody

w toni rozumiem, że tylko te akary czy ewentualnie można by dobrać jakieś np. 2 skalary?
Podobają mi się Razbora Galaxy albo Neon Czerwony i czy na jakąś ławiczkę jest wystarczająco jeszcze miejsca?
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Wiesz, w przypadku pielęgnic i za małego baniaka możesz nie mieć co przekładać. Jak już mają być w takiej 80 to danio czy inne ryby śmigające odpadają, bo będzie po prostu za ciasno. A danio galaxy by zrobiły za drogi i mało pożywny pokarm. Big Grin O żadnych skalarach nie ma mowy.

Podsumowując, akary + glonki(i o ile to są zbrojniki "niebieskie" a nie jakieś gibbicepsy) to maksimum co możesz mieć.
Nie udzielam porad na PW, od tego jest forum Angel Angel Angel
Ponad 1000l wody w obiegu, a w nim 13 gatunków ryb, z czego pielęgnic 9

pozdrawiam, Łukasz
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Rozumiem, czyli mogą nie dożyć przekładki?

Ok, w takim razie zrobię zdjęcia jeszcze tych glonojadów i zostawię obsadę tak jak jest, jeśli będzie ok.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Wygląda na parę mniejsza ma raczej zaokrąglony koniec płetwygrzbietowej więc samica.

Wysłane z mojego SM-A530F przy użyciu Tapatalka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości