• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: [300l] Amazonia by inerkoma

#1
Cześć,

Jestem już jakiś czas na forum ale do tej pory głównie czytałem. Pewnie się to nagle nie odmieni bo jeśli chodzi o pielęgnice to na razie jestem mocno na "początku".

Chciałem Wam przedstawić mój zbiornik. Akwarium działa od połowy grudnia zeszłego roku. Po pół roku to co było na początku ma się praktycznie nijak do tego co jest teraz. W opisie skupię się zatem tylko na tym co jest teraz.

Kilka szczegółów i założeń - zbiornik przeszedł zmian. Aktualnie zmierza w kierunku BW, gdzieś po głowie chodzi mi odwzorowanie konkretnego biotopu, póki co patrząc na to co jest to jest rwąca rzeka z czarnymi wodami Smile . Jestem zafascynowany Sturisoma Aureum i Guianacara Geayi - moje ulubione ryby. Te pierwsze udało mi się rozmnożyć i pomyślnie odchować. Jak widzicie część obsady to kąsaczowate. Hyphessobrycon Megalopterus mam od 2017 roku Pristella Maxillaris trochę krócej. Tutaj myślę o jakiejś zmianie/korekcie. Wstępnie wymyśliłem sobie Hyphessobrycon Eques ale nie jestem pewien czy nadają się one do tego rucuhu wody, który aktualnie utrzymuję. Druga opcja to Rodostomus. Może możecie coś doradzić? Smile

Akwarium: 300l, szkło guardian 12 mm, bez wzmocnień

Oświetlenie: belka led własnej roboty
Podłoże: piasek

Rośliny:
Echinodorus Mercedes
Echinodorus Amazonicus
Echinodorus - jakaś "no name"


Ryby:
Sturisoma Aureum 7 szt
Hyphessobrycon Megalopterus +/- 20 szt
Pristella Maxillaris - +/-10 szt
[url=https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=guianacara+geayi&spell=1&sa=X&ved=0ahUKEwiz2LDlxq_kAhVEw4sKHRhzCagQBQgsKAA][/url]Guianacara Geayi 7 szt
Corydoras Paleatus - 6 szt


Ozdoby - korzenie torfowe, szyszki olchy
Filtracja: Eheim 2228 (biolog) + prefiltr + Aqua Medic Reactor 1000; Eheim 2226 - filtracja mechaniczna + prefiltr
Aquael Turbo 2000
Eheim Streamon +4000


Ogrzewanie: Newa Therm 250W


A tak wygląda zbiornik:
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Bardzo przyjemny baniak. Rwąca woda może działać na "plus" względem agresji gujanek, poza tym pamiętaj, że te ryby żyją w czymś co przypomina "gdyby rzeka BW płyneła w Ameryce Środkowej" - wielkie głazy, piach, ale zamiast krystalicznie przejrzystej wody - BW. Oczywiście korzenie jak najbardziej pasują.

Co do kąsaczy to gujanek nie miałem, więc nie podpowiem, ale fantomy to ryby z białych, spokojnie płynących/stojących wód, i widać, że taki nurt im nie odpowiada.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
piotrK - dzięki Smile

Szukam dobrego rozwiązania dla tych moich ryb ale jak jedne lubią mocny przepływ to drugie niekoniecznie. Jeszcze mi taka myśl przyszła, żeby ryby zostawić tak jak są (ewentualnie dokupić Prystelek Barwnych) i odłączyć Aquael Turbo. Cyrkulator skierować na jakiś korzeń tak aby Sturisoma miała swoje ulubione miejsce - to akurat da się zrobić.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości