• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: 720lGeophagus sp Red head Tapajos

#1
Witam serdecznie jestem Rafał. Akwarium towarzyszy mi już 35l. Ostatnio wpadł mi w oko gdzieś filmik z tym właśnie ziemiojadem. Poszukałem więcej informacji i zaczynam planować akwarium gdzie miałyby zamieszkać te ryby.
Akwarium jak już napisałem 720l coś na kształt BW, nigdy nie miałem akwarium z tym biotopem. Celowo napisałem coś na kształt BW bo jednak nie chcę mieć tylko patyków ale jakąś roślinność też chciałbym tam mieć.Zanim zacznę to wszystko kompletować chciałem was prosić o pomoc w dobraniu towarzystwa do tych rybek. Po przeglądzie różnych gatunków z tych wód a może jednak nie wszystkie które wpadły mi w oko są odpowiednie i oczywiście nie wszystkie które wymienię mam zamiar wpakować do szkiełka. Dlatego zwracam się do was o podpowiedź z czego zrezygnować z mojej listy co wybrać i może wybrać coś innego.
A więc tak...
1. Geophagus sp Red head Tapajos (7szt.) ta ryba to podstawa tej obsady i od nie wszystko się zaczyna
2. Kiryski(?) jakaś ekipa na dno jeszcze nie wiem jaki gatunek chciałbym mieć który warto bo jest fajny do obserwacji?
3. Pstrążenica marmurkowa wpadła mi w oko i zagospodarowałaby wodę pod powierzchnią.
4. Jakaś ławica małych ryb (zwinnik blahera) może jakieś inne ktoś poleci
5. Skalary (jakieś) jeszcze nie wiem które wybrać
6. Dyskowce ich nigdy nie miałem i generalnie nie wiem czy one dałyby radę w takim zestawieniu więc tu jest największy znak zapytania. Trzy duże gatunki to może być za dużo na takie akwarium
7. Jakieś niewielkie L-ki też będą mile widziane

To są gatunki z których chciałbym coś wybrać z czego ewentualnie zrezygnować może polecicie coś innego pamiętając że ziemiojad jest rybą która otwiera listę.Jak dotarliście do tego miejsca to dziękuję za poświęcony czas i liczę na Waszą pomoc.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
Rh Tapajos wlasnie odsprzedalem po 2 latach obserwacji . To ryby bardziej z cw niz bw takze spokojnie roslinosc i ph lekko ponizej 7 bylo u mnie ok . Wg mnie zbrojniki to chyba najblizej  z Tocantis ja , mialem L066 , takie nie za duze i nie za male . Nie wiem czemu placki czy skalary chcesz dac , pewnie rzecz upodobania ale ja raczej dalbym 30-40 szt lawice drobnicy plus tak jak napisales Pstraznice i bylo by super . Moje takie zdanie ale ja amator kompletny . U mnie w zestawieniu oprocz zbrojnikow , kirysa pstrego i melini byly jeszcze Nanostomusy becfordi i trefasciatus . Rht mnozyly sie super .
350 LITROWA ZUPA RYBNA SA .
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Dokładnie jak napisał Darek, RHT to ziemiojady z czystych wód, a nie czarnych. Powiem więcej, żyją w rzece z kamieniami i piaskiem, a nie drewnem. Oczywiście jeżeli chcesz mieć w akwarium "tartak" to te ryby na pewno będą zadowolone - to jedne z bardziej elastycznych ziemiojadów z grupy surinamoidów, spokojnie dają radę w kranowicie.

Z wymienionego przez Ciebie towarzystwa absolutnie odpadają: dyskowce, chyba że chcesz je oglądać wiecznie zestresowane aktywnymi ziemiojadami oraz wszelkie małe ryby jak wspomniane zwinniki, unikałbym nawet małych gatunków kirysków - ziemiojady potrafią polować, gdy osiągną odpowiednią wielkość (czyt. dotychczas doskonałe towarzyszące zaczynają mieścić się im w pyskach Wink ).

Skalary pewnie lepiej dadzą sobie radę, są bardziej asertywne niż dyskowce.

Jeżeli chodzi o eLki to możesz wybrać występujące w tym samym dorzeczu Peckoltia compta (L134).
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
(29-08-2019, 19:24 PM)piotrK napisał(a): Dokładnie jak napisał Darek, RHT to ziemiojady z czystych wód, a nie czarnych. Powiem więcej, żyją w rzece z kamieniami i piaskiem, a nie drewnem. Oczywiście jeżeli chcesz mieć w akwarium "tartak" to te ryby na pewno będą zadowolone - to jedne z bardziej elastycznych ziemiojadów z grupy surinamoidów, spokojnie dają radę w kranowicie.

Z wymienionego przez Ciebie towarzystwa absolutnie odpadają: dyskowce, chyba że chcesz je oglądać wiecznie zestresowane aktywnymi ziemiojadami oraz wszelkie małe ryby jak wspomniane zwinniki, unikałbym nawet małych gatunków kirysków - ziemiojady potrafią polować, gdy osiągną odpowiednią wielkość (czyt. dotychczas doskonałe towarzyszące zaczynają mieścić się im w pyskach Wink ).

Skalary pewnie lepiej dadzą sobie radę, są bardziej asertywne niż dyskowce.

Jeżeli chodzi o eLki to możesz wybrać występujące w tym samym dorzeczu Peckoltia compta (L134).
Drobnica zgadza sie , u mnie Beckfordi znikaly a czasami odnajdywalem polowke jeszcze zywa tej ryby . No coz natura hehe . Wg mnie poprostu to fajnie wygląda,  taka lawica na srodu a po dnie buszujace RHT . Korzenie mialem i mam i to w dosc sporej ilosci dla zapewnienia kryjowek . W niczym one Tapajosom nie przeszkadzaly .
350 LITROWA ZUPA RYBNA SA .
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Dzięki z kilka podpowiedzi podsumowując to co zasugerowaliście to raczej typowa drobnica odpada więc muszę zmienić plany na obsadę akwarium
1. Geophagus sp Red head Tapajos
2. Pstrążenica marmurkowa
3. jakieś L-ki
4. Kiryski (wybiorę jakieś większe)
5. Skalary ( Manacapura, Altum)
6. Może zamiast małych ryb ławicowych coś większego typu mieczyk lub jakieś niewielki akary czy pielęgnica mekka
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
5. Zdecydowanie Manacapuru. Altum raczej nie trzymałbym z ziemkami.
6. Mieczyki nie pasują. Pielęgnica Meeka też nie. Pamiętaj ze są też większe bystrzyki, jak np. Pereza.
- 500 złotych za małą, szarą rybę ?!
- To bardzo rzadki gatunek.
- To poproszę cztery.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
(01-09-2019, 21:42 PM)piotrK napisał(a): 5. Zdecydowanie Manacapuru. Altum raczej nie trzymałbym z ziemkami.
6. Mieczyki nie pasują. Pielęgnica Meeka też nie. Pamiętaj ze są też większe bystrzyki, jak np. Pereza.

Piotr rozwiń punkt 5-ty dlaczego nie?
Jumpeveryone
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Zosiek, altumy wolą kwas, RHT to ryby z CW Wink.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
(01-09-2019, 22:17 PM)Papja napisał(a): Zosiek, altumy wolą kwas, RHT to ryby z CW Wink.

Manacapuru to nie altumy, po za tym wiesz że Sławek trzyma tak skalary i to ma się dobrze.
Jumpeveryone
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
No, ale Kobuz odradza altumy do RHT. Sławek ma swoje altumy z którymiś ziemkami z BW, którymi nie pamiętam, ale nie z tapajosami AFAIK.
"Rzadkie pielęgnice odchowuje się dwa razy, pierwszy i ostatni"      Rotfl
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości